Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Tarnobrzega obchodzili drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej

Grzegorz Lipiec
We wtorkowy wieczór obok tablicy poświęconej pamięci 96 ofiar katastrofy smoleńskiej tuż przy Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, mieszkańcy naszego miasta rozpalili znicze.
We wtorkowy wieczór obok tablicy poświęconej pamięci 96 ofiar katastrofy smoleńskiej tuż przy Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, mieszkańcy naszego miasta rozpalili znicze. Grzegorz Lipiec
Kwiaty, znicze, nabożeństwa za dusze zmarłych. Tak wyglądał 10 kwietnia na północnym Podkarpaciu dwa lata po katastrofie prezydenckiego tupolewa na rosyjskim lotnisku.

W Tarnobrzegu we wtorek oddzielne obchody przygotowało Prawo i Sprawiedliwości oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.

10 kwietnia 2010 roku prezydencki tupolew rozbił się podczas podchodzenia do lądowania na smoleńskim lotnisku. Na pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym Prezydent RP, Lech Kaczyński wraz z małżonką, posłowie, senatorowie, duchowni, wojskowi. Polska delegacja podróżowała do Katynia na obchody 70. rocznicy zamordowania polskich oficerów przez aparat bezpieczeństwa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Wśród ofiar katastrofy było troje parlamentarzystów związanych z Podkarpaciem: Leszek Deptuła - poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego z Mielca, senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Zając z Jasła oraz posłanka tego samego ugrupowania - Grażyna Gęsicka.

W Tarnobrzegu przy Alei 96 Dębów tuż obok Jeziora Tarnobrzeskiego spotkali się członkowie i sympatycy lokalnych struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zebrani złożyli wieńce i znicze przy obelisku upamiętniającym ofiary narodowej tragedii.

Drugą uroczystość zorganizowało Prawo i Sprawiedliwość wraz z środowiskami prawicowymi. W Klasztorze Ojców Dominikanów odprawiono mszę świętą za 96 pasażerów prezydenckiego tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku.

Po nabożeństwie zebrani przeszli pod Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie przy pamiątkowej tablicy złożyli wieńce i zapalili znicze.

Podczas tegorocznych obchodów w miastach naszego regionu nie rozbrzmiewały już syreny alarmowe, a biało-czerwonych flag wywieszonych na znak pamięci było jak "na lekarstwo".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24