Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Markowej jako pierwsi zobaczą film „Historia jednej zbrodni”

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
Film Mariusza Pilisa to dokument o zbrodni na Rodzinie Ulmów i niemieckiej niepamięci
Film Mariusza Pilisa to dokument o zbrodni na Rodzinie Ulmów i niemieckiej niepamięci Fot. materiały prasowe
Dziś (we wtorek) w Markowej odbędzie się specjalna prapremiera filmu Mariusza Pilisa o niemieckim mordzie na Rodzinie Ulmów „Historia jednej zbrodni”.

Pokaz wyłącznie dla mieszkańców wsi, w której 24 marca 1944 roku Niemcy rozstrzelali za ukrywanie Żydów całą Rodzinę Ulmów, rozpocznie się o godz. 18 w Domu Parafialnym. Organizatorem zamkniętego spotkania jest Dyrektor miejscowego Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Na początku, jeszcze przed pokazem, odbędzie się krótki event, a po pokazie spotkanie z ekspertką dr Joanną Lubecką - jedną z bohaterek filmu. Obecny na prapremierze będzie też sam autor filmu, z którym również będą mogli porozmawiać mieszkańcy Markowej.

- To jest najpiękniejszy start mojego filmu, jaki mogłem sobie wymarzyć – mówi w rozmowie z Nowinami Mariusz Pilis, reżyser „Historii jednej zbrodni”. - Chciałem, żeby to oni pierwsi mogli zobaczyć ten film i go ocenić, być może również o nim trochę podyskutować, z punktu widzenia nie tylko Rodziny Ulmów, ale i całego wysiłku jaki podjęła Markowa w okresie II wojny światowej. To będzie dla nich emocjonalne wyzwanie, bo zobaczą film o sobie, o swoich przodkach – dodaje reżyser.

Pilisowi udało się dotrzeć m.in. do żyjącej córki Eilerta Diekena, który dowodził egzekucją Rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów, a po wojnie był szefem policji w miasteczku Esens w Dolnej Saksoni. Niemiecki zbrodniarz nigdy nie poniósł żadnej kary. Okazało się, że jego córka przez całe życie – aż do spotkania z twórcą filmu - nie wiedziała, czego dopuścił się jej ojciec. Podobnie zresztą jak całe kilkutysięczne miasteczko. W filmie po raz pierwszy zobaczymy też archiwalne zdjęcia i dokumenty.

Sam film trwa 76 minut, a jego głównym tematem jest niemiecka niepamięć o wydarzeniach nie tylko z Markowej, ale z całego okresu II wojny światowej. Premiera w kinach odbędzie się w piątek 9 czerwca. „Historię jednej zbrodni” będzie można zobaczyć prawdopodobnie także w Telewizji Polskiej, jeszcze przed zaplanowaną na 10 września br. beatyfikacją Rodziny Ulmów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24