Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Ważna uroczystość odbędzie się w gminie Wiśniowa

Opr. PS
IPN
Rzeszów oraz Podkarpacie po raz piętnasty uczestniczą w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Trwają one od 27 stycznia do 3 lutego.

27 stycznia główne obchody rozpoczynają się w Rzeszowie od spotkania (godz. 9) pod bramą cmentarza żydowskiego w Rzeszowie na ul. Rejtana. Cmentarz powstał w 1849 r. i został doszczętnie zdewastowany podczas II wojny światowej. Znajdują się na nim nieliczne macewy oraz obelisk na grobie pomordowanych Żydów podczas Holokaustu, ufundowany w 1947 r. przez ocalonych Żydów rzeszowskich. W tym miejscu zostanie odmówiona modlitwa z udziałem Rabina Yehoshua Ellisa z Warszawy i potomków byłych żydowskich mieszkańców obecnego województwa podkarpackiego oraz złożone kwiaty i zapalone światło pamięci ku czci pomordowanych Żydów.

Kolejnym punktem na mapie Rzeszowa będzie uroczystość przy pomniku, głazie zlokalizowanym na terenie nieistniejącego już XVI-wiecznego cmentarza żydowskiego, zniszczonego w czasie II wojny światowej. Obecnie jest to plac Ofiar Getta. Na monumencie wmontowana jest tablica pamiątkowa z inskrypcją mówiącą o tym, że w lecie 1942 r. zgromadzono w tym miejscu Żydów przed wywiezieniem ich do obozów zagłady. W tym miejscu o godz.11 zostanie oddany hołd wywiezionym i straconym ofiarom holokaustu z Rzeszowa i okolic.

27 stycznia delegacja Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zapali światło pamięci na pomniku pamięci Ofiar Obozów Koncentracyjnych, który mieści się na terenie Cmentarza Komunalnego Wilkowyja.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu będzie obchodzony w sumie w 24 miastach i miejscowościach regionu.

Po raz pierwszy ważna uroczystość odbędzie się w gminie Wiśniowa. To na jej terenie w leśnym kompleksie ukrywała się przed Niemcami grupa Żydów licząca około 30-40 osób. Ukrywającym się pomagało kilkunastu Polaków. Niestety informacje o tym dotarły do Niemców. Większość Żydów została przez nich zamordowana. Zastrzelonych zostało także kilku Polaków, którzy brali udział w akcji pomocy. W miejscu, gdzie znajdowała się jedna z kryjówek żydowskich, zostanie postawiona pamiątkowa macewa z nazwiskami osób ukrywających się w tym leśnym kompleksie. W Kozłówku w uroczystości 31 stycznia będą uczestniczyć goście z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Uroczystości w całym województwie koordynowane są przez prof. Elżbietę Rączy z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz prof. Wacława Wierzbieńca z UR.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24