Mieszkańcy Przemyśla zapłacą drożej za wodę

Norbert Ziętal
18 marca w Przemyślu zaczną obowiązywać wyższe opłaty za wodę i ścieki.
18 marca w Przemyślu zaczną obowiązywać wyższe opłaty za wodę i ścieki. Norbert Ziętal
Od 18 marca mieszkańcy Przemyśla zapłacą więcej za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków.

Woda w Przemyślu podrożała z 3,60 złotych do 3,74 złotych za metr sześcienny. Ścieki z 4,05 na 4,22 złotych. Abonament z 5,90 na 6,42 złotych, ryczałt z 5,60 na 5,84 złotych.

To było zaskoczenie, gdyż w połowie listopada, a więc tuż przed wyborami samorządowymi, przemyscy radni podjęli uchwałę, że nie będzie podwyżek wody w 2011 r. Wtedy radni twierdzili, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które wnioskowało o wyższe ceny wody, powinno szukać pieniędzy w firmie, a nie obciążać mieszkańców.

Obecnie, po jesiennych wyborach, jest wprawdzie nowy skład rady, ale większość radnych to te same osoby, które zasiadały w poprzedniej kadencji. Ten sam jest również prezydent miasta.

- Co się zmieniło od listopada, że wtedy nie było mowy o podwyżce, a po niedługim czasie zostaje wprowadzona? - dziwi się Janusz Zapotocki, radny opozycyjnego SLD.

Okazuje się, że nie wszyscy radni wiedzieli o planowanej podwyżce.

5 stycznia prezes PWiK zwrócił się do prezydenta miasta, któremu ta spółka podlega, z wnioskiem o podwyżkę cen wody. Zgodnie z przepisami, w ciągu 45 dni radni mogą podwyżkę zablokować uchwałą. Tak było w listopadzie.

Dlaczego tak się nie stało teraz?

- O wniosku o podwyżkę dowiedzieliśmy się po fakcie, czyli po tych 45 dniach, w czasie których mieliśmy czas na jakieś ruchy - twierdzi Zapotocki.

Prezydent Robert Choma odpowiada, że po otrzymaniu wniosku z PWiK podjął odpowiednie działania, m.in. poinformował o tym przewodniczącego Rady Miejskiej. Zgodnie z przepisami, wniosek nie musiał być przedstawiony radnym do akceptacji.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Львів-Україна
Lwów był,jest i bedzie polskim miastem i ochodzi każdego Polaka.

To idź sobie go weź:)

Był w okresie międzywojennym i trochę przed zaborami. Nie jest. Mało prawdopodobne żeby znowu był.

Jeżeli powiem że mało kogo obchodzi to skłamię ,bo prawie żadnego nie obchodzi:):)
n
nie szowinista
Pan były polityk "Z" znów nie zażył tabletek??? Znajdź sobie człowieku inny sposób żeby dojść do "koryta" bo ten wyświuchtany już się ludziom przejadł. Poza kilkoma nawiedzonymi kresowiakami, szowinistami i skrajnymi nacjonalistami nikt na ciebie i tak nie zagłosuje. Tego by tylko brakowało żeby taki psychol był u władzy. Pewnie wszystkie cmentarze i pół Bieszczadów by przekopano w poszukiwaniu "nielegalnych" pomników UPA. Co tam kogo obchodzi Lwów jak jest od 1939 nie nasz i za granicą. Polska ma wiele misji na całym świecie i kościół boryka się z przetrwaniem a nie remontem za miliony. Może są większe ale najpiękniejszy, najokazalszy w który wpakowano najwięcej kasy Polski Cmętarz Wojenny jest wlaśnie we Lwowie na Ukrainie

Lwów był,jest i bedzie polskim miastem i ochodzi każdego Polaka.
e
emeryt

gratulacje dla władz przemyśla, że po raz kolejny dały się nabrać lub nie chciały się nie nabrać na opowieści pana prezesa, że woda i ścieki muszą podrożeć. poprzez podwyżki cen wody mieszkańcy nadsańskiego grodu muszą sponsorować "dotacje" dla prywatnych firm np. z grochowiec oraz utrzymywać bumelantów, którzy na gorsze czasy znaleźli schronienie w wodociągach, np. w dziale inwestycji.

o
o. misjonarz

Pan były polityk "Z" znów nie zażył tabletek??? Znajdź sobie człowieku inny sposób żeby dojść do "koryta" bo ten wyświuchtany już się ludziom przejadł. Poza kilkoma nawiedzonymi kresowiakami, szowinistami i skrajnymi nacjonalistami nikt na ciebie i tak nie zagłosuje. Tego by tylko brakowało żeby taki psychol był u władzy. Pewnie wszystkie cmentarze i pół Bieszczadów by przekopano w poszukiwaniu "nielegalnych" pomników UPA. Co tam kogo obchodzi Lwów jak jest od 1939 nie nasz i za granicą. Polska ma wiele misji na całym świecie i kościół boryka się z przetrwaniem a nie remontem za miliony. Może są większe ale najpiękniejszy, najokazalszy w który wpakowano najwięcej kasy Polski Cmętarz Wojenny jest wlaśnie we Lwowie na Ukrainie

o
olga

Co tam woda, władza Peremysla zafundowała mieszkańcom tego miasta Mauzoleum UPA, za który zapłacą miliony.
Cmentarz wojenny polskich żołnierzy niszczeje, ale są środki na upamiętnienia ukraińskie
Mauzoleum UPA w Przemyślu

Związek Ukraińców w Polsce za pieniądze polskich podatników chce rewitalizować Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Przemyślu, na którym spoczywają m.in. żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii. W ocenie historyków, jakakolwiek próba upamiętniania zbrodniczej organizacji OUN-UPA budzi nie tylko niesmak, ale i stanowczy sprzeciw.

W Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta Przemyśla na lata 2010-2013 znalazło się kilka inwestycji zasugerowanych przez Związek Ukraińców w Polsce oddział w Przemyślu, w tym adaptacja, ochrona i konserwacja obiektu - Ukraiński Cmentarz Wojskowy. Spoczywają tam zmarli na gruźlicę żołnierze ukraińscy z 1920 r., a przede wszystkim pochowani kilka lat temu banderowcy UPA, którzy zginęli w styczniu 1946 r. w Birczy podczas ataku na polską ludność cywilną i Wojsko Polskie. Mieszkańcy Birczy nie zgodzili się, aby mordercy zostali upamiętnieni na ich terenie, dlatego pochowano ich w Przemyślu. Koszt inwestycji w Przemyślu zamierzonej przez Ukraińców, której realizację przewidziano do końca 2012 r., to 900 tys. złotych. - Nie jest to wprawdzie inwestycja, która już została ujęta w budżecie Przemyśla, ale skoro plan rewitalizacji rangą uchwały Rady Miasta został zatwierdzony, to może on stanowić podstawę dla zainteresowanych podmiotów, by wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie tego przedsięwzięcia np. do miasta, sejmiku wojewódzkiego bądź też do rządu. Uchwała, jaka została podjęta 21 lutego br., umożliwia wnioskodawcom pozyskiwanie środków publicznych na ten cel - powiedział nam Andrzej Zapałowski, prezes przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, były poseł do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia.

Kto może liczyć na miasto

Jego zdaniem, sam fakt umieszczenia w programie rewitalizacji tego typu inwestycji świadczy o tym, że władze miasta dostrzegają potrzeby Ukraińców co do odnowienia miejsca, gdzie spoczywają członkowie UPA, ale nie widzą np. zaniedbań polskiego cmentarza. - Nawet jeżeli Ukraińcy będą się starać o środki unijne na ten cel, to i tak muszą zabezpieczyć wkład własny, którego nie mają. Dlatego mogą tu liczyć na miasto, sejmik wojewódzki lub rząd. Tak czy inaczej nekropolia będzie odnawiana za publiczne pieniądze - sugeruje Andrzej Zapałowski. Witold Wołczyk z Kancelarii Prezydenta Miasta Przemyśla odpiera zarzuty. Jego zdaniem, każda organizacja ma możliwość ubiegania się o dotacje zarówno ze środków budżetu miasta, budżetu państwa, jak i ze środków unijnych, ale wcale nie oznacza to, że otrzyma pieniądze. Jak podkreśla Wołczyk, program rewitalizacji miasta jest jedynie podstawą do ubiegania się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego i środki UE. - Wszystkie cmentarze wojenne są w gestii Skarbu Państwa, w tym przypadku wojewody. Miasto na zasadzie porozumienia z wojewodą utrzymuje te cmentarze. Natomiast nie możemy odmówić zamieszczenia w programie wniosku, bo taki jest sens istnienia Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta. Na razie w budżecie miasta Przemyśla nie ma ani złotówki na inwestycję pod nazwą adaptacja, ochrona i konserwacja obiektu - Ukraiński Cmentarz Wojskowy - twierdzi Wołczyk. To jednak nie jedyny problem, jaki wiąże się z tą sprawą, bo jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, niewykluczone, że zamiarem Ukraińców jest nie tylko renowacja, ale także powiększenie cmentarza wojskowego w Przemyślu i docelowo ściągnięcie w to miejsce szczątków wszystkich upowców zabitych na Podkarpaciu. Tak czy inaczej mielibyśmy do czynienia z tworzeniem swoistego mauzoleum UPA na polskich ziemiach, i to za pieniądze polskiego podatnika.

Co dla Polaków

Podczas gdy w Polsce Ukraińcy nie mają problemu z upamiętnieniami, na Ukrainie zaledwie 3-4 proc. miejsc, gdzie zamordowano Polaków, upamiętniono krzyżami. Pozostałe miejsca mordów nie są w żaden sposób oznaczone. Według Stowarzyszenia Upamiętniania Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, takich miejsc na Ukrainie jest około trzech tysięcy. - O każdy pomnik trzeba dosłownie walczyć, tymczasem w Polsce Ukraińcy nie mają z tym żadnych problemów - przypomina Zapałowski. W Przemyślu rządzi Platforma Obywatelska w koalicji ze Stowarzyszeniem Regia Civitas, z którego listy startował prezydent Robert Choma. PO w Przemyślu za wszelką cenę chciała wygrać wybory i dojść do władzy. Cel uświęcał środki, dlatego na listach tego ugrupowania znaleźli się ludzie, którzy mieli pomóc w realizacji zamierzenia. Wśród nich także członkowie Przemyskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce, z których dwie osoby zdobyły mandaty radnych, w tym szefowa związku Maria Tucka. - W tej chwili PO spłaca zobowiązania w stosunku do mniejszości ukraińskiej, która pomogła temu ugrupowaniu osiągnąć dobry wynik - tłumaczy Zapałowski. Poruszając ten problem, warto też zwrócić uwagę, jak traktuje się Polaków na Ukrainie. - We Lwowie nikt do tej pory nie chce podjąć poważnej dyskusji na temat Domu Polskiego, tymczasem w Przemyślu przekazano Ukraińcom na działalność Narodnyj Dom - obiekt w centrum miasta wart kilka milionów złotych, gdzie wciąż wchodzących do obiektu wita portret Bandery. I jakby tego było mało, Związek Ukraińców w Polsce wyciąga rękę po trzy miliony złotych ze środków publicznych na remont budynku. To zdumiewające, że wielu nie widzi problemu, który rozgrywa się na naszych oczach - komentuje zbulwersowany tym faktem prezes Zapałowski. Tymczasem przypomnijmy, że we Lwowie władze Kościoła, które z trudem remontują obiekt Kurii Biskupiej, nie mogą się doprosić zwrotu szeregu własności, w tym kościoła pw. św. Marii Magdaleny i innych nieruchomości prawnie należących do Kościoła. Przypomnijmy też, że przed dwoma laty Sejm RP potępił ludobójstwo Polaków przez UPA, a w ubiegłym roku uchwałę w tej sprawie przyjął także Sejmik Województwa Podkarpackiego. W tej sytuacji zabiegi Ukraińców, którzy często, korzystając z uległości władz, chcą w Polsce budować kolejne pomniki UPA, powinny być odrzucane. W innej sytuacji sami sobie będziemy zaprzeczać.

j
józek

A dobrze tak abstynentom co to tylko wóda ma drożeć

e
emerytka

Z przeglądu informacji wynika, że w Przemyślu mamy najwyższe opłaty za wodę i ścieki na Podkarpaciu. Zastanawiam się czy nie płyną do naszych kranów jakieś mineralne zasoby.

e
emeryt

Pan Bartmiński - przewodniczący rozwalił wiele instytucji, a ciągle ląduje na cztery łapy. Szkoda, że pan prezydent nie jest tak szybki w innych dla miasta potrzebnych działaniach. szybciutko procedurę uruchomił i zafundował mieszkańcom podziękowanie za wynik wyborczy.

w
wkur...y

ZA CO MAM PŁACIĆ TYLE? BO TAK SOBIE JAKIŚ MARCINEK Z PWIKU PIERDNĄŁ BO MU TO PASUJE?
Potrzebujesz kasy darmozjadzie to spier...j banany zrywać do afryki z rodziną.

i
igrek

To jest draństwo i chamstwo. Nasza "władza" jest w stanie zmienić zdanie nawet w ciągu jednego dnia kilka razy.Brawo P Prezydencie-gratuluję sprytu.

o
ola

Jeszcze jedna oszustwo władzy tego tępego w mieszkańców Przemyśla, a co wy myślicie władza będzie władzą, a hołota hołotą. Te glizdy z urzędu i satelitarnych spółek przy korycie omamili wszystkich nawet arcybiskupów i dlatego wygrali wybory teraz przez cztery lata będą robić z wami hołoto przemyska, co będą chcieli. Ja wyjechałam z tego GRAJDOŁO przemyskiego ha ha ha ha

W
Wodnik Szuwarek

Panie Prezydencie! to jest żenujące!!!

P
Piotr

Brawo prezydent, brawo przewodniczący, brawo PO :/

M
MADD248

Czym woda droższa tym lepsza takie są zasady komercyjne. Merol lepszy od zaporożca bo droższy. Jak ja Wam Przemyślaki zazdroszczę.

p
przemyślak

tw chomik zaczyna soczyste lody kręcić na przemyśłakach.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3