Nasza Loteria

Mieszkańcy podkarpackiego coraz częściej chodzą do kin, za to rzadziej do muzeów. "Muzea muszą się zmienić" - twierdzi ekspert

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W podkarpackim coraz mniej osób chodzi do muzeów.
W podkarpackim coraz mniej osób chodzi do muzeów. Pixabay
W 2019 r. zmniejszyła się liczba osób zwiedzających muzea w województwie podkarpackim, mniej w nich było również młodzieży szkolnej. Zwiększyła się za to liczba osób oglądających filmy w kinach. - W Europie Zachodniej jest masa muzeów, które są oblegane przez turystów, ale są to miejsca robione z pomysłem. U nas jeszcze tego brak — mówi Mirosław Majkowski z Przemyśla.

W 2019 roku 57 podkarpackich muzeów odwiedziło łącznie nieco ponad 1 mln osób, w tym ok. 175 tys. młodzieży szkolnej. Zwiedzających było o 238 tys. mniej niż w 2018 r.

Odwrotna była sytuacja w kinach. Pomimo stale wzbogacanej filmowej oferty w Internecie, w tym dynamicznego rozwoju serwisów streamingowych, na Podkarpaciu w kinach jest coraz więcej widzów. W 2019 r. w podkarpackich kinach filmy oglądało 2,4 mln widzów, o 156 tys. więcej niż w 2018 r.

Takie dane opublikował Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

- Nasze muzea bardzo powoli i opornie przestawiają się do oczekiwań zwiedzających. Podziwianie eksponatów w gablotach dla wielu osób jest już nudne, a taka oferta nie jest w stanie przyciągnąć zwiedzających - mówi Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K. oraz przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Czy muzea powoli będą odchodzić do lamusa? Niekoniecznie, czego przykładem są takie placówki w Europie Zachodniej.

- W Belgii i Francji jest mnóstwo muzeów, publicznych i prywatnych, związanych choćby z I wojną światową, które są wręcz oblegane przez turystów. Mało tego, do tych muzeów nie idzie się z nudów, bo np. jest się na wakacjach i nie ma co robić, ale specjalnie, często wiele kilometrów, jedzie się, aby je zwiedzić - mówi pan Mirosław.

Co stoi za sukcesem i co powinno być wzorem dla polskich muzeów?

- Muszą to być placówki tematyczne. Tam akurat jest to I wojna światowa. Tamtejsze ekspozycje tworzą muzealnicy wspólnie z plastykami. Widz ma wrażenie, jakby był w środku wydarzeń sprzed 100 lat. U nas pierwszą jaskółką jest Muzeum Powstania Warszawskiego, jednak i ono wypada dość skronie w porównaniu z placówkami w belgijskim Ypres czy francuskiej Marnie

- twierdzi Majkowski.


ZOBACZ TEŻ: Nurkowanie i... zwiedzanie. Sri Lanka otworzyła drugie podwodne muzeum w Trikunamalai

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24