Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieleckie żarówki i pralki zasili prąd z Wisłoki

Agata Dziekan-Łanucha [email protected] 017 583-01-88
Dyr. Wiesław Magda pokazuje raport oddziaływania na środowisko, którą przygotował inwestor budujący elektrownię. Fot. Agata Dziekan-Łanucha
Dyr. Wiesław Magda pokazuje raport oddziaływania na środowisko, którą przygotował inwestor budujący elektrownię. Fot. Agata Dziekan-Łanucha
Aż 6 elektrowni wodnych chcą zbudować prywatni inwestorzy na rzekach w powiecie mieleckim. Budowa pierwszej ruszy być może już na wiosnę przyszłego roku. Koszt jednej takiej inwestycji to 10 - 15 mln zł.

Już kilka lat temu pojawił się inwestor, który postanowił postawić elektrownię na Wisłoce w pobliżu obecnego ujęcia wody dla mieszkańców Mielca. Przedsiębiorca ma już gotowy raport oddziaływania budowli na środowisko (ważny dokument w procedurze uzyskiwania zezwoleń na produkowanie energii z wody). Teraz stara się o pozwolenie wodno-prawne i pozwolenie na budowę. Jeśli m. in. będzie mu sprzyjać pogoda, z budową może ruszyć po wiosennych roztopach.

Są chętni, aby budować elektrownie wodne jeszcze w innych trzech miejscach na Wisłoce: w Gawłuszowicach, Rzędzianowicach i Przecławiu. - W przypadku Przecławia elektrownia wodna miałby powstać poniżej ujścia rzeki Tuszymka. W tym miejscu planuje postawić elektrownie aż trzech różnych inwestorów. Który z nich w efekcie będzie tę elektrownię budował? Ten, który pierwszy przygotuje potrzebną dokumentację - mówi Wiesław Magda, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska starostwa.

Elektrownie miałyby też stanąć na rzece Babulówka w Dębiakach (w miejscu, gdzie kiedyś był młyn) i na rzece Potok Zgórski w Partyni (w miejscu gdzie jest jaz piętrzący wodę). W tym ostatnim przypadku inwestor zajmie się jednak przygotowywaniem przedsięwzięcia dopiero kiedy Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wykona prace przeciwdziałające wylewaniu rzeki (potok wystąpił z brzegów m. in. podczas czerwcowej powodzi).

Wszystkie elektrownie będą miały podobną moc: 1,5 megawata. Nie będą miały formy stałych zapór (zapory będą kładły się poziomo w sytuacji, kiedy woda nadmiernie się podniesie).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24