Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Maraton Pisania Listów w Rzeszowie. Akcja potrwa do jutra!

Edyta Baran
amnesty.org
To już XI Międzynarodowy Maraton Pisania Listów. W akcji uczestniczy cały świat, w tym około dwieście placówek z całej Polski. Ty również możesz napisać list!

Jak napisać taki list?

Jak napisać taki list?

Na początku należy wybrać osobę, którą w liście chcemy bronić i zapoznać się z opisem jej sylwetki. W treści warto podkreślić nazwisko bronionego bohatera. Podczas pisania należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami: piszemy zwięźle i krótko, opieramy się na znajomych nam faktach, jesteśmy w liście uprzejmi i pozytywnie nastawieni i co jest istotne - nie ukrywamy się, czyli piszemy również o sobie, kim jesteśmy i czym się interesujemy. Dzięki temu nasz list będzie bardziej autentyczny i być może otrzymamy szybką odpowiedź.
Znajomość języków obcych nie jest wymagana!

Maraton Pisania Listów Amnesty International odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, czyli 10 grudnia.

Akcja polega na ręcznym napisaniu listu w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup, których prawa człowieka zostały złamane. W ten sposób każdy uczestnik niesie pomoc więźniom sumienia oraz innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka.

Maraton Pisania Listów odbył się już w tym tygodniu w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jest jeszcze szansa udzielić się w tej akcji. Każdy może wyrazić sprzeciw przeciw łamaniu praw człowieka. Wystarczy przybyć do jednej z dwóch placówek.

Akcja organizowana jest w rzeszowskim Ratuszu, dziś w godz. 12-20 oraz w niedzielę od godz. 7 lub 8 do 12 oraz w Wyższej Szkole Prawa i Administracji przy ul. Cegielnianej 14, dziś w godz. 9-16, zaś jutro od 9 do 12.
W tym roku listy pisane są w obronie m.in.:
- katolickiego księdza, ojca Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku, który zajmuje się tworzeniem bezpiecznych miejsc dla migrantów, z dala od gangów, które ich wykorzystują. Jego życie jest zagrożone.

- Mao Hengfeng, matka trójki dzieci była wielokrotnie aresztowana i torturowana w Chinach za swoje działania na rzecz praw kobiet oraz ofiar przymusowych eksmisji. Odsiaduje wyrok 18 miesięcy w obozie "reedukacji przez pracę".

- Su Su Nway, członkini opozycyjnej partii w Birmie, walczącej o prawa pracowników. Została skazana na osiem lat za udział w antyrządowych protestach. Uznano ją za więźnia sumienia.

- Normy Cruz z Gwatemali, która żyje w ciągłym strachu. Od lat walczy o sprawiedliwość dla kobiet, które doświadczyły przemocy. Wielokrotnie grożono jej śmiercią i zastraszano.

- stu Romów, którzy zostali siłą eksmitowanych ze swoich domów w Rumunii w 2004 roku. Od tamtej pory żyją w nieludzkich warunkach w metalowych budach umieszczonych przy oczyszczalni ścieków.

To największa organizowana akcja w Polsce, która ma na celu obronę praw człowieka. W ubiegłym roku, w ponad 170 miejscach w całej Polsce napisano 108 026 listów.

Akcja zakończy się jutro o godz. 12. Wówczas podana zostanie liczba napisanych listów w całej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24