Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci odtworzą zderzenia na ekranie

Piotr Kutkowski
- Program pozwala nie tylko na szybsze, ale też bardziej precyzyjne dokonanie ustaleń - mówi Krzysztof Kocur.
- Program pozwala nie tylko na szybsze, ale też bardziej precyzyjne dokonanie ustaleń - mówi Krzysztof Kocur. P. Kutkowski
Komputer w mazowieckiej komendzie policji pozwala dokładnie prześledzić przebieg wypadków drogowych.

Mazowiecka policja dysponuje od niedawna najnowszym programem komputerowym do symulacji i analizy wypadków drogowych. Pozwala on skutecznie weryfikować relacje uczestników zdarzeń i ustalać, jak było naprawdę.

Chwila nieuwagi, nadmierna prędkość, fatalne warunki atmosferyczne. Przyczyny wypadków są różne, ale skutki zawsze fatalne. Regułą jest, że policjanci, którzy pojawiają się na miejscu zabezpieczają ślady, robią pomiary, dokumentację fotograficzną, sporządzają opisy uszkodzeń pojazdów i szkice. To ma później służyć do weryfikowania relacji uczestników i ustalania stanu faktycznego. Mazowiecka policja dysponowała dotychczas programem komputerowym, który pozwalał na robienie symulacji zdarzeń, ale ten, który ma od kilku tygodni jest znacznie bogatszą wersją i ma nieporównanie większe możliwości. Jak się dowiedzieliśmy, w jego bazie znajduje się miedzy innymi pięć tysięcy marek i wersji różnych samochodów.

Są tam ich dokładne dane techniczne, a nawet wyniki testów zderzeniowych, które pokazują chociażby odporność karoserii na zderzenia.

W TRÓJWYMIARZE

Nowy program pozwala na trójwymiarową animację przebiegu zdarzenia. Opiera się ona na szkicach i opisach zebranych na miejscu przez policjantów. Uwzględnia także warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu, nawet to, jak samochody zachowywały się na koleinach czy też po wpadnięciu na plamę rozlanego oleju.
- Na pewno program ten pozwala nie tylko na szybsze, ale też bardziej precyzyjne dokonanie ustaleń. W ten sposób można dokonać weryfikacji tego, co mówili uczestnicy, jak również dokładnie ocenić prędkość, z jakimi poruszały się pojazdy.

Do tej pory bywało, że prędkość określana była przez eksperta w granicach od - do, co w przypadku dozwolonej prędkości miało ogromne znaczenie - mówił nam Krzysztof Kocur, ekspert badań wypadków drogowych z Laboratorium Kryminalistycznego mazowieckiej komendy.

FILM DLA SĄDU

Atutem programu jest również to, że pozwala on obserwować na monitorze komputera zdarzenie z punktu widzenia kierowców, jak również z innych miejsc.

Ostateczne ustalenia można wydrukować w postaci protokołu, a symulację nagrać i przedstawić w razie potrzeby sądowi. Na razie mazowiecka komenda posiada tylko jeden taki program.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie