Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto przekazało dziś działki pod budowę nowego Sądu Okręgowego w Rzeszowie, a tym samym stanie się właścicielem Zamku Lubomirskich [FOTO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Dziś w Rzeszowie miasto podpisało akt notarialny z Ministerstwem Sprawiedliwości. Przekazało mu działki w rejonie ul. Zielonej i Granicznej na osiedlu Drabinianka pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Gdy ten gmach powstanie, miasto będzie dysponować Zamkiem Lubomirskich. - Rzeszów jest polską stolicą innowacji i będzie polską stolicą kultury - mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

- To historyczny moment. Prezydent Rzeszowa przekazał nam działkę o powierzchni ponad hektara pod budowę nowego sądu. Teren gruntowo jest świetnie przygotowany pod inwestycję - podczas dzisiejszej konferencji prasowej, tuż po podpisaniu aktu notarialnego, mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

- Zostanie tu postawiony nowoczesny budynek, do którego z Zamku Lubomirskich przeniesie się Sąd Okręgowy. Wspaniały, rzeszowski zamek przejdzie w ręce miasta, a więc mieszkańców. Od wielu lat prezydent zabiegał o przejęcie zamku na cele kultury, promocji, działalności artystycznej - przypomniał.

Wiceminister Warchoł tłumaczył, że teraz rozpoczynają plan inwestycyjny i ma nadzieję, że zostanie on zaakceptowany jeszcze w tym roku. Później wybrany zostanie projekt.

- Czy to się odbędzie w drodze konkursu, czy w przetargu, jeszcze rozstrzygniemy - mówił. - Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem jak najszybszych prac i jak najmniejszych formalności, biurokracji. Prawo ma służyć człowiekowi, a nie na odwrót. Ta inwestycja jest dowodem na to, że można działać szybko, skutecznie i sprawnie, jednocześnie zgodnie z prawem. Przecież to zaledwie rok temu podpisaliśmy list intencyjny, w lipcu umowę przedwstępną a już dziś jest umowa ostateczna na przekazanie działki.

Podkreślał wielokrotnie, że to wielka zasługa prezydenta Ferenca, którego nazwał wielkim budowniczym i artystą tego miasta.

- Zastał Rzeszów drewnianym a dziś to miejsce świeci przykładem w wielu rankingach. Pan prezydent jest wzorem dla innych, jak można sprawnie, wspaniale zarządzać, organizować życie mieszkańców - wychwalał wiceminister sprawiedliwości. - Rzeszów jest polską stolicą innowacji i będzie polską stolicą kultury.

Kiedy zakończy się budowa gmachu sądu?

- Przyznam, że spodziewam się, że dłużej niż 2,5 roku nie będzie trwała - ma nadzieję Tadeusz Ferenc.

A kiedy można się spodziewać formalnego przejęcia przez miasto Zamku Lubomirskich?

- Precyzyjnie określa to ósmy paragraf aktu notarialnego - tłumaczył wiceminister.

Do 6 miesięcy od zakończenia budowy ma się odbyć przeprowadzka ludzi i sprzętu z zamku. Wtedy też nastąpi faktyczne przekazanie Zamku Lubomirskich miastu. Nie trzeba do tego żadnego nowego aktu notarialnego.

Zaznaczył, że nowy gmach będzie się wyróżniał innowacyjnością.

- Chcemy uczynić z Sądu Okręgowego w Rzeszowie centrum informatyczne sądownictwa dla całego Podkarpacia. Najnowocześniejsze w Polsce.

Przypomniał, że 1 lipca wchodzi w życie ustawa o e-doręczeniach, e-administracji, co oznacza przejście z formy papierowej na elektroniczną w wymiarze sprawiedliwości.

Czy już wiadomo, jakie instytucje kultury znajdą miejsce w zamku?

- Powołamy zespół najlepszych specjalistów zajmujących się kulturą, który podpowie, co tam powinno się znajdować, jak wykorzystać ten piękny zamek - mówił prezydent Rzeszowa. - Mamy jeszcze czas.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24