Mieszkańcy Zwięczycy: nie chcemy drożej płacić za ścieki

Bartosz Gubernat
Nie zgodzimy się na takie podwyżki - mówi Tadeusz Kapłon - Rybski z ul. Podkarpackiej.
Nie zgodzimy się na takie podwyżki - mówi Tadeusz Kapłon - Rybski z ul. Podkarpackiej. Fot. Krystyna Baranowska
Firma Go-Kom z Boguchwały żąda od mieszkańców dzielnicy Zwięczyca dwukrotnie wyższej opłaty za odbiór ścieków niż miejska spółka wodociągowa.

Problem w tym, że sieć w tej dzielnicy nie należy do miasta.

Zwięczyca, wcześniej wieś gminy Boguchwała do Rzeszowa została przyłączona 1 stycznia 2008 roku. Mieszkańcy tej dzielnicy korzystają z wody dostarczanej przez rzeszowski MPWiK. Inaczej rzecz ma się ze ściekami. Odbiera je spółka z Boguchwały. Zgodnie z obietnicą władze Rzeszowa po długich negocjacjach podpisały umowę z firmą Go-Kom, na podstawie, której zdecydowały się dopłacać do wystawionych przez nią wyższych rachunków.

Skąd takie ceny?

Na mocy porozumienia mieszkańcy Zwięczycy płacili takie same rachunki jak pozostali rzeszowianie czyli 2,45 zł za 1 m sześc. a różnicę do wyższej kwoty, czyli 4,17 zł, dopłacało miasto. W tym czasie Go-Kom próbował podnieść cenę, ale nie zgadzała się na to Rada Miasta Rzeszowa. Mimo tego firma nie dała za wygraną.

- Właśnie dostaliśmy pismo, z którego wynika, że za ścieki mamy płacić 6,98 zł netto a za wodę 3,23 zł netto. To rozbój w biały dzień. Ta kwota jest trzykrotnie wyższa od dotychczasowej - mówi Tadeusz Kapłon - Rybski z ul. Podkarpackiej.

W szoku są też inni mieszkańcy dzielnicy.

- Ludzie są zdezorientowani. Dostali też podwyżkę za wodę, której Go Kom im nie dostarcza - mówi Artur Berłowski, radny z dzielnicy Zwięczyca.

Go Kom milczy

Ile tracą?

W tej chwili za dostarczenie 5 m sześciennych wody i odprowadzenie takiej samej ilości ścieków mieszkańcy Rzeszowa płacą 29, 75 zł. Licząc według stawki podanej przez Go Kom mieszkaniec osiedla Zwięczyca zapłaci 51,05 zł. To różnica 21, 30 zł.

O przyczyny i podstawy podwyżki chcieliśmy zapytać wczoraj w szefa Go-Komu. Niestety ani prezesa, ani jego zastępcy nie było w firmie. Przedstawiciele firmy nie odbierali też komórek.

Adam Tunia, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przekonuje, że mieszkańcy dzielnicy powinni płacić rachunki według dotychczasowych stawek.

- U nas też urywają się telefony od niezadowolonych ludzi. Podwyżka jest jednak bezpodstawna, bo nowe taryfy musi zatwierdzić Rada Miasta, a takiej decyzji radni nie podjęli. Dlatego nawet jeśli Go Kom przysyła wyższe rachunki, należy je rozliczać według starych cen - mówi A. Tunia.

Złe prognozy dla polskiego eksportu

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Go-Kom

W związku z artykułami zamieszczanymi w lokalnej prasie i audycjami radiowymi dotyczącymi cen za ścieki i wodę dla mieszkańców osiedla Zwięczyca w Rzeszowie Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wielobranżowych „GO-KOM“ w Boguchwale Sp. z o.o. wyjaśnia , co następuje:
- na terenie osiedla w Zwięczycy właścicielem sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej ( dotyczy dawnej ulicy Granicznej) jest Zakład Gospodarki Komunalnej i Usług Wielobranżowych „GO-KOM“ w Boguchwale Sp. z o.o.
- wynika z tego obowiązek naliczania od wartości tej sieci i urządzeń z nią związanych kosztów amortyzacji ( stawki amortyzacji wynoszą dla sieci – 4,5% a dla urządzeń – 10% i są takie same jakie stosuje MPWiK w Rzeszowie) oraz podatku od nieruchomości w wysokości 2% wartości sieci; podatek od nieruchomości musi Zakład odprowadzić do kasy Miasta Rzeszów – zwolnienie z podatku obniżyło by cenę jednostkową o 1,06 zł netto..
- w/w koszty zgodnie z Ustawą o zbiorowym….i Rozporządzeniem dotyczącym konstrukcji taryf zobowiązani jesteśmy ująć w taryfie dla osiedla Zwięczyca, gdyż dotyczą one tylko terenu tego osiedla.
- w związku z 3 krotną odmową zatwierdzenia przez Radę Miasta Rzeszów złożonych przez Zakład taryf dla osiedla Zwięczyca w Rzeszowie od 01.01.2009r nie obowiązuje jakakolwiek taryfa określająca ceny za wodę i ścieki ( odprowadzanie ścieków dotyczy wszystkich mieszkańców Zwięczycy, doprowadzenie wody dotyczy mieszkańców dawnej ulicy Granicznej)
-ponieważ Zakład nasz w dalszym ciągu świadczy usługi odprowadzania ścieków i doprowadzenia wody dla mieszkańców osiedla Zwieczyca za wykonaną usługę powinien otrzymać wynagrodzenie wyliczone na podstawie ponoszonych przez Zakład kosztów.
Koszty jednostkowe przedstawiają się następująco:
Koszty jednostkowe przesyłu – 1,16 zł/m3
Koszty jednostkowe amortyzacji – 2,59 zł/m3
Koszty jednostkowe podatku od nieruchomości – 1,06 zł/m3
Koszty jednostkowe opłaty do MPWiK w Rzeszowie za zrzut ścieków – 2,17 zł/m3
Razem - 6,98 zł/m3
Wyliczenia dokonano przy założeniu zrzutu ścieków przez mieszkańców Zwięczycy na poziomie 125000 m3 ścieków rocznie.
- płacenie przez mieszkańców osiedla Zwięczyca ceny jednostkowej za ścieki w wysokości 2,79 zł/m3 jak to sugerują niektórzy wypowiadający się na łamach prasy i w Radio spowodowało by stratę Spółki w wysokości 523 750 zł netto za 2009r
- w związku z wysokością ceny jednostkowej Zakład Nasz zaproponował na początku 2008r MPWiK w Rzeszowie i Radzie Miasta Rzeszów wydzierżawienie lub kupno sieci kanalizacyjnej na osiedlu w Zwieczycy
lecz MPWiK jak i Rada Miasta w Rzeszowie do tej pory nie wyrazili na to zgody.
- obecnie trwają rozmowy w sprawie wydzierżawienia przez MPWiK w Rzeszowie sieci kanalizacyjnej na terenie całej Gminy Boguchwała i osiedlu w Zwięczycy
- w 2008 roku Rada Miasta w Rzeszowie dopłacała do ceny jednostkowej ścieków na osiedlu w Zwięczycy co było usankcjonowane odpowiednia umową z Naszym Zakładem lecz umowa ta wygasła z końcem 2008r a nowa umowa o ewentualną dopłatę nie została przedstawiona ani podpisana.
- Zakład Nasz nie może ponosić dalszych strat z tytułu eksploatacji sieci kanalizacyjnej na terenie osiedla w Zwięczycy co wobec braku zainteresowania przez MPWiK w Rzeszowie i Radę Miasta w Rzeszowie rozwiązaniem problemu zmusiło Nas do podjęcia takich kroków.

h
historyk
W dniu 21.01.2009 o 17:57, Piotr napisał:

Kiedy dochodzi do potyczek polityczno ambicjonalnych rzadzacych, mamy do czynienia z sytuacją jaka zaistniała w byłej wsi a obecnie dzielnicy Rzeszowa Zwieczycy. Cena scieków jest sprawą drugorzedną a na czoło wychodzi chora ambicja Pana Dronki i Pana Ferenca. Prezesi Janda i Tunia sa marionetkami w ich rekach. Tu nie chodzi o cene scieków samej Zwieczycy... Jak wiadomo Gmina Boguchwała na dzień dzisiejszy nie posiada swojej oczyszczalni ścieków i wszystkie nieczystości oddaje do Rzeszowa. Targi o cene 1 m3 ścieków pomiedzy MPWiK a ZGK GO-KOM trwaja od ładnych paru lat i do dzis nie podpisano porozumienia w tej sprawie. Burmistrz Boguchwały chcac pokazać ze mu nie zależy na podpisaniu ugody od kilku miesiecy z wielkim rozmachem czyni starania aby nad Wisłokiem w Boguchwale powstała oczyszczalnia ścieków. Trzeba postawić bardzo wazne pytanie: czy ma to sens ? 1.Nieuchronnym wydaje się że w najblizszym czasie gmina Boguchwała zostanie wchlonieta przez Rzeszów, który ma wystarczajaco dużą oczyszczalnie. 2 Czy ktoś sie zastanowił nad usytuowaniem oczyszczalni bezpośrednio (ok 3 km) nad jedynym ujęciem wody dla dwustutysiecznego Rzeszowa ?. 3 Czy na pięknym obecnie terenie nad Wisłokiem w Boguchwale warto budować oczyszczalnie, która zasmrodzi cała okolice ? Z drugiej strony Pan Ferenc przyłaczając Zwieczyce do Rzeszowa nie chce zapłacic złamanego grosza za ładnych kilkadziesiąt kilometrów kanalizacji w Zwieczycy. Ps. Przepychanki polityków trwają a Wy mieszkańcy Zwieczycy musicie płacić za ich przerośniete ambicje ... (Polska to bardzo dziwny kraj).


Widocznie dochodzi do powtórki z historii z przed 200 lat - rywalizacji braci józefa i teodora lubomirskich którzy jako właściciele rzeszowa i boguchwały zamiast współpracować dla rozwoju konkurowali. skończyło się to klęską dla boguchwały.w tym przypadku może być podobnie.
P
Piotr

Kiedy dochodzi do potyczek polityczno ambicjonalnych rzadzacych, mamy do czynienia z sytuacją jaka zaistniała w byłej wsi a obecnie dzielnicy Rzeszowa Zwieczycy. Cena scieków jest sprawą drugorzedną a na czoło wychodzi chora ambicja Pana Dronki i Pana Ferenca. Prezesi Janda i Tunia sa marionetkami w ich rekach. Tu nie chodzi o cene scieków samej Zwieczycy... Jak wiadomo Gmina Boguchwała na dzień dzisiejszy nie posiada swojej oczyszczalni ścieków i wszystkie nieczystości oddaje do Rzeszowa. Targi o cene 1 m3 ścieków pomiedzy MPWiK a ZGK GO-KOM trwaja od ładnych paru lat i do dzis nie podpisano porozumienia w tej sprawie. Burmistrz Boguchwały chcac pokazać ze mu nie zależy na podpisaniu ugody od kilku miesiecy z wielkim rozmachem czyni starania aby nad Wisłokiem w Boguchwale powstała oczyszczalnia ścieków. Trzeba postawić bardzo wazne pytanie: czy ma to sens ? 1.Nieuchronnym wydaje się że w najblizszym czasie gmina Boguchwała zostanie wchlonieta przez Rzeszów, który ma wystarczajaco dużą oczyszczalnie. 2 Czy ktoś sie zastanowił nad usytuowaniem oczyszczalni bezpośrednio (ok 3 km) nad jedynym ujęciem wody dla dwustutysiecznego Rzeszowa ?. 3 Czy na pięknym obecnie terenie nad Wisłokiem w Boguchwale warto budować oczyszczalnie, która zasmrodzi cała okolice ? Z drugiej strony Pan Ferenc przyłaczając Zwieczyce do Rzeszowa nie chce zapłacic złamanego grosza za ładnych kilkadziesiąt kilometrów kanalizacji w Zwieczycy.
Ps. Przepychanki polityków trwają a Wy mieszkańcy Zwieczycy musicie płacić za ich przerośniete ambicje ... (Polska to bardzo dziwny kraj).

a
alek

Sprawa jest bardzo prosta, mieszkancy Zwięczycy płacą dokładnie takie same rachunki za kanalizację jak mieszkancy całej gminy Boguchwała ale tylko dlatego ze monopolista jakiem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na czele z panem Tunią zada od wielu lat od firmy GO-KOM z Boguchwały takiej samej ceny za 1 metr ścieków jak płacą mieszkańcy miasta zapominając o tym ze ta firma tez ma koszty zwiazane z obsługa kanalizacji (obszar gminy jest dokładnie taki sam jak powierzchnia dzisiejszego Rzeszowa), ze do kanalizacji dostaje sie deszczówka. więc srednio ilosc odprowadzanych scieków przez mieszkańca gminy Boguchwała jest kilkakrotnie wyższa niz mieszkańca miasta. Ale argumenty te nie docierają do ludzi pana Tuni i jego mocodawców na czele z prezydentem Ferencem, którzy sprawe kanalizacji traktuja jak oręż w walce o poszerzenie miasta o teren gminy boguchwała. To jest nic innego jak ekonomiczny szantaż, MPWiK zachowuje sie jak Rosja w handlu z Rosją, która stawia mniejszemu sąsiadowi swoje monopolistyczne warunki. Dziwi mnie zachowanie "ludzi madrych w tym miescie" (chyba ze ich w Rzeszowie po prostu nie ma) ze patrza na działania miasta wobec słabszych sąsiadów nie wypowiadając ani jednego słowa protestu. Panie redaktorze jest Pan do bólu proprezydencki i zupełnie nie obiektywny w tym swoim artykule, ale widocznie chce Pan być następca Pana Chłodnickiego (obecny rzecznik prasowy prezydenta) który też dzielnie służył na łamach Nowin prezydentowi Ferencowi i jego obozowi. A mieszkańcom nowej dzielnicy Rzeszowa Zwięczycy życzę jak najniższych rachunków za ścieki w Nowym Roku!!!

b
borjan

Już ponad rok jesteśmy mieszkańcami rzeszowa a miasto tej kwestii nie potrafi rozwiązać.Rok temu też musieliśmy płacić przez pierwsze miesiące wyższe rachunki ,ta sama sytuacja jest teraz .Co mi z tego że któryś rachunek póżniej będę miał z nadpłatą .Po co miasto czeka z założonymi rękoma cały rok na taką sytuację zamiast działać od razu i tę sprawę wyjaśnić raz do końca.Co pan Tunia i urząd miasta zrobił w tej sprawie przez ostatni rok?NIC

~Robert~

Mieszkańcy Zwięczycy nie chcą płacić drogo za ścieki?A na co oni liczą,na to,że prywatny monopolista nie wykorzysta swojej pozycji?To samo będzie ze szpitalami,jeżeli dojdzie do ich prywatyzacji!

O
OLA

Cala gmina Boguchwala chce do Rzeszowa!!!!!!!!!!!!!!!! Dosyć wyzyskiwaczy z tej gminy!!!!!!!!!!!!

Dodaj ogłoszenie