Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy podrzeszowskiego Zaczernia nie chcą zawrotki dla tirów przy swoich domach. Ale czy ta inwestycja w ogóle powstanie?

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Tu właśnie, w Zaczerniu miała powstać zawrotka. Mieszkańcy nie chcą, żeby ciężarówki przejeżdżały tuż obok ich domów
Tu właśnie, w Zaczerniu miała powstać zawrotka. Mieszkańcy nie chcą, żeby ciężarówki przejeżdżały tuż obok ich domów Krzysztof Łokaj
Mieszkańcy Zaczernia obawiają się, że już niedługo, tuż obok ich domów, powstanie zawrotka dla ciężarówek. Do tej pory nikt nie poinformował ich o szczegółach budowy, choć plany zakładały, że część drogi będzie przebiegać przez ich działki.

- Dowiedzieliśmy się o tej przebudowie w momencie, kiedy przyszedł geodeta. Zaczął nam malować znaki po płotach. Podsunął tylko do podpisania zgodę na „nowe granice”. Zapytałem, co to znaczy, co tu będzie? Usłyszałem, że nie może powiedzieć

- opisuje pan Robert, jeden z mieszkańców podrzeszowskiego Zaczernia.

Część drogi w rejonie Rzeszowa jest już gotowa.

Ekspresówka S19 połączy Rzeszów z Lublinem i Warszawą [ZDJĘCIA]

Chodzi dokładnie o boczną ulicę, która biegnie na wschód od drogi będącej kontynuacją ul. Warszawskiej. Wzdłuż jest siedem domów, a naprzeciwko, pozostałość po dawnym sadzie. Mieszkańcy dowiedzieli się, że planowana jest tu budowa zawrotki dla ciężarówek, przez co stracą po ok. 1,5 metra ze swoich działek.

- Nam chcą zabrać po kawałku ziemi. Po przeciwnej stronie jest pusto. Dlaczego tam nie zrobią tej zawrotki? - skarży się pan Leszek z Zaczernia.

Mieszkańcy odkryli, że dawny sad prawie w całości należy teraz do Auto-Resu. Od razu zaczęli łączyć tajemniczą inwestycję z interesami tej firmy.

- Teren naprzeciw nas jest teraz pusty, a ktoś chce się nam pchać pod okna. Moim zdaniem salon samochodowy robi sobie wygodny dojazd - spekuluje jeden z sąsiadów.

W sprawie zawrotki interweniowaliśmy w Zarządzie Dróg Powiatowych. Bogdan Kobiernik, z-ca dyrektora ZDP powiedział nam jednak, że nie ma w planach takiej budowy.

Na ponad 6 kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej Nr 885 prowadzącej od Przemyśla, przez Hermanowice i Malhowice, do granicy z Ukrainą jeszcze w tym roku mają się rozpocząć prace. Ich wykonawcą będzie Strabag. Dzisiaj wbito symboliczne łopaty.Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl – Hermanowice – Granica Państwa  jest realizowana z funduszy Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa (ENI), w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina.Umowa o dofinansowanie  podpisana została jeszcze 8 października 2018 roku, liderem projektu w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego jest Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, a partnerem Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa.Wartość projektu wynosi 7,5 mln euro, czyli ok.  31,5 mln złotych, a dofinansowanie ok. 28,3 mln złotych. Założony w umowie termin zakończenia prac to 31 października 2020 r.Zakres robót budowlanych:[lista][*]modernizacja i rozbudowa 6,615km drogi,[*]poprawa parametrów technicznych drogi - spełnienie wymagań klasy Z / G,[*]rozbiórka i budowa dwóch mostów - klasa obciążenia A (brak ograniczeń tonażowych),[*]rozbiórka i budowa przepustów,[*]przebudowa skrzyżowań z drogami gminnymi i powiatowymi,[*]budowa dodatkowej jezdni do obsługi terenów przyległych,[*]budowa chodników, ścieżek rowerowych i urządzeń bezpieczeństwa drogowego[*]rozbudowa odcinka przygranicznego do 5 pasów ruchu (w dostosowaniu do projektu przejścia granicznego Malhowice/Niżankowice),[*]budowa pętli autobusowej. [/lista]

Przebudowa drogi z Przemyśla do planowanego przejścia granic...

Rozmawialiśmy też z projektantem.

- Na początku, przy tworzeniu koncepcji, był pomysł na zawrotkę. Finalnie, nic takiego tam nie powstanie. Będzie tylko przebudowa skrzyżowania - tłumaczy Stanisław Salabura.

Jeśli chodzi o Auto-Res, prezes firmy wyjaśnia, że żadnego związku z inwestycją nie miał.

- To nie było nasze działanie, tak sobie przewidzieli projektanci, taką przygotowali koncepcję - opisuje Dariusz Mierzejewski. - Na początku całość miała być na naszej działce. W końcu ktoś doszedł do wniosku, że skoro będą przebudowywane jeszcze dwa skrzyżowania, to gdzieś się da zawrócić ciężarówkom. Z resztą, jakie tiry tędy jeżdżą, skoro mamy obwodnicę? Według mnie, to było szukanie na siłę dziwnych rozwiązań.

Zobacz też: Co podróżni sądzą o wprowadzeniu opłat za parking w Jasionce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24