Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Podkarpacia ufundowali kolejną studnię dla Afryki [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Mieszkańcy wioski Rassfil w Czadzie cieszą się ze studni wybudowanej dzięki ofiarności mieszkańców Podkarpacia. Nareszcie mają czystą, bieżącą wodę.
Mieszkańcy wioski Rassfil w Czadzie cieszą się ze studni wybudowanej dzięki ofiarności mieszkańców Podkarpacia. Nareszcie mają czystą, bieżącą wodę. Archiwum Ryszarda Łuczyka
Od 2012 r. zbierają makulaturę, sprzedają ją, a za zarobione pieniądze finansują budowę studni we wioskach w Afryce. Zaczęli w Przeworsku, szybko w akcję włączyli się mieszkańcy z całego Podkarpacia.

- Trzydzieści lat czekałam na ten dzień. Do tej pory ciągle szukaliśmy wody, dzisiaj czysta woda przyszła do naszej wioski. Nie mamy nic równie cennego, co moglibyśmy ofiarować tym, dzięki którym mamy wodę. Tylko Pan Bóg może to uczynić. Bardzo dziękujemy ojca rodakom za ten cenny dar dla nas - staruszkę z wioski Ngara Kimlengar w Czadzie w Afryce cytuje polski misjonarz, ks. Edward Ryfa. W tej osadzie studnię wywiercono wcześniej.

Najnowsze dzieło, które powstało dzięki mieszkańcom Podkarpackiego, to studnia w wiosce Rassfil w Czadzie, zamieszkanej przez ok. 600 osób. Została tutaj wywiercona studnia, która nosi imię św. Antoniego. Uroczystość nadania imienia odbyła się kilka dni temu. Obok studni stanęła tabliczka z informacją po polsku, że została ona ufundowana przez mieszkańców Podkarpacia.

- Z tej wody będą korzystać nie tylko mieszkańcy Rassfil, ale również sąsiedniej wioski - dodaje ks. Edward.

Misjonarz w szczególny sposób dziękuje mieszkańcom Podkarpackiego, dzięki którym mogła powstać kolejna studnia w Afryce. Szczególnie Ryszardowi Łuczykowi z Przeworska, który wspólnie z grupą przeworskich działaczy społecznych, księży i innych osób, zapoczątkował akcję w Podkarpackiem.

Przeworszczanie zaczęli działać na początku 2012 r. Członkowie Grupy Charytatywnej Akcji Katolickiej, funkcjonującej przy przeworskim Sanktuarium Grobu Bożego, postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji „Makulatura na misję”. Jej organizatorami byli Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich i tygodnik „Niedziela”.

- Od początku postawiliśmy sprawę jasno. Żadnych pieniędzy. Prosimy tylko o przynoszenie makulatury. Zamiast wyrzucić na śmieci czy spalić, lepiej nam ją przekazać. My ją sprzedajemy, a uzyskane pieniądze przeznaczamy na kolejne studnie - tłumaczy pan Ryszard.

Z początku akcja prowadzona była w Przeworsku, ale szybko rozprzestrzeniła się na inne miejscowości Podkarpackiego. Istnieją stałe punkty zbiórki makulatury, np. w Przeworsku, ale sporą popularnością cieszą się doraźne akcje, organizowane najczęściej przy parafiach w regionie.

Osoby, które chciałyby się przyłączyć do akcji, np. poprzez zbiórkę u siebie makulatury, mogą się kontaktować z Ryszardem Łuczykiem, tel. 504-168-549.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24