reklama

Mieszkańcy Rzeszowa bronią się przed strefą płatnego parkowania

#Bartosz GubernatZaktualizowano 
Z tej części ul. Hetmańskiej jest bardzo blisko do centrum Rzeszowa, w którym będą obowiązywać opłaty za parkowanie. Mieszkańcy obawiają się najazdu kierowców, którzy będą chcieli parkować tu za darmo.
Z tej części ul. Hetmańskiej jest bardzo blisko do centrum Rzeszowa, w którym będą obowiązywać opłaty za parkowanie. Mieszkańcy obawiają się najazdu kierowców, którzy będą chcieli parkować tu za darmo. brak
Mieszkańcy Rzeszowa organizują się i chcą zamykać swoje podwórza przed obcymi autami. Płatny postój w centrum Rzeszowa wyprowadzi wiele samochodów na sąsiednie osiedla.

Płatnym postojem od początku stycznia zostanie objęte centrum Rzeszowa. Za namową specjalistów, radni zdecydowali w listopadzie, że teren objęty opłatami zostanie podzielony na dwie podstrefy. Pierwsza, oznaczona kolorem niebieskim to ścisłe centrum i ulice położone najbliżej ratusza.

Druga, pomarańczowa podstrefa będzie się rozciągać od granicy strefy niebieskiej, do torów kolejowych na zachodzie i północy miasta, po Wisłok, od strony wschodniej. Na południu granicą będą okolice ul. Langiewicza i Hetmańskiej. Mieszkańcy budynków położonych na granicy strefy pomarańczowej obawiają się, że po wprowadzeniu opłat ich życie zamieni się w piekło.

Boją się na Hetmańskiej

- Mieszkam na początku ul. Hetmańskiej, w miejscu, gdzie płatny postój już nie będzie obowiązywał. Ponieważ w podwórzu miejsc postojowych nie wystarcza dla wszystkich mieszkańcach, już dzisiaj stawiamy auta także przy jezdni. Obawiam się, że po wprowadzeniu opłat, ludzie chcąc ich uniknąć będą tu zostawiać auta na całe dnie, utrudniając nam życie - mówi pan Paweł.

Podobne nastroje panują na osiedlu 1000-lecia, które leży na północ od dworca PKP. Pieszo, przez kładkę w rejon Europy II idzie się stąd 10 minut.

- Po co w takim razie płacić za postój w rejonie al. Piłsudskiego, skoro będzie można wjechać na nasze podwórka i uniknąć opłat. Będziemy mieć poważny problem z obcymi autami - nie ma wątpliwości nasz czytelnik.

Zebranie wspólnoty

Dlatego mieszkańcy rzeszowskich osiedli graniczących ze strefą płatnego parkowaania już się organizują. W poniedziałek przy ul. Hetmańskiej spotkali się przedstawiciele czterech wspólnot mieszkaniowych.

- Tematem zebrania były problemy z parkowaniem, jakie zapewne będziemy mieć po wprowadzeniu opłat. Już dzisiaj, kiedy na hali na Podpromiu grają siatkarze, wokół naszych bloków trudno zaparkować auto. Obce auta stoją dosłownie wszędzie, od strony ulicy i w podwórkach. Pół biedy, gdy sytuacja ma miejsce okazjonalnie, podczas wydarzeń w hali. Nie wyobrażam sobie jednak, abyśmy mieli tak funkcjonować na co dzień - mówi Marcin Deręgowski, radny PO, inicjator spotkania przy ul. Hetmańskiej.

Uczestnicy tego zebrania na kolejne spotkanie umówili się na połowę stycznia. Chcą wydzierżawić od miasta podwórze miedzy blokami i zamontować tu szlaban.

- Tak, aby dostęp do miejsc wewnątrz bloków mieli tylko mieszkańcy - tłumaczy radny Deręgowski.

Roman Szczepanek, prezes Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych przyznaje, że to nie pierwsza wspólnota, która wpadła na taki pomysł.

- Ostatnio mieliśmy już kilka pytań o możliwość zamknięcia podwórzy. To jednak nie MZBM jest w tej kwestii decyzyjny. My tylko możemy być przedstawicielem mieszkańców w korespondencji z Biurem Gospodarki Mieniem, które dysponuje gruntami. Oczywiście, jeśli będą takie wnioski, pomożemy je załatwić - mówi prezes Szczepanek.

Podpowiada, aby mieszkańcy decydowali poprzez podejmowanie uchwał przez wspólnoty. Taki dokument jest podstawa do dalszego działania.

- Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że koszt operacji w całości spada na wspólnotę. To ona musi wydać kilka tysięcy złotych na szlaban, a potem utrzymywać infrastrukturę - mówi Roman Szczepanek.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

x
xcx
W dniu 09.12.2015 o 13:29, Aaa napisał:

Bzdury. Akurat właścicielem "gruntu", w przypadku osiedli bloków, jest spółdzielnia mieszkaniowa. Mieszkańcy posiadają kompletnie inne prawo, tzw. prawo do lokalu, obojętnie czy spółdzielcze, czy własnościowe i przedmiotem tego prawa jest jedynie lokal, balkon będący jego częścią składową i piwnica będąca przynależnością. Nie posiadają żadnych praw do nieruchomości, a jedynie do lokalu na niej położonego. A to kompletnie co innego.Nieruchomość na której stoi blok/bloki należy do spółdzielni, która może tam sobie zrobić parking jaki chce i dla kogo chce i w ich geście zależy komu go udostępnią.

 Jeżeli w danym budynku (bloku) istnieje przynajmniej jeden lokal wyodrębniony, należący do innego właściciela (prawo własności lokalu) niż  pozostałe lokale niewyodrębnione( stanowiące własność spółdzielni ) - właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej, w tym w  zabudowanej działce gruntu na której stoi budynek (blok) - Ustawa o własności lokali -  art. 3. Tym samym właściciel  lokalu jest współwłaścicielem nieruchomości - oczywiście w części ułamkowej.

G
Gość
W dniu 09.12.2015 o 15:00, Pedro napisał:

Pytam się po co szlabany na osiedlach?Nie lepiej wprowadzić szlabany na wjazdach do Rzeszowa i po sprawie.Żeby ograniczyć parkowanie na dotychczasowych zasadach wystarczy wprowadzic bardzo symboliczne opłaty np. 1 gr ale z obowiązkiem uiszczania opłaty co (30 min w centrum a w dalej to co 1h). Już samo wymuszenie chodzenia co 30 min lub 1 h i płacenie za postuj będzie na tyle uprzykrzające parkowanie, że pozwoli na rozładownie problemu z parkowaniem. Co najważniejsze to na parking będzie stać i bogatych i ubogich. Dla 2 czy 3 groszy nikt nie będzie parkował na osiedlach.

 


postój - wymienia się na o w postoje

W
Wiejski z bloku

a jest nas tu juz czterech chetnych zeby ci pedalski usmmieszek przefasonowac.

K
Kosynier
W dniu 09.12.2015 o 13:31, Tito napisał:

Powtórzył byś mi to prosto w oczy chamie z miasta? Czy tylko tu masz odwagę?


Nie powtorzylby bo bure miejskie chamy tylko przed monitorem potrafia kozaczyc.Nastepny lalusiowaty pedal z bloku.Bezradnosc przed monitorem i pisze idiota.
G
Gosc
W dniu 09.12.2015 o 17:46, Gość napisał:

Po 3. - prawo nie może różnicować kto skąd jest a więc opłaty za parkowanie, abonamenty itd muszą być takie same dla wszystkich. Jak nie będą to sprawiedliwości można dochodzić w sądzie z dużą szansą na sukces, graniczącą z pewnością.

Brednie. Poczytaj np o Karcie Warszawiaka albo o Gdańskiej Karcie Dużej Rodziny. Albo o tym, że ty i ja musimy zapłacić za wejście na molo w Sopocie, a mieszkańcy tego miasta mają to wejście za darmo. Dawaj śmiało, wysyłaj pozew do sądu w Sopocie.

Poza tym nie ma w tym nic złego, że miasto chce wspierać swoich mieszkańców i w tym celu niejako nagradza ich za meldunek.
A
Arek

Mam pomysł, przecież niedaleko Urzędu Marszałkowskiego jest sporo miejsc do parkowania niedaleko lub na boisku budowlanki przecież wieśniaki pracujące w Urzędzie Marszałkowskim mogą swoje furmanki zostawiać przy wodopojach na obrzeżu miasta a zostawić miejsca tylko dla mieszkańców.

R
Rozwiązałem problem korków

Do miasta powinni wjeżdzać tylko auta z blachami RZ. A wieś część z blachami w dni pażyste a reszta cebuli w niepażyste

K
Krul z miasta

W końcu wieśniactwo zacznie płacić za wjazd do miasta i dokładać sue do odśnierzania. Wprowadzić też opłatę za powodowanie korków!

F
Fagasso

Zamiast wyrazić zdanie co myśli się o wprowadzeniu stref płatnych parkowania to bluzgacie się z kąd kto pochodzi i gdzie mieszka. Jeśli Rzeszów aspiruje do miana metropolii to powinno się wybudować więcej miejsc parkingowych zamiast fontanny multimedialnej czy jakichś akwaparków skwerków i innych Pie.dół potrzebnych raz na ruski rok i to garstce arystokracji a nie normalnym zwykłym ludziom. Moim zdaniem niech będą to płatne miejsca ale niech będzie ich więcej i będą tańsze. (i jeszcze słówko dla tych wszystkich miastowych co to mnie wyzywają od wieśniaków: wieśniak to człowiek nieokrzesany a nie mieszkaniec wsi a więc wieśniaki  bywają również w mieście :) 

b
biko

szczerze ferenc wprowadza coś co nie powinno byc u nas jeszcze zrobione...rzeszów nie ma w centrum parkingu wielopoziomowego, nie ma parkingów na obrzeżach miasta...pytanie gdzie osoby pracujące mają zostawiać samochody???sam wielmożny będzie zostawiał pod ratuszem i jegi świta też..ale mam nadzieję że skoro jest abonament to i oni też będą płacić jak normalni ludzie......

G
Gość
W dniu 09.12.2015 o 16:17, Marek napisał:

Należy wprowadzić opłaty za parkowanie na całym obszrze miasta, ale tylko dla osób spoza Rezszowa! To rozwiąże sprawę nie tylko miejsc parkingowych ale też kwestie zwiazane z poszerzeniem granic miasta... Może wtedy okoliczne wiochy zrozumieją, że bez Rezszowa nic nie znaczą! Przyjeżdzają tu do pracy, bo na swoich wioskach jej nie znajdują, na zakupy i do kina, tu kształcą swoje dzieci. Chcą miasta, ale na zasadzie "zjeść ciastko i mieć siastko". Czas aby im pokazać, że tak się nie da

głupich nie sieją, sami się rodzą - to powiedzenie pasuje do ciebie jak ulał. Pewnie na pisowców też głosowałeś ynteligencie.

G
Gość
W dniu 09.12.2015 o 16:34, TT napisał:

 dla aut zarejestrowanych w Rzeszowie powinna byc pierwsza godzina gratis w 1 strefie i 2 godz w 2 strefie .Urzędnikom i komuchom z UM udało się zaszczuć wszystkich na wszystkich i dzięki podziałom ....... 

A ty co niby robisz? To samo. Zasady, jak są wprowadzane, muszą być zawsze takie same dla wszystkich.

G
Gość

Rzeszów to jednak mentalna wiocha. Tezę tą udowadniają w/w komentarze.

Po 1. nie powinno być żadnej strefy. Po 2. szlabany można stawiać tylko na terenie będącym własnością wspólnoty lub spółdzielni a nie na gminnym - to się rozumie samo przez się i dla myślących nie wymaga uzasadnienia. Od gminy można kupić albo wydzierżawić  - gmina może to zrobić ale po cenach rynkowych. Po 3. - prawo nie może różnicować kto skąd jest  a więc opłaty za parkowanie, abonamenty itd muszą być takie same dla wszystkich. Jak nie będą to sprawiedliwości można dochodzić w sądzie z dużą szansą na sukces, graniczącą z pewnością.

z
zxx
W dniu 09.12.2015 o 16:17, Marek napisał:

Należy wprowadzić opłaty za parkowanie na całym obszrze miasta, ale tylko dla osób spoza Rezszowa! To rozwiąże sprawę nie tylko miejsc parkingowych ale też kwestie zwiazane z poszerzeniem granic miasta... Może wtedy okoliczne wiochy zrozumieją, że bez Rezszowa nic nie znaczą! Przyjeżdzają tu do pracy, bo na swoich wioskach jej nie znajdują, na zakupy i do kina, tu kształcą swoje dzieci. Chcą miasta, ale na zasadzie "zjeść ciastko i mieć siastko". Czas aby im pokazać, że tak się nie da


Proponuje pobieac tez oplaty od rzeszowiakow pracujacych w strefie okololotniskowej a ciagna ich tu sznury rano, ciekawe co powiedziliby rzeszowiacy ktorzy maja sklepy w Rzeszowie na twoja propozycje aby wioskowi nie przjezdzali kupowac u nich, bo ja na zakupy jezdze do centrum w Krasnem tam mi nikt nie wypomina ze przyjezdzam na zakupy
T
TT

dla aut zarejestrowanych w Rzeszowie powinna byc pierwsza godzina gratis w 1 strefie i 2 godz w 2 strefie .

Urzędnikom i komuchom z UM udało się zaszczuć wszystkich na wszystkich i dzięki podziałom kosić wszystkich na kasie. Zamiast budować kretyński most za 180mln można było wybudować most za połowę ceny i 10 bezpłatnych parkingów w centrum i nikt nie miałby problemów z parkowaniem w mieście; a tak wszyscy mają problem i wszyscy zostaną wyr...ni bez mydła i jeszcze będą się cieszyć że inni będą płacić więcej. Deb***e! można wami sterować i obdzierać do woli trzeba tylko to odpowiednio zaargumentować; bo dofinansowanie, bo wygodnie, bo komunikacja miejska itp. pierdoły

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3