reklama

Mieszkańcy Łańcuta protestują. Planowany łącznik z A4 przebiega przez osiedle domów

Wojciech TataraZaktualizowano 
Fot. Krystyna Baranowska
Mieszkańcy ul. Kochanowskiego w Łańcucie protestują przeciwko proponowanej przez drogowców lokalizacji łącznika z autostradą. Planowany jest on w miejscu, gdzie stoją ich domy.

Mieszkańcy ulic Kochanowskiego i Szenwalda w Łańcucie protestują przeciwko budowie łącznika A4 (węzeł Łańcut) z drogą krajową nr 4. Plany, jakie przedstawił inwestor, którym z ramienia urzędu marszałkowskiego jest Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, zakładają wyburzenie kilku domów mieszkalnych i budowę wiaduktu w samym środku nowo powstającego w tym miejscu osiedla.

- Usłyszałem, że cała moja działka wraz z domem i ogrodem zostaną wyburzone, ponieważ taki projekt przygotowała prywatna firma. W naszym domu mieszka trójpokoleniowa rodzina, w sumie siedem osób. Nagle - z dnia na dzień - słyszę, że według koncepcji firmy projektowej z Lublina wszystko zostanie zburzone i pójdzie tędy droga. Kategorycznie nie zgadzam się na takie rozwiązanie - mówi Adam Kula z Łańcuta. Osób takich jak pan Adam na samych tylko ulicach Kochanowskiego i Głuchowskiej jest 47. Wszystkie one podpisały się pod protestem przeciwko planowanemu wariantowi przebiegu łącznika. Podobnie postąpili mieszkańcy ulicy Szenwalda - tam podpisów zebrano ponad 70.

- O całej sprawie dowiedzieliśmy się przypadkowo. Ja, żona, córka, syn i wnuczka będziemy musieli się wyprowadzić. Po co burzyć domy, skoro kilkaset metrów dalej są puste pola? Przecież można było zmienić lokalizację, a nie budować w miejscu, gdzie są już domy i powstaje osiedle. Sporo osób ma już wybudowane budynki i może być tak, że zanim nastąpi ich odbiór, trzeba będzie je wyburzyć - denerwuje się Marek Tarała z ul. Kochanowskiego.

Mieszkańcy szukają pomocy w urzędzie miasta i u samorządowców. Pismo w tej sprawie do urzędu marszałkowskiego złożyła także radna powiatowa Monika Roman.

- Nie powinno się planować inwestycji na obszarze, gdzie są domy jednorodzinne. Obecnie łącznik prowadzi wprost w wyremontowaną ulicę i domy, a obok pozostawia puste pola uprawne i łąki - mówi radna Roman.

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich twierdzi, że istniejące uwarunkowania terenowe, a w szczególności przebiegająca równolegle do planowanego łącznika linia średniego i wysokiego napięcia, ograniczyły inne możliwości poprowadzenia trasy oraz zdeterminowały planowany przebieg łącznika. Każdy inny wariant w dalszym ciągu wiązałby się z koniecznością wyburzeń budynków.
-Przebiegi łącznika zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować zajęty teren oraz ingerencję w istniejącą zabudowę, przy jednoczesnym spełnieniu obowiązujących przepisów szczegółowych. Podkar- packi Zarząd Dróg Wojewódzkich nie ma wiedzy na temat "pustych pól", na których możliwe byłoby zlokalizowanie łącznika. Projekt planowany jest do realizacji w nowej perspektywie unijnej (lata 2014--2020). Aktualnie analizowane są wnioski wniesione pod koniec kwietnia br. podczas spotkania ze społecznością lokalną; te możliwe do realizacji zostaną uwzględnione - wyjaśnia Ewa Sudoł-Sikora z PZDW.

Na zaproponowane rozwiązanie nie godzą się także władze Łańcuta. - Złożymy do marszałka naszą propozycję poprowadzenia łącznika, która omija wszystkie budynki. Właśnie prowadzimy ostateczne ustalenia z gminą wiejską Łańcut i lada dzień udajemy się z naszą propozycją do urzędu marszałkowskiego, bo to on jest tu głównym inwestorem. Zrobimy wszystko, aby oszczędzić Głu- chowską i Szenwalda, bo to są tereny inwestycyjne dla miasta - mówi Joanna Rupar, z-ca burmistrza Łańcuta. Ostateczna decyzja w sprawie przebiegu łącznika będzie zależała od władz województwa.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adams

Linie średniego napięcia i tak będą musiały być przebudowane w kilku miejscach. Możliwe, że linia wysokiego napięcia do Fabryki Śrub dostanie dodatkowy słup.

Ja bym połączenie z drogą krajową zostawił w obecnym miejscu a sam łącznik w Wariancie 2 poprowadził łukiem (zamiast slalomem) co by dało odsunięcie od projektowanego wzdłuż ulicy Głuchowskiej przebiegu do 100 metrów.

Linie średniego napięcia powinny się obok zmieścić. Jak nie, to zakładając droższy wariant - zakopanie obydwu w ziemi na całej długości kolizji, całkowity koszt wyniósłby do 400 tysięcy złotych. Zapewne zakład energetyczny pokryłby jakąś część tego.

 

Na czerwono zaprojektowane warianty, na żółto moja propozycja, a na zielono i niebiesko linie energetyczne.

i.imgur.com/skrBy47.png

p
pisiorek

No w koncu jakieś ulepszenia wprowadza Dyrekcja Dród,ile mozna było czekać na ten łacznik!!!

Chwała im za to

Z
Zenek

Przebieg drogi powstał tak dawno, ze jeszcze sarny chodziły po tych polach, gdzie teraz osiedla budują......więc po co drzecie mordy!!!!???

G
Gość

deb***u jak śmiesz obrażac Tych ludzi, obyś i Ty się na starośc posrał i zdechł!!!

 

I
Inżynier
W dniu 20.05.2015 o 13:08, myszka napisał:

Uważam że wszystkie takie inwestycje prowadzą deb***e niedouczeni i nawet nie zagladający w mapę GOOGLE  gdzie ich wydumane inwestycje można od razu zweryfikować Tu w kraju chyba trzeba powołać jakieś brygady do likwidacji bzdurnych inwestycji przebiegajacych  w miejscach deb***nych i jak w tym przypadku nie mozna przenieść drogi bo linia wysokiego napięcia tam jest -- to jeśli można wyburzyć budynki to tak samo można przemieścić linię wys. napięcia . ale cóż niedouczeni majacy po 15 fakultetów  inżynierowie maja mózgi jak orzeszki 

Tak a co jest tańsze i mniej kłopotliwe, przenoszenie lini wysokiego napięcia czy usunięcie paru domów. Ja myślę, że to drugie.

s
sedziszowiok

No i co ?

W Ropczycach jak budowali obwodnice to były nie takie protesty i zadania i blokady przejscia pieszych na A4, transparenty, glosniki, protesty glodowe i cuda wianki sie dzialy i,

G Ó W N O z tego wyszło !

Popytajcie mieszkancow ulicy Zielonej.

Do dzisiaj chodza posrane i tylki maja nie podtarte !

I proboszcz nie pomogl i pielrzymki na Jasna Gore i Jaworski i Ministerstwo tez nie pomogli.

m
myszka

Uważam że wszystkie takie inwestycje prowadzą deb***e niedouczeni i nawet nie zagladający w mapę GOOGLE  gdzie ich wydumane inwestycje można od razu zweryfikować 

Tu w kraju chyba trzeba powołać jakieś brygady do likwidacji bzdurnych inwestycji przebiegajacych  w miejscach deb***nych 

i jak w tym przypadku nie mozna przenieść drogi bo linia wysokiego napięcia tam jest -- to jeśli można wyburzyć budynki to tak samo można przemieścić linię wys. napięcia . ale cóż niedouczeni majacy po 15 fakultetów  inżynierowie maja mózgi jak orzeszki 

P
Prezes Kazimierz
W dniu 20.05.2015 o 12:31, Jan napisał:

ale komor  spuścił emerytury na 40 lat pracy = 65 życia 

Spuścił to on POry !

 

Ps. Ani słowa o Greniu !

J
Jan

ale komor  spuścił emerytury na 40 lat pracy = 65 życia 

P
Prezes Kazimierz

Szybciutko napiszcie mieszkańcy do Bronka. On Wam wszystko załatwi jeszcze przed niedzielą 24 maja 2015. Niedziela ta jest ogłoszona, jako Ogólnopolski Dzień Walki z Bulem. A więc doskonały termin na przedstawienie Waszych bolączek.

p
prosta BABA
W dniu 20.05.2015 o 11:09, oddzwierny pana Hrabiego napisał:

PiS nie takie brednie obiecywal,a to prace ale w Angli,a to mieszkania ale do wybudowania i po kilka milionow od lokatora,Cuda-wianki byly obiecywane aby sie utrzymac U KORYTA i du pe zmaczali w wyborach.Na kazdych kolejnych wyborach zawsze tak bylo ze ten NOWY ktory najwiecej obiecywal ten byl wybrany ze bedzie dzielil i rzadzil KORYTEM, a ZAWSZE wybrali kolejnego zlodzieja i ZAWSZE szlo na gorzej.I teraz tez tak bedzie.Nie wazne kogo wybierzecie poniewaz to bedzieKOLEJNY ZLODZIEJ !

Z PO........nymi się nie dyskutuje. Bez odbioru.

G
Gość

Jeśli ludzie się nie zgadzają na ten łącznik to po prostu całkowicie zrezygnować z niego będzie zaoszczędzenie pieniędzy. Niech się łańcuczanie kiszą w tym miasteczku.

o
oddzwierny pana Hrabiego
W dniu 20.05.2015 o 10:41, prosta BABA ze Starej Wsi napisał:

Kłamstwa i obłuda przedwyborcza:( :( Wczoraj u K.Wojewódzkiego Prezydent powiedział, że odpalił już program dla ludzi młodych, będzie to 100000 miejsc pracy, dzisiaj czytam, że program ruszy w 2016 - to jak już odpalony czy dopiero próba odpalania, a czy się odpali to się zobaczy po wyborach!!!! Wczoraj jeszcze prezydent twierdził, że 67 lat wiek emerytalny bo nie ma pieniędzy na wypłatę emerytur. Dzisiaj już rozmawia nad zmianą wieku (w zależności od stażu pracy. To jak pójdę na emeryturę w wieku 60-62 lata to pieniądze będą?? Trudno się w tych kłamstwach obecnego Prezydenta połapać. Wszystko wyjdzie po wyborach!!!!!

PiS nie takie brednie obiecywal,

a to prace ale w Angli,

a to mieszkania ale do wybudowania i po kilka milionow od lokatora,

Cuda-wianki byly obiecywane aby sie utrzymac U KORYTA

i du pe zmaczali w wyborach.

Na kazdych kolejnych wyborach zawsze tak bylo ze ten NOWY ktory najwiecej obiecywal ten byl wybrany ze bedzie dzielil i rzadzil KORYTEM, a ZAWSZE wybrali kolejnego zlodzieja i ZAWSZE szlo na gorzej.

I teraz tez tak bedzie.

Nie wazne kogo wybierzecie poniewaz to bedzie

KOLEJNY ZLODZIEJ !

d
ds

Bredzisław to OFE ,67, WSI, To PO 

p
prosta BABA ze Starej Wsi

Kłamstwa i obłuda przedwyborcza:(:( Wczoraj u K.Wojewódzkiego Prezydent powiedział, że odpalił już program dla ludzi młodych, będzie to 100000 miejsc pracy, dzisiaj czytam, że program ruszy w 2016 - to jak już odpalony czy dopiero próba odpalania, a czy się odpali to się zobaczy po wyborach!!!! Wczoraj jeszcze prezydent twierdził, że 67 lat wiek emerytalny bo nie ma pieniędzy na wypłatę emerytur. Dzisiaj już rozmawia nad zmianą wieku (w zależności od stażu pracy. To jak pójdę na emeryturę w wieku 60-62 lata to pieniądze będą?? Trudno się w tych kłamstwach obecnego Prezydenta połapać. Wszystko wyjdzie po wyborach!!!!!

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3