Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Podkarpacia ruszyli do trzeciego ultramaratonu. To impreza dla największych twardzieli

Norbert Ziętal
Trzech Polaków walczy o tytuł supertwardzieli. Nz. od lewej Daniel Lewczuk, Marek Wikiera i Andrzej Gondek.
Trzech Polaków walczy o tytuł supertwardzieli. Nz. od lewej Daniel Lewczuk, Marek Wikiera i Andrzej Gondek. Archiwum
Marek Wikiera, pochodzący z Przeworska, oraz Andrzej Gondek, wywodzący się ze Stalowej Woli, rozpoczęli bieg w ultramaratonie w Chile.

Panowie Marek i Andrzej biorą udział w 4Deserts Grand Slam. To prestiżowy, ale również morderczy projekt czterech ultramaratonów, wiodących przez najtrudniejsze pustynie świata. Dotychczas przebiec cztery ultramaratony pustynne, każdy po 250 km, w ciągu roku udało się zaledwie 28 osobom na świecie. Jak na razie, żadnemu Polakowi.

W lutym uczestnicy pokonali 250 km przez pustynię Sahara w Jordanii. W czerwcu kolejne 250 km pustynię Gobi w Chinach. Wówczas biegło czterech Polaków. Niestety, kilka tygodni temu zmarł jeden polski zawodnik, Marcin Żuk. Obecnie oprócz panów Marka i Andrzeja biegnie jeszcze Daniel Lewczuk z Warszawy. Wczoraj rozpoczęli trzeci ultramaraton. Jego trasa wiedzie przez pustynię Atacama w Chile. Pierwszy etap miał 36,2 km długości.

Trójka naszych zawodników ukończyła bieg z pozycjami w pierwszej setce. Pan Andrzej na szóstej pozycji, pan Marek na 35, a pan Daniel na 91.

- Zawodnicy walczyli nie tyle z dystansem i temperaturą, która wynosiła 36 stopni Celsjusza, ale z wysokością i mniejszą zawartością tlenu w powietrzu. Trasa biegła na wysokości 3300-2750 m n.p.m. - informują organizatorzy.

Pana Andrzeja kryzys dopadł na 25 km, kiedy był na bardzo dobrej, trzeciej pozycji. Pan Marek walczył z uczuciem palenia w klatce piersiowej przy oddychaniu. Natomiast pan Daniel zmagał się z bólem i osłabieniem mięśni. To również efekt wysokości, na której rozegrane były zawody. Dzisiaj zawodnicy będą mieli do pokonania 44 kilometrowy etap. W kolejnych dniach biegi na podobnych dystansach.

Na trasie uczestnicy mają zapewnioną jedynie opiekę medyczną. Oprócz wody muszą dźwigać całe swoje wyposażenie. Przed każdym startem przechodzą szczegółowe badania lekarskie.

W ciągu roku każdy zawodnik musi przebiec 1000 km, w różnych częściach świata, w skrajnie różnych warunkach. Obecnie w imprezie uczestniczy 158 zawodników z różnych państw świata.

Uczestnicy, którzy przebiegną Atacamę, w listopadzie zmierzą się z 250 km trasą na Antarktydzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24