Mieszkańcy Podkarpacia ufundowali 10 studni w Afryce [MAPA, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Dzięki organizatorom akcji zbiórki makulatury, w Afryce wybudowano już 10 studni. Jedenasta jest w budowie. Archiwum Ryszarda Łuczyka
Już dziesięć studni zostało zbudowanych w Afryce, dzięki pomocy mieszkańców Przeworska i innych regionów Podkarpackiego.

Najnowsza inwestycja to studnia we wiosce Kora w Czadzie. Jej patronem jest św. brat Albert Chmielowski.

- W 2016 r. mieliśmy prawdziwy wysyp studni, które zostały wybudowane dzięki naszej akcji. Ta w Czadzie jest dziesiątą łącznie i piątą w 2016 r. - mówi Ryszard Łuczyk z Przeworska, koordynator inicjatywy.

Uczestnicy akcji, obecnie z całego Podkarpackiego, zbierają makulaturę, a pieniądze z jej sprzedaży przekazują organizacjom, w których działają Polacy, które budują studnie w różnych regionach Afryki. Taka forma pomocy dociera do najbiedniejszych terenów.
- Dziękuję w imieniu najbiedniejszych. Często spośród tych, którzy proszą o studnię, starałem się uprzywilejowywać tych najbardziej biednych. Zagubionych gdzieś w buszu, często bezradnych, dla których woda do picia jest wielkim problemem Ludzi, o których nikt specjalnie się nie troszczy. Dzisiaj, dzięki wam, przynajmniej dla niektórych ten problem zniknął. Niestety, w Czadzie ciągle istnieje, bo wciąż ponad połowa ludności, albo nie ma w ogóle dostępu do wody pitnej, albo ten dostęp jest bardzo utrudniony - w e-mailu do pana Ryszarda pisze ks. Edward Ryfa, polski misjonarz w Czadzie.

Przez kilka lat trwania akcji, dzięki zbiórkom w Podkarpackiem zostały wybudowane studnie w Czadzie, na Madagaskarze i Sudanie Południowym. Już trwają przygotowania do wykonania następnej. Na początku przyszłego roku powstanie na Madagaskarze.

Na mapie zobacz, w których miejscach Afryki powstały studnie. Kliknij na znacznik na mapie, aby zobaczyć szczegóły.

- Chciałbym bardzo podziękować wszystkim darczyńcom, najczęściej anonimowym, za pomoc - twierdzi pan Ryszard i zachęca do kontaktu w sprawie kolejnych zbiórek. Tel. kom. 504-168-549.

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wsianin
W dniu 11.01.2017 o 12:27, ruskowsianin napisał:

Proboszcz jeszcze wszystko może.znamy to z prasy gdy pisza o ich wybrykach kryminalnych.Pan Bog nawet o mendzie ktora zostala suspendowana pamieta i zadna dusza nigdy nie zaginie.

Widzisz,że się zgadzamy. Proboszcz /także wikary,jak jest/ to dobrze odżywiony facet,nie osłabiony wysiłkiem fizycznym,jest wyjątkowo sprawnym człowiekiem i wszystko długo może.

Nie czytaj o kryminalnych czynach pasterzy, bo są to niezwykle rzadkie przypadki. Patrz na ich zasługi dla parafianek i dla parafian,jakich jest najwięcej. Oczywiście nie wszystkie są medialnie użyteczne.

Pana Boga do życia ziemskiego nie mieszaj,bo Go ono mało obchodzi. Obawiam się nawet,że Go wcale nie obchodzi,co na codzień udowadnia.

r
ruskowsianin
W dniu 10.01.2017 o 16:51, wsianin napisał:

Nie masz racji,chyba że sprawdziłeś i wiesz na pewno. Proboszcz jeszcze wszystko może.Skoro uważasz glob ziemski za cmentarz,bez informacji od przewodnika /proboszcza/, po śmierci będziesz się błąkał po tym cmentarzu,nie znając właściwej drogi do raju i nie staniesz przed żadnym sądem. Zagubione dusze tak kończą.

Proboszcz jeszcze wszystko może.

znamy to z prasy gdy pisza o ich wybrykach kryminalnych.

Pan Bog nawet o mendzie ktora zostala suspendowana pamieta i zadna dusza nigdy nie zaginie.

w
wsianin
W dniu 10.01.2017 o 13:42, ruskowsianin napisał:

Proboszcz moze se pokazywac jak chce i ile chce a kazdy sam bez proboszcza stanie przed Boskim Sadem.Na co mi posrednika ktory NIC NIE MOZE !A od cmentarzy na ktorych miesca pochowkow sprzedaja handlarze to sie odczep, bo caly glob Ziemski to JEDEN WIELKI CMENTARZ.Wszyscy zyjemy i mieszkamy na cmentarzu.

Nie masz racji,chyba że sprawdziłeś i wiesz na pewno. Proboszcz jeszcze wszystko może.

Skoro uważasz glob ziemski za cmentarz,bez informacji od przewodnika /proboszcza/, po śmierci będziesz się błąkał po tym cmentarzu,nie znając właściwej drogi do raju i nie staniesz przed żadnym sądem. Zagubione dusze tak kończą.

r
ruskowsianin
W dniu 10.01.2017 o 10:45, wsianin napisał:

Teraz to już przesadziłeś. Nie byłeś w piekle a wiesz kto w nim przebywa. Mam pewną radę,nie obżeraj się przed snem,nie będziesz miał dziwnych snów, chyba że tak lubisz.Proboszcz jest Twoim ziemskim przewodnikiem do winnicy pańskiej,więc żyj z nim w zgodzie,bo nie pokaże drogi. Umrzesz i będzie Twój duch siedział pod cmentarzem, nie wiedząc,gdzie iść.Forsy na opłaty za wywóz śmieci czy makulatury nie żałuj,przyczynisz się w ten sposób do ochrony środowiska.

Proboszcz moze se pokazywac jak chce i ile chce a kazdy sam bez proboszcza stanie przed Boskim Sadem.

Na co mi posrednika ktory NIC NIE MOZE !

A od cmentarzy na ktorych miesca pochowkow sprzedaja handlarze to sie odczep, bo caly glob Ziemski to JEDEN WIELKI CMENTARZ.

Wszyscy zyjemy i mieszkamy na cmentarzu.

w
wsianin
W dniu 10.01.2017 o 10:36, ruskowsianin napisał:

NIGDZIE w PIŚMIE SWIĘTYM nie ma powiedziane że kapłani są pośrednikami w życiu wiecznym.Mają tylko głosić "Słowo Boże" !NIGDZIE !  A przeciez to nie proboszcz decyduje o naszym zyciu wiecznym.Każdy z nas SAM  i to bez proboszcza będzie odpowiadał za swoje uczynki przed BOGIEM.Piekło jest wbrukowane księżmi i biskupami ZA ICH UCZYNKI !  

Teraz to już przesadziłeś. Nie byłeś w piekle a wiesz kto w nim przebywa. Mam pewną radę,nie obżeraj się przed snem,nie będziesz miał dziwnych snów, chyba że tak lubisz.

Proboszcz jest Twoim ziemskim przewodnikiem do winnicy pańskiej,więc żyj z nim w zgodzie,bo nie pokaże drogi. Umrzesz i będzie Twój duch siedział pod cmentarzem, nie wiedząc,gdzie iść.

Forsy na opłaty za wywóz śmieci czy makulatury nie żałuj,przyczynisz się w ten sposób do ochrony środowiska.

r
ruskowsianin
W dniu 09.01.2017 o 16:51, wsianin napisał:

Ciągle nie rozumiesz,że za życie w raju też się płaci. Lepiej opłacić koszty za życia niż się po śmierci tułać po jakichś zakamarkach czyśćca. Nie żałuj zatem na opłaty,lecz z wdzięcznością je wnoś na fundusz gminny. Rosnąca wysokość opłat świadczy o tym,że Twoje ziemskie zaangażowanie doprowadzi Cię do lepszego miejsca w raju.

NIGDZIE w PIŚMIE SWIĘTYM nie ma powiedziane że kapłani są pośrednikami w życiu wiecznym.

Mają tylko głosić "Słowo Boże" !

NIGDZIE ! 

A przeciez to nie proboszcz decyduje o naszym zyciu wiecznym.

Każdy z nas SAM  i to bez proboszcza będzie odpowiadał za swoje uczynki przed BOGIEM.

Piekło jest wbrukowane księżmi i biskupami ZA ICH UCZYNKI !  

w
wsianin
W dniu 09.01.2017 o 14:26, ruskowsianin napisał:

Wlasnie ze to ja mysle perspektywicznie, bo mi gmina podniesie oplaty i tak sie skonczy ta cala dobroczynnosc.

Ciągle nie rozumiesz,że za życie w raju też się płaci. Lepiej opłacić koszty za życia niż się po śmierci tułać po jakichś zakamarkach czyśćca. Nie żałuj zatem na opłaty,lecz z wdzięcznością je wnoś na fundusz gminny. Rosnąca wysokość opłat świadczy o tym,że Twoje ziemskie zaangażowanie doprowadzi Cię do lepszego miejsca w raju.

r
ruskowsianin
W dniu 09.01.2017 o 13:40, wsianin napisał:

Nie myślisz perspektywicznie. Na życie wieczne w raju nikt forsy nie pożałuje a przy okazji /zbierając papier na studnię w Afryce/nabije się punktów na lepsze tam miejsce.

Wlasnie ze to ja mysle perspektywicznie, bo mi gmina podniesie oplaty i tak sie skonczy ta cala dobroczynnosc.

w
wsianin
W dniu 09.01.2017 o 13:25, ruskowsianin napisał:

No to w slusznym celu po negocjajach z firma zbierajaca makulture na terenie gminy/miasta zostana zmienione oplaty za zbiorke materialow wtornych OD MIESZKANCOW (domow).W firmie utylizacji odpadow nikt nie bedzie pracowal za darmo i trzeba bedzie poniesc koszty tej zbiorki surowcow wtornych nie dajacych odpowieniej wysokosci dochodow.

Nie myślisz perspektywicznie. Na życie wieczne w raju nikt forsy nie pożałuje a przy okazji /zbierając papier na studnię w Afryce/nabije się punktów na lepsze tam miejsce.

r
ruskowsianin
W dniu 09.01.2017 o 10:16, wsianin napisał:

Może i okrada ale w słusznym celu. Każdy,kto oddaje makulaturę do przykościelnych punktów jej zbierania,skraca sobie drogę do raju.

No to w slusznym celu po negocjajach z firma zbierajaca makulture na terenie gminy/miasta zostana zmienione oplaty za zbiorke materialow wtornych OD MIESZKANCOW (domow).

W firmie utylizacji odpadow nikt nie bedzie pracowal za darmo i trzeba bedzie poniesc koszty tej zbiorki surowcow wtornych nie dajacych odpowieniej wysokosci dochodow.

w
wsianin
W dniu 09.01.2017 o 06:06, ruskowsianin napisał:

Zbiorka makulatury nalezy do obowiazkow gminy/miasta a my mieszkancy za to placimy oddzielajac materialy wtorne od smieci.Podkradajac makulature instytucji swiadczacej zbiorke materialow wtornych obnizamy ich dochod, a wiec OKRADAMY samych siebie poniewaz zbierajacy surowce wtorne majac mniej dochodu zazada od wladzy terenowej podwyzki wynagrodzenia za jego uslugi.To kto tutaj kogo okrada ?

Może i okrada ale w słusznym celu. Każdy,kto oddaje makulaturę do przykościelnych punktów jej zbierania,skraca sobie drogę do raju.

r
ruskowsianin
W dniu 08.01.2017 o 09:39, Jan napisał:

Bardzo szeroko  w zbiórkę makulatury włączyła sie Akcja Katolicka diecezji przemyskiej, a w artykule nie ma nawet słowa o Akcji Katolickiej. Pieniądze że sprzedaży makulatury zostały przeznaczone na budowę studni w Afryce. W mojej parafii w pierwszej zbiórce zebraliśmy ponad 5 toon makulatury, a tych zbiórek było więcej. Brawa należą się Panu Ryszardowi z Przeworska za zorganizowanie tej akcji. Jednak podkreślić trzeba też zaangażowanie członków Akcji Katolickiej.

Zbiorka makulatury nalezy do obowiazkow gminy/miasta a my mieszkancy za to placimy oddzielajac materialy wtorne od smieci.

Podkradajac makulature instytucji swiadczacej zbiorke materialow wtornych obnizamy ich dochod, a wiec OKRADAMY samych siebie poniewaz zbierajacy surowce wtorne majac mniej dochodu zazada od wladzy terenowej podwyzki wynagrodzenia za jego uslugi.

To kto tutaj kogo okrada ?

N
Nunez
W dniu 08.01.2017 o 13:26, wiola napisał:

Woda bardzo wazna ale najwaznkejsza ANTYKONCEPCJA, wiec teraz czas na prezerwatywy!

 

Haha.A może wyposażyć afrykańskie kobiety w nowoczesne,kilkubiegowe wibratory?Ahahahahaha
 

w
wiola

Woda bardzo wazna ale najwaznkejsza ANTYKONCEPCJA, wiec teraz czas na prezerwatywy!

i
icu
W dniu 08.01.2017 o 11:39, Floyd napisał:

Proponuję ufundować studnię mieszkańcom podprzemyskich Korytnik.Ciśnienie wody z sieci wodociągowej jest tak niskie,że osobom zamieszkałym na terenach wyżej położonych poprostu brakuje wody.

Mieszkańcy Korytnik dawno są w grupie utrzymującej proboszcza,więc niech sobie sami kopią. Mieszkańców Afryki trzeba czymś przekonać.

Dodaj ogłoszenie