Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Mielca nie chcą Kronospanu w swoim mieście. W sprawie firmy odbyła się rozprawa administracyjna

Marlena Bogdan
Marlena Bogdan
We wtorek w Mielcu odbyła się rozprawa administracyjna w sprawie firmy Kronospan. - Nie chcemy modernizacji tego zakładu, bo przez lata nas okłamywał. Chcemy jego zamknięcia - mówiła jedna z mieszkanek.

Czegoś takiego w Mielcu jeszcze nie było. Po 20 latach od działalności firmy Kronospan w mieście, mielczanie w końcu doczekali się spotkania, na którym mogli wylać wszystkie swoje żale. Bo tak większość z nich potraktowała rozprawę administracyjną w sprawie Kronospanu. Nie jako miejsce do składania oficjalnych wniosków i pytań, a jak okazję do powiedzenie, co się im nie podoba. A żalów mielczanie mieli bardzo wiele. Podobnie jak rad, jakie techniki i urządzenia firma powinna stosować na swoich urządzeniach, jak i kiedy urzędnicy powinni kontrolować Kronospan.

Mieszkańcy Mielca: Chcemy zamknięcia Kronospanu

Jeden wniosek jest wspólny dla wszystkich: jeśli Kronospan przekracza dozwolone normy, a co do tego mielczanie nie mają wątpliwości, firma powinna zostać zamknięta. Jeśli kontrole nie udowadniają tego, że normy są przekraczane, to są źle prowadzone.

– Czas najwyższy, żebyście to nas mieszkańców bronili, a nie stali za firmą – mówili do przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i do Władysława Ortyla, marszałka województwa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mielczanie będę protestować przeciwko Kronospanowi. - Zatruwa się nas bezkarnie od 20 lat - mówią

Mieszkańcy Mielca chcą także, żeby Kronospan poddał się stałemu monitoringowi, w pełnym zakresie i na wszystkich kominach, z których prowadzone są jakiekolwiek emisje.

- Firma oszczędza na bezpieczeństwie – mówiła jedna z uczestniczek rozprawy. - Od tego jest WIOŚ, żeby ich kontrolował, a nie stał za firmą. - Nie chcemy modernizacji tego zakładu, bo przez lata nas okłamywał. Chcemy jego zamknięcia.

- Jak nie można się dobrać do tyłka Kronospanowi, to dobierzemy się do WIOŚ, który powinien go kontrolować, a jak to nie pomoże to do marszałka – mówił pan Artur.

Panować nad dyskusją i wyjaśniać kwestie techniczne starał się Andrzej Kulig, dyrektor departamentu ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim. A wszystkich tych zarzutów słuchał nie tylko marszałek ale i prezes Kronospan w Mielcu Tomasz Jańczak.

Odpowiedzi urzędników mielczanie będą mogli przeczytać w uzasadnieniu decyzji dotyczącej pozwolenia zintegrowanego dla Kronospanu. To dokument, który określa ile i czego firma produkująca m.in. płyty drewnopochodne może emitować do powietrza.

25 marca protest przeciw Kronospanowi

Rozprawa nastrojów mielczan nie zmieniła. 25 marca, tak czy inaczej, wyjdą protestować na ulicę. Zapowiada się wielki protest, bo w grupie na Facebooku „Blokada truciciela - Melnoxu. Czas najwyższy rozwiązać ten śmierdzący problem”, jest ponad 17 tys. osób. I pewnie gdyby nie ich działalność, nie byłoby tal gorącej dyskusji o Kronospanie.

Mielczanie wiele razy próbowali wymusić na samorządzie i politykach reakcję na działalność Kronospanu w mieście. Udało im się to zrobić dopiero pod koniec 2015 roku, gdy wyszli na ulicę i protestowali przeciwko zatruwaniu powietrza. Bo to jest główny zarzut mielczan wobec Kronospanu. I to pod ich naciskiem marszałek zobowiązał Kronospan do prowadzenia pomiarów ciągłych na emitorze E-5. To komin suszarni wiórów.

„Koniec z zatrutym powietrzem!”, „Chcemy żyć normalnie i bezpiecznie!” – takie hasła mieli wypisana na transparentach mielczanie, którzy 11 grudnia od godz. 14. 30 do 16 protestowali przeciwko zatruwaniu powietrza.

Protestowali przeciwko zatruwaniu powietrza w Mielcu [ZDJĘCIA]

Firma się jednak od tego odwołała. I monitoringu nie chce zainstalować. Z kolei marszałek nie chce wydać jej nowego pozwolenia zintegrowanego.

Gorąca dyskusja na temat firmy odbyła się na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Mielcu, 15 marca. Jeden z punktów poświęcony był jakości powietrza w mieście. To tu marszałek Ortyl stwierdził, że zawnioskuje do WIOŚ o wstrzymanie pracy Kronospanu na suszarni włókien. Ostatnia kontrola inspektoratu wykazała, że właśnie na nim doszło do przekroczenia dopuszczalnych norm określonych w pozwoleniu zintegrowanym w zakresie dwutlenku siarki, tlenków azotu i tlenku węgla.

Z kolei Kronospan ciągle podkreśla, że ich zdaniem protest, który odbywa się dwa miesiące przed uruchomieniem w zakładzie najlepszej w branży instalacji ochrony powietrza jest bezzasadny i stanowi element kampanii wyborczej. System, który ma zmniejszyć oddziaływanie firmy na środowisko, taki sam jaki stosuje Kronospan w Niemczech i Luksemburgu, uruchomiony ma być 28 maja.

POPULARNE NA NOWINY24:

Trwa budowa spalarni śmieci w Rzeszowie [ZDJĘCIA BUDOWY]

Zakaz handlu w niedziele. Sobota vs. niedziela [FOTO]

Tak powstaje drugi wieżowiec nad Wisłokiem [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TEŻ: Nowy Angiograf w Mielcu. Wypowiedź lekarza Adama Młodziankowskiego

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24