Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania w Polsce są za ciasne. 40 procent Polaków żyje w lokalach zbyt małych w stosunku do potrzeb

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zbyt ciasne mieszkania to jedna z najczęstszych bolączek polskiego rynku nieruchomości.
Zbyt ciasne mieszkania to jedna z najczęstszych bolączek polskiego rynku nieruchomości. PAWEŁ RELIKOWSKI
Polska znalazła się w czołówce rankingu europejskich państw, w których mieszkania są najbardziej przepełnione. W lokalach zbyt małych w stosunku do potrzeb mieszka 40 procent Polaków.

Polska należy do krajów, w których rynek mieszkaniowy jest najmniej dopasowany do potrzeb mieszkańców – wynika z danych Eurostatu. Aż 40,7 proc. Polaków zajmuje mieszkania, które określono jako przepełnione, a więc posiadające zbyt mało pokoi w stosunku do liczby mieszkańców. Gorszy wynik odnotowano tylko w czterech państwach Unii Europejskiej.

Za małe mieszkania, zbyt wielu mieszkańców

Według założeń Eurostatu o zbyt ciasnych mieszkaniach można mówić wtedy, gdy w gospodarstwie domowym liczba pokoi jest zbyt mała, żeby wygodnie pomieścić wszystkich domowników. Za najniższy akceptowalny standard nieruchomości uznano następujące warunki:

  • jeden pokój na gospodarstwo domowe,
  • jeden pokój dla pary,
  • jeden pokój dla każdej osoby, która ukończyła 18 lat,
  • jeden pokój na dwójkę dzieci tej samej płci w wieku 12–17 lat,
  • jeden pokój na każde dziecko w wieku 12–17 lat, którego nie obejmuje poprzedni punkt,
  • jeden pokój na dwójkę dzieci w wieku do lat 12.

Sprawdź oferty: Mieszkania na sprzedaż

Podsumowując, zdaniem Eurostatu optymalna jest sytuacja, w której jeden pokój zajmują nie więcej niż dwie osoby, a dorośli i dzieci mieszkają w osobnych pomieszczeniach. Mieszkanie, które nie spełnia tych warunków, jest uznawane za zbyt ciasne w stosunku do potrzeb.

Z analizy sytuacji w Polsce wynika, że aż 40 proc. populacji mieszka w lokalach, które nie spełniają opisanego standardu. Jest to wynik znacznie powyżej unijnej średniej (16,6 proc.) oraz zdecydowanie wyższy niż w krajach takich jak Wielka Brytania (8 proc.) czy Francja (7,7 proc.). Polska wypada też słabo na tle unijnych sąsiadów: w zbyt ciasnych mieszkaniach żyje 23,7 proc. Litwinów, 17,9 proc. Czechów i tylko 7,2 proc. Niemców. Gorszą niż w naszym kraju sytuację mieszkaniową odnotowano tylko w czterech państwach: Rumunii (48,4 proc.), Łotwie (43,2 proc.), Bułgarii (42,5 proc.) i Chorwacji (41,1 proc.).

Problemy mieszkaniowe mają wiele źródeł

Przyczyn takiego stanu rzeczy można wskazać kilka. Przede wszystkim duża część Polaków zajmuje lokale mieszkalne wybudowane jeszcze w poprzedniej epoce, gdy niewielki metraż był standardem. Nie znaczy to jednak, że rynek jest obecnie wolny od tego problemu. Wielu deweloperów stara się maksymalizować zyski, budując na danej działce jak najwięcej mieszkań, co oczywiście przekłada się na ich powierzchnię. Na kupno odpowiednio dużego metrażu nie pozwalają też wielu osobom zbyt wysokie ceny.

Ceny mieszkań w Polsce od początku roku rosną. Wynika to głównie z większego niż w zeszłym roku popytu na nieruchomości. Według danych serwisu Gratka.pl ceny w takich miastach jak Warszawa, Poznań czy Katowice uległy zmianom miesiąc do miesiąca nawet o 8 proc. – donoszą eksperci Gratki w najnowszym raporcie.

Wysokie – i wciąż rosnące – koszty zakupu mieszkania skłaniają Polaków do nabywania mniejszych nieruchomości, które po powiększeniu się rodziny często okazują się za ciasne. Niestety, dopóki ceny nie spadną, zamiana mieszkania na większe pozostanie dla sporej części społeczeństwa w sferze marzeń. Jak dotąd nic nie zapowiada, by duże mieszkania zyskiwały na popularności – według danych Gratki w maju 2018 r. największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się lokale dwupokojowe o metrażu 50–65 mkw.

Ilu Polaków zajmuje za duże mieszkania?

Na koniec warto wspomnieć o podanym przez Eurostat rankingu krajów Unii Europejskiej, których mieszkańcy posiadają lokale zbyt duże w stosunku do potrzeb. W Polsce w takiej sytuacji znajduje się tylko 14,2 proc. społeczeństwa – wynik bardzo niski w porównaniu ze średnią, która wynosi 34,8 proc. Najwięcej mieszkań, w których liczba pokoi jest zdaniem Eurostatu zbyt duża w stosunku do liczby mieszkańców, zajmują obywatele Irlandii (70,6 proc.), Cypru (69.6 proc.) i Malty (68,4 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkania w Polsce są za ciasne. 40 procent Polaków żyje w lokalach zbyt małych w stosunku do potrzeb - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24