Taka zapowiedzi to odpowiedź na interpelację złożoną przez dwóch radnych miejskich Prawa i Sprawiedliwości, Macieja Kamińskiego i Daniela Dryniaka. Pisaliśmy o niej kilkanaście dni temu.
Radnym chodziło głównie o przeznaczenie „niewielkich środków finansowych” na doraźne zabezpieczenie akweduktu i odsłoniętych rur z wodą.
To nietypowa konstrukcja i spora, choć słabo znana atrakcja turystyczna. Jest jedynym takim obiektem na Podkarpaciu.
Zabytkowy akwedukt w Przemyślu popada w ruinę. Radni chcą, a...
Akwedukt, a w zasadzie zespół zbiorników, powstał w 1887 r. Został wybudowany przez Austriaków, na potrzeby koszar na Zasaniu. Aż do 2007 r. był własnością wojska, później został przekazany miastu. Pierwotnie zespół składał się z trzech elementów. Dwóch zbiorników i akweduktu. Na górze było ujęcie wody, pośrodku akwedukt, niżej odmulacz z odstojnikiem.
Obiekt od wielu lat jest w opłakanym stanie. Po tym, jak wojsko przekazało go miastu i przestało pilnować, padł ofiarą złomiarzy, którzy ukradli wiele metalowych elementów.
Akwedukt znajduje się przy wjeździe do Przemyśla i odrestaurowany byłby ciekawą atrakcją turystyczną.
- Miasto Przemyśl wraz ze Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl podejmie natychmiastowe kroki w celu zabezpieczenia przed dalszym procesem zniszczenia zabytkowego Zespołu Zbiorników Wodociągu Zasanie tzw. akweduktu
— deklaruje prezydent Bakun.
W najbliższym czasie zostaną wykonane oznakowania w terenie, dotyczące zasad bezpieczeństwa.
Zostaną również wykonane tymczasowe zabezpieczenia, kraty, do włazów oraz zabezpieczenia uniemożliwiające wejście na akwedukt.
Obecnie przylegający do ul. Stanisława Augusta w Przemyślu teren nie jest w całości ogrodzony. Każdy może bez problemu tutaj wejść, a o tym, że jest to dość popularne miejsce różnych spotkań, świadczą puste butelki po alkoholu.
- Planowane są również dalsze prace pielęgnacyjne w zakresie zieleni, polegające na zachowaniu prawidłowego drzewostanu, wycince samosiewów oraz ekspozycji ukształtowania terenu wokół — twierdzi Bakun.
W 2010 r. zespół zbiorników został zinwentaryzowany. Prace prowadzone były pod nadzorem archeologicznym. Sporządzona została inwentaryzacja dendrologiczna, przeprowadzono prace związane z inwentaryzacją architektoniczną. Prace te wykonano z myślą o dalszych działaniach.
Akwedukt został włączony do planu prac Związku Gmin Fortecznych, które miały zostać przeprowadzone w ramach drugiego etapu projektu „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl w celu udostępnienia do turystyki kulturowej”. Realizacja projektu miała być finansowania z programów europejskich na lata 2021- 2027, jednak obecnie nie ma pewności, czy zamierzenia te dojdą do skutku.
Miasto chce przygotować profesjonalną dokumentację projektową, która pozwoli na prawidłowe wykonanie prac konserwatorskich i budowlanych. Wykonanie takiej dokumentacji jest kosztowne, dlatego miasto zwróciło się do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o finansowe wsparcie.
TOP 8 atrakcji turystycznych 2019 w Przemyślu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Trump zostanie sam ze swoimi problemami? Odcinają się od niego nawet najbliżsi
- Perfekcyjna Pani Domu razem z mężem urządziła swój ogród. Postawili tam nawet palmy
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie
- 40 lat temu odbył się pierwszy rodzinny poród w Polsce. Wszystko dzięki sprytowi ojca