Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy popierają inicjatywę ochrony zielonych płuc Tarnobrzega. Trwa zbiórka podpisów pod projektem uchwały

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Przenośne punkty zbierania podpisów będą działać również w najbliższe weekendy nad Jeziorem Tarnobrzeskim oraz przy ulicy Zwierzynieckiej i Fabrycznej.
Przenośne punkty zbierania podpisów będą działać również w najbliższe weekendy nad Jeziorem Tarnobrzeskim oraz przy ulicy Zwierzynieckiej i Fabrycznej. Fot. Marcin Piasek
W Tarnobrzegu ruszyła zbiórka podpisów pod projektem uchwały dotyczącej utworzenia zespołu przyrodniczo – krajobrazowego o nazwie „Lasy Zwierzyniec i Jasień”. Sprawą zajmie się Rada Miasta, jeśli pomysłodawcy zdobędą poparcie co najmniej 300 mieszkańców.

Lasy Zwierzyniec i Jasień to fragmenty dawnej Puszczy Sandomierskiej. Obszarem zarządza Nadleśnictwo Nowa Dęba, jednak w sposób, jakiego wielu mieszkańców nie akceptuje. Alarmują, że przez wycinkę las niknie w oczach.

Z inicjatywą ochrony lasów wyszedł Witold Zych, radny Tarnobrzega minionej kadencji, który w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej złożył w czerwcu w biurze rady miasta projekt zakładający między innymi odstąpienie od użytkowania rębnego w drzewostanach w wieku powyżej 70 lat, odstąpienie od rębni gniazdowych i zachowanie drzew o charakterze pomnikowych, drzew dziuplastych aż do ich naturalnego rozpadu.

Żeby uchwała mogła być procedowana przez radę miasta, konieczne jest zebranie 300 podpisów mieszkańców Tarnobrzega. Termin ten mija 22 lipca.

Zwracam się do wszystkich tarnobrzeżan z prośbą o poparcie tej inicjatywy. Jednocześnie uprzejmie proszę tych z Was, którzy chcecie się aktywnie włączyć w tę akcję o wydrukowanie formularza i rozpoczęcie zbiórki podpisów

– zaapelował Witold Zych w mediach społecznościowych. Pełnomocnikami komitetu, którym należy przekazywać listy z podpisami, są Małgorzata Zych i Witold Zych.

Pierwsze podpisy zbierano w minionym tygodniu między innymi nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Akcja będzie kontynuowana także w najbliższe dwa weekendy. Dołączają do niej członkowie Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.

W dniach 3 i 10 lipca w godzinach 15-18 oraz 4 i 11 lipca w godzinach 10-18 będzie możliwość złożenia podpisu w dwóch punktach przy Lesie Zwierzynieckim. Pierwszy punkt to ulica Zwierzyniecka obok stadionu, drugi punkt to ulica Fabryczna przy ogródkach działkowych. Podpisy na liście mogą składać jedynie mieszkańcy Tarnobrzega z czynnym prawem wyborczym, na liście poparcia należy podać imię, nazwisko i pesel

– informuje Piotr Bednarek, prezes Wolnych Rzek.

Przyrodnicy w pełni popierają projekt uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego o nazwie „Lasy Zwierzyniec i Jasień” w Tarnobrzegu. Argumentują, że Zwierzyniec to miejsce życia wielu organizmów, niekiedy rzadkich i chronionych. Niektóre z nich wymagają ochrony strefowej, a głównym zagrożeniem dla nich jest gospodarka leśna. Często są to gatunki związane ze starymi drzewami i drzewostanami w różnych stadiach życia (także w wieku wyższym niż przyjęty wiek rębności).

W 2019 roku na wniosek Wolnych Rzek Rada Miasta Tarnobrzega powołała liczne pomniki przyrody, co pozwoliło uchronić starodrzew od zaplanowanej wycinki.

- Uważamy, że na Las Zwierzyniecki należy spojrzeć w szerszym kontekście, zarówno przyrodniczym jak i społecznym, kulturowym, historycznym i edukacyjnym. Ten las niczym park miejski służy bardzo dużej części mieszkańców, co widać doskonale każdego weekendu na leśnych ścieżkach. Las Jasień, o wiele mniejszy i nie tak popularny jak Zwierzyniec, również jest bardzo ważny dla lokalnej przyrody z uwagi na starodrzew, występujące tam gatunki roślin i zwierząt, w tym gatunek dla którego wyznaczono strefę ochrony ścisłej i okresowej.

Mieszkańcy korzystają i będą korzystać z leśnych kompleksów w których na łonie przyrody, w ciszy i spokoju, chcą aktywnie spędzać czas, obserwować i podziwiać otaczającą przyrodę. Lasy należy zachować w formie najbardziej zbliżonej do składu naturalnego, gdzie poprzez naturalną sukcesję będzie następowała przebudowa drzewostanów. Kluczowym jest zachowanie starodrzewu i drzew biocenotycznych. Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy daje dużą szansę, że funkcje społeczne i przyrodnicze będą wiodące nad gospodarką leśną, która winna być ograniczona do niezbędnego minimum – głoszą przyrodnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24