Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mielec: Projekty ekologiczne z 85-proc. dofinansowaniem

[email protected] 17 867 22 57
Mielec: Projekty ekologiczne z 85-proc. dofinansowaniemKolejny projekt ekologiczny władz Mielca przewiduje instalację urządzeń solarnych do ogrzewania wody w basenach przy ul. Kusocińskiego.
Mielec: Projekty ekologiczne z 85-proc. dofinansowaniemKolejny projekt ekologiczny władz Mielca przewiduje instalację urządzeń solarnych do ogrzewania wody w basenach przy ul. Kusocińskiego. Archiwum
Władze Mielca złożyły wnioski o dofinansowanie 85 proc. budowy kolektorów do grzania wody w basenach i ocieplenie bibliotek. Wartość tych eko-projektów to 3 mln zł.

Pierwszy projekt ekologiczny władz miasta Mielca przewiduje instalację urządzeń solarnych m.in. na dachu szatni basenowych. Mają one ogrzawać wodę w kompleksie basenów odkrytych, a zimą w krytej pływalni w MOSiRu przy ul. Kusocińskiego. Projekt przewiduje możliwość wykorzystania nadwyżek ciepłej wody do celów sanitarnych.

Na Smoczce słońce już pracuje
Obecnie w Urzędzie Marszałkowskim trwa ocena formalna wniosku władz Mielca o dofinansowanie budowy kolektorów, przy basenach. Mielec ma otrzymać pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 (w ramach osi priorytetowej Infrastruktura Techniczna, działanie Infrastruktura Energetyczna).

Warto doać, że to nie pierwszy projekt ekologicznego wykorzystania energii słonecznej do takich celów. Pierwszą inwestycją tego typu było zainstalowanie systemów solarnych na krytej pływalni na osiedlu Smoczka, gdzie słońce za darmo już grzeje wodę.

Ekologiczne oszczędności
– To ważny temat dla miasta i jego mieszkańców. Staramy się o sfinansowanie instalacji podobnych urządzeń, ponieważ zdajemy sobie sprawę jak ważne jest wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii – wyjaśnia Monika Szczodry, sekretarz miasta Mielec. – Korzyści z takich rozwiązań to oczywiście mniejsze zanieczyszczenie środowiska, dla nas jednak równie istotna jest oszczędność. Koszt zakupu takich urządzeń bez unijnego dofinansowania jest jednak tak duży, że bez wsparcia finansowego z RPO WP raczej nie udałoby się zrealizować takiej inwestycji – tłumaczy sekretarz miasta.

Moc zainstalowanych urządzeń solarnych ma wynieść 0,39 MW. Szacuje się, że w wyniku ich zastosowania zmniejszy się emisja tlenków węgla, siarki i azotu o 50 ton rocznie

Biblioteki bardziej eko
Władze Mielca interesują się nie tylko kolektorami słonecznymi. – Rzeczywiście, naszym celem jest nie tylko wykorzystanie energii słonecznej lub innych źródeł odnawialnych, lecz także termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej. Korzyści są identyczne: mniej energii tradycyjnej zużytej od ogrzania takich budynków, a to oznacza czystsze środowisko i większe oszczędności – zaznacza pani sekretarz.

Właśnie władze Mielca złożyły dokumenty na  termomodernizację bibliotek przy ul. Kusocińskiego i Tańskiego. Tu także są duże szanse na 85-procentowe dofinansowanie tych inwestycji, wartych łącznie 1,32 mln zł.

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24