Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie instytucje kultury w Krośnie włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Grupa uchodźców przebywająca w Krośnie odwiedziła Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
Grupa uchodźców przebywająca w Krośnie odwiedziła Regionalne Centrum Kultur Pogranicza RCKP Krosno
Bezpłatne zajęcia dla obywateli Ukrainy, przebywających w Krośnie i okolicy proponują miejskie instytucje kultury. To warsztaty, zwiedzanie, nauka języka, czy możliwość korzystania z komputerów z dostępem do internetu. A także propozycje wspólnego spędzania czasu.

Nie tylko w Krośnie, ale także w wielu innych miejscowościach powiatu znaleźli schronienie uciekający przed wojną w Ukrainie. Duża grupa kobiet i dzieci mieszka w Bursie Międzyszkolnej przy u. Czajkowskiego w Krośnie. Są też rodziny, które przyjęły uchodźców w swoich domach.

Nie wiadomo, jak długo wojenni uciekinierzy pozostaną w Polsce i będą potrzebować w wsparcia. Wiele osób stara się, by czuli się tu jak najlepiej. Ofertę dla uchodźców przygotowały także instytucje kultury w Krośnie.

- W Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej nie mamy bazy noclegowej, ani pomocy prawnej, ale za to mamy świetną kadrę: animatorów, rękodzielników no i szefową kuchni z ogromnym sercem - mówi Ewa Bednarczyk-Strzok, kierowniczka EZK.

To, co proponuje Etnocentrum ma sprzyjać bliższemu poznaniu się Ukraińców i Polaków, poznaniu zwyczajów, kultury, kuchni. Przygotowało ofertę bezpłatnych zajęć. W tym tygodniu to rodzinne warsztaty kulinarne i rękodzielnicze. Jest także możliwość zwiedzania Etnocentrum z audioprzewodnikiem.

Do wspólnego spędzania czasu zaprasza także uchodźców Regionalne Centrum Kultur Pogranicza.

- Już gościliśmy grupę z Ukrainy. Była lekcja języka polskiego, zwiedzania sceny, a nawet wspólne śpiewanie, które bardzo im się spodobało i będziemy takie spotkania organizować regularnie. Dzieci są bardzo otwarte także na zajęcia plastyczne i muzyczne, panie zaś są zainteresowane tańcem - opowiada Agnieszka Kaszczyszyn z RCKP.

Marcowa oferta RCKP została stworzona z myślą o dzieciach, młodzieży i dorosłych. Są w niej zajęcia plastyczne i taneczne dla różnych grup wiekowych, rodzinny klubik dla matek z maluchami, szachy, filmy animowane dla dzieci w ArtKinie. W piątki młodzież może przychodzić na naukę języka polskiego. Program wydarzeń na stronie internetowej RCKP jest aktualizowany i dostępny także w języku ukraińskim.

Z kolei Krośnieńska Biblioteka Publiczna i jej pięć miejskich filii, zapewniają uchodźcom bezpłatny dostęp do komputerów, drukarki, skanera, internetu, i pomoc w wyszukiwaniu informacji. Bibliotekarze pomogą chętnym w nauce języka polskiego, zorganizują zajęcia tematyczne i zabawy dla dzieci i młodzieży. Biblioteka oferuje też książki oraz filmy, również w języku angielskim i ukraińskim. Można je wypożyczyć lub obejrzeć na miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto