Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Krosna: nie chcemy u nas spalarni odpadów

Ewa Gorczyca
Inicjatorzy referendum zebrali 5557 podpisów na wymaganych 3851. Jednak mają nadzieję, że władze wycofają się z przedsięwzięcia i referendum nie będzie potrzebne
Inicjatorzy referendum zebrali 5557 podpisów na wymaganych 3851. Jednak mają nadzieję, że władze wycofają się z przedsięwzięcia i referendum nie będzie potrzebne Tomasz Jefimow
Krośnianie żądają od władz miasta referendum w sprawie planowanej inwestycji.

Ponad 5,5 tys. osób podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum dotyczącego budowy spalarni odpadów. Inwestycję chce zrealizować Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Prezes Janusz Fic nazywa ją fachowo "budowa bloku energetycznego opalanego paliwem alternatywnym RDF". Tłumaczy, że przepisy, które wejdą w życie od 2016 roku, zabraniają składowania tych odpadów, które nie nadają się do recyklingu.

- Muszą być zagospodarowane termicznie, czyli spalone - wyjaśnia.

Inwestycja została wpisana do Strategii Rozwoju Krosna na lata 2014-2022, uchwalonej przez radę. Znajdujące się tam zapisy zaniepokoiły część krośnian. Kampanię przeciwko spalarni rozpoczęło Stowarzyszenie Mieszkańców Miasta Krosna.

- Władze zamierzają wybudować spalarnię odpadów w bezpośredniej bliskości osiedla Markiewicza i budowanego Osiedla Generalskiego - podkreśla Andrzej Kucharski, jeden z inicjatorów protestu, pełnomocnik grupy inicjatywnej referendum. - Ma to być spalarnia szczególnie niebezpiecznych odpadów, takich jak rozdrobnione opakowania, plastiki, folie, opony, dywany, lakiery, płyty PCV, odpady zwierzęce, oleje przepracowane, osady ściekowe, które mają być zwożone w ogromnych ilościach z południowo--zachodniej części województwa podkarpackiego. Doprowadzi to do zanieczyszczenia powietrza w całym mieście. Nie możemy do tego dopuścić.

Janusz Fic, prezes MPGK, mówi, że o lokalizacji inwestycji zdecydowały względy ekonomiczne i praktyczne.

- Frakcja palna z odpadów komunalnych to paliwo alternatywne. Energię zawartą w paliwach z odpadów chcemy wykorzystać w naszej ciepłowni przy ul. Łężańskiej. Tak wybraliśmy miejsce, by instalacja mogła być włączona do miejskiej sieci - tłumaczy.

Dodaje, że nie będą spalane odpady niebezpieczne, ale wyselekcjonowane i odsuszone, np. papier, drewno, folie, plastik - takie, które ze względy na zanieczyszczenia nie nadają się do powtórnego wykorzystania. Uspokaja, że w przypadku spalarni normy są bardzo wyśrubowane, a cała instalacja jest pod stałym monitoringiem. - Emisja szkodliwych substancji będzie mniejsza, niż w przypadku spalania miału węglowego - twierdzi.

Protestujący uważają, że miasto powinno zajmować się tylko swoimi śmieciami. Tymczasem - jak przekonują - spalarnia to inwestycja na wyrost, która spowoduje, że przez miasto będą transportowane tony obcych śmieci.

- Kilka lat temu, korzystając z unijnej dotacji, rozbudowano wysypisko na Białobrzegach - przypomina Kucharski.

- Zwiększono pojemność niecki na składowanie odpadów i wybudowano zakład unieszkodliwiania odpadów o przepustowości ponad 28 tys. ton rocznie. Zakład stał się Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych i może przyjmować odpady z całej południowo-zachodniej części województwa. Ponieważ krośnianie wytwarzają ich tylko około 9 tys. ton, miasto zasypywane jest śmieciami przywożonymi z Sanoka, Jasła, oraz innych miejscowości, po to, by zgodnie z umową o dotacji z UE przerobić te projektowane 28 tys. ton śmieci. Spalarnia budowana za wiele milionów może nie mieć "paliwa". Kto będzie wtedy zwracał dotacje?

Dziś na nadzwyczajnej sesji krośnieńscy radni zajmą się wnioskiem o przeprowadzenie referendum, jakie złożyła grupa mieszkańców do prezydenta. Mają powołać komisję, która sprawdzi, czy odpowiada on przepisom ustawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24