MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Michalski i Bosiek liderami po pierwszym dniu MP w Tomaszowie Mazowieckim

PS
Grzegorz Michałowski
W sobotę w Tomaszowie Mazowieckim wystartowały mistrzostwa Polski łyżwiarzy szybkich w wieloboju i wieloboju sprinterskim. Po pierwszym dniu rywalizacji prowadzą faworyci – Piotr Michalski, Szymon Palka czy Karolina Bosiek.

W ostatnich latach przyjęło się, że miejscem walki panczenistów o krajowe medale jest Arena Lodowa. Tomaszowski obiekt stanowi nie tylko główną lokalizację najważniejszych imprez w łyżwiarstwie szybkim w Polsce, ale i dom dla naszych reprezentacji. Mistrzostwa Polski w wieloboju i wieloboju sprinterskim są punktem kontrolnym przed kolejnymi zawodami Pucharu Świata, które za niespełna dwa tygodnie zostaną rozegrane właśnie w Tomaszowie Mazowieckim (10-12 lutego). Tydzień później w tym mieście odbędzie się również finał tego cyklu z udziałem najlepszych łyżwiarzy szybkich globu (17-19 lutego).

– Tomaszów Mazowiecki ma ogromne znaczenie dla naszego łyżwiarstwa szybkiego. Od 2017 roku jest tu „siedziba” treningowa naszych panczenistów, dzięki Arenie Lodowej rozwijamy się sportowo. Bardzo się cieszymy, że Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) po raz kolejny obdarzyła nas zaufaniem i prawem organizacji tak ważnej imprezy – mówi Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, organizatora MP w wielobojach i PŚ w Tomaszowie Mazowieckim.

Stawką podczas tegorocznych MP w wieloboju i wieloboju sprinterskim są medale, a także miejsca w kadrze na PŚ.

– Jako gospodarze możemy wystawić po pięciu zawodników na każdym dystansie. Podopieczni mają więc świadomość, że waga MP jest większa niż medale – opisuje Paweł Abratkiewicz, trener reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim, który w maju ubiegłego roku przejął stery w kadrze biało-czerwonych sponsorowanej przez PGE Polską Grupę Energetyczną. – Jest zbyt wcześnie, aby oczekiwać dużych wyników i wielkich postępów. Proces treningowy wymaga czasu i cierpliwości, a każdy sukces musi być też opłacony duża pracą – przypomina szkoleniowiec.

Na starcie MP stanęło blisko 120 panczenistów, w tym niemal cała czołówka kadry narodowej, z Piotrem Michalskim (KS AZS AWF Katowice) i Karoliną Bosiek (KS Pilica Tomaszów Mazowiecki) na czele, którzy zresztą na półmetku rywalizacji przewodzą stawce sprinterów. Oboje zwyciężyli w sobotnich biegach na 500 i 1000 metrów. Drugi na obu dystansach był Marek Kania (Fundacja ŁiSW Legia Warszawa). Na początku stycznia 23-latek opuścił mistrzostwa Europy w Hamar z powodu urazu, a w połowie miesiąca zdobył brąz na 500 metrów podczas zimowej uniwersjady w Lake Placid. Co ciekawie, w MP w wieloboju sprinterskim bierze udział rodzeństwo Marka – siostra Maria oraz brat Mateusz.

– Jestem bardzo zadowolony z obu drugich miejsc, bo cała nasza trójka z Piotrkiem Michalskim i Damianem Żurkiem walczy ze sobą o setne sekundy. Miałem nadzieję, że po urazie nie będę odstawał zbyt mocno od chłopaków, a dalej jestem na równym poziomie – mówi Kania. – Lecąc do Stanów, myślałem, że powalczę o więcej niż jeden medal. Przyjechały jednak mocne ekipy, z nazwiskami ścigającymi się w grupie A PŚ, więc cieszę się, że udało się wyszarpać ten medal. Co do rodziny, to nie mamy łyżwiarskich tradycji. Uczęszczaliśmy do klubu przy szkole w Słomczynie, a łyżwiarstwo tak nam się spodobało, że z zabawy przerodziło się w pasję. Do dziś razem ścigamy się w kraju i za granicą zarówno na łyżwach, jak i na rolkach – uzupełnia.

W wieloboju prowadzą natomiast Natalia Jabrzyk, która wygrała na 500 metrów, oraz Szymon Palka (KS Arena Tomaszów Mazowiecki), który triumfował na 500 i 5000 metrów. Jabrzyk, podobnie jak Kania, z sukcesami wróciła z uniwersjady w USA. W Lake Placid zdobyła złoto w drużynie z Olgą Kaczmarek i Igą Wojtasik oraz srebro na 1500 metrów. Pochodząca z Tomaszowa Mazowieckiego panczenistka mocno liczy, że ostatnie starty, jak również udany występ w MP poprawią jej pozycję w reprezentacji.

– Początek sezonu był ciężki, bo zaczęliśmy pracę na innych zasadach, z innymi treningami. Musiałam się po prostu do tego przyzwyczaić. Te medale na uniwersjadzie dały mi dużo radości i jednocześnie energetycznego kopa na dalszą część sezonu – opowiada Jabrzyk. – Każde MP w moim mieście są dla mnie szczególne, zwłaszcza gdy z trybun słychać doping rodziny czy przyjaciół – nie ukrywa 21-latka.

W niedzielę drugi, ostatni dzień rywalizacji w MP w wieloboju i wieloboju sprinterskim w Arenie Lodowej. Transmisja z zawodów będzie dostępna na YouTube, na kanale PZŁS. Organizatorami mistrzostw są Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego oraz Tomaszowskie Centrum Sportu, zarządca Areny Lodowej. Partnerem głównym MP jest PGE Polska Grupa Energetyczna, a partnerem instytucjonalnym – Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami zawodów są 4F, Weron.pl, MCC Medale oraz Rehasport.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska wygrywa na inaugurację

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24