NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  Mieszkańcy Leżajska: nie pozwólmy gloryfikować UPA

  Mieszkańcy Leżajska: nie pozwólmy gloryfikować UPA

  Małgorzata Motor

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  - Sprawą gloryfikacji UPA powinien zająć się resort spraw zagranicznych – uważają Eugeniusz i Marian Matkowscy.

  - Sprawą gloryfikacji UPA powinien zająć się resort spraw zagranicznych – uważają Eugeniusz i Marian Matkowscy. ©Krystyna Baranowska

  Nadanie tytułów "Honorowego Obywatelstwa" i nazwanie ulic imionami "Bohaterów Ukrainy" Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi. Tego typu uchwały podjęło wiele miast na Ukrainie m.in. Nowojaworowsk, z którym współpracuje Leżajsk.
  - Sprawą gloryfikacji UPA powinien zająć się resort spraw zagranicznych – uważają Eugeniusz i Marian Matkowscy.

  - Sprawą gloryfikacji UPA powinien zająć się resort spraw zagranicznych – uważają Eugeniusz i Marian Matkowscy. ©Krystyna Baranowska

  Bandera i Szuchewycz to twórcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii OUN - UPA. Odpowiedzialni są za śmierć ok. 120-150 tys. Polaków na Kresach Wschodnich, a także wielu Żydów, Ormian, Czechów, Niemców, a nawet Ukraińców sprzeciwiających się polityce nacjonalistów.

  - To bandyci i zbrodniarze. Takich ludzi powinno się tępić, a nie ich jeszcze gloryfikować. To tak, jakby niemieckie miasta zaczęły honorować Hitlera. Na to nie może być zgody - podkreśla Eugeniusz Matkowski, prezes leżajskiego klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.

  Domaga się zdecydowanej reakcji od władz Leżajska.

  - Nie chodzi nam o natychmiastowe zerwanie współpracy z Nowojaworowskiem. Powinniśmy jednak zażądać od władz partnerskiego miasta anulowania kontrowersyjnych uchwał - precyzuje oczekiwania ojca Marian Matkowski.

  Inni zaprotestowali

  Z takim apelem wystąpiły już władze powiatu jarosławskiego, które współpracują Rejonem Jaworowskim. Pod koniec marca radni jednogłośnie przyjęli rezolucję.

  - Podjęliśmy taką uchwałę jako pierwsi na Podkarpaciu - zauważa Leszek Szczybyło, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego.

  W uchwale radni wyrazili nadzieję, że ich partnerzy podejmą kroki w kierunku wycofania się ze swojej uchwały.

  - Utrzymanie jej w mocy, a co za tym idzie akceptacja ideologii, która usprawiedliwia ludobójstwo spowoduje zamrożenie naszej współpracy aż do rozwiązania umowy o partnerstwie pomiędzy naszymi powiatami - przestrzegają radni.

  Szczybyło przyznaje, że jak dotąd strona ukraińska nie zareagowała na ten apel.

  Co zrobi Leżajsk?

  Czy władze Leżajska też podejmą takie kroki? Z nieoficjalnych informacji, temat ma być poruszony na najbliższej sesji. Póki co Leżajsk z dotychczasowej współpracy jest zadowolony.

  - Deklaracja wstępnej współpracy podpisano dziesięć lat temu. W tym czasie wymienialiśmy się doświadczeniami na różnych płaszczyznach, m.in. w dziedzinie kultury, sportu, turystyki. To przesympatyczni ludzie, mile do nas usposobieni. Zawsze do nas podchodzą z entuzjazmem i serdecznością - zapewnia Janusz Berestka, odpowiedzialny za współpracę z miastami partnerskimi w Urzędzie Miasta w Leżajsku.

  Do sprawy wrócimy.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (60)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (60) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo