Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Nienadówki: chcemy odszkodowań za nasze domy [WIDEO]

Karolina Jamróg
Protest mieszkańców Nienadówki.
Protest mieszkańców Nienadówki. Krzysztof Łokaj
Mieszkańcy Nienadówki już drugi raz zablokowali drogę krajową nr 19. Chcą jak najszybciej dostać odszkodowanie za domy przeznaczone do wyburzenia.

Rzeczoznawcy jeszcze nie było

W Nienadówce w pow. rzeszowskim ma zostać wyburzonych trzynaście domów i dwa inne budynki, w tym sklep. Teren, na którym stoją jest potrzebny pod budowę odcinka drogi ekspresowej S19 z Sokołowa Małopolskiego do Stobiernej. Mieszkańcy wsi protestują, bo najpierw chcą otrzymać pieniądze z odszkodowań, a dopiero potem się wyprowadzać. Wiele wskazuje na to, że kolejność będzie odwrotna.

Protest rozpoczął się wczoraj o godz. 10.45 i trwał pół godziny. Mieszkańcy wsi przechodząc w poprzek jezdni skutecznie zablokowali ruch. Nie pierwszy zresztą raz.

- Protestowaliśmy na początku lipca i dalej będziemy blokować drogę. Dopóki nikt nas nie wysłucha - tłumaczyli uczestnicy tego protestu.

- Nadal nie wiemy, kiedy zapuka do nas rzeczoznawca i wyceni domy. Wiemy natomiast, że budowa drogi rozpocznie się na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Wie Pani, jak się to skończy?

Domy trzeba będzie opuścić, pieniędzy do tego czasu nie dostaniemy i będziemy siedzieć w jakichś lokalach zastępczych. Nie można do tego dopuścić! Dlatego blokujemy drogę - denerwuje się Stanisław Maciąg, jeden z mieszkańców Nienadówki.

Jego dom został przeznaczony do wyburzenia.

- Jestem tu, żeby pomóc sąsiadom. Niech im uczciwie zapłacą, żeby mogli sobie kupić dom albo wybudować i nie musieli koczować przez lata w lokalach socjalnych - mówi jedna z mieszkanek Nienadówki.

Problem z lokalami zastępczymi

- To poroniony pomysł, żeby szukać tym ludziom lokalu zastępczego. Im trzeba po prostu zapłacić, zanim wyburzy się ich domy - mówił wczoraj na proteście Andrzej Ożóg, burmistrz Sokołowa Małopolskiego. - Mieszkańcy chcą sprzedać domy w formie aktu notarialnego. Dobrowolnie, ale teraz, żeby mieli pieniądze i rok czasu na budowę albo dokończenie nowych domów.

Przyznał również, że w gminie będzie problem ze znalezieniem lokali dla tak wielu rodzin.

- Mieszkanie w bloku to za mało. Ci ludzie mają gospodarstwa role, zwierzęta. Trzebaby przenieść ich z całym dobytkiem - zaznacza Andrzej Ożóg.

Wiele wskazuje na to, że blokadami i protestami mieszkańcy niewiele wskórają. Wojewoda może powołać rzeczoznawcę, który wyceni wartość domów. Stanie się to jednak dopiero po tym, kiedy firma, która wygrała przetarg i będzie budować odcinek drogi S19 złoży wniosek do wojewody o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

Jak dowiadujemy się w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie firma - zgodnie z umową - ma na to czas do końca listopada.

Kiedy więc rzeczoznawca pojawi się w Nienadówce? Dziś nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo tylko, że rzeczoznawca wyceni wartość nieruchomości i na tej podstawie GDDKiA wypłaci odszkodowania mieszkańcom. Na najważniejsze dla nich pytanie: kiedy przelewy wpłyną na konta odpowiedzi na razie nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24