Mieszkania w Rzeszowie bardzo dobrze się sprzedają

  Mieszkania w Rzeszowie bardzo dobrze się sprzedają

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Mieszkania w Rzeszowie bardzo dobrze się sprzedają
  4900 zł za metr kwadratowy, to średnia cena nowych mieszkań na Podkarpaciu. Używane kosztują o 250 zł za metr mniej. Olbrzymia liczba rozpoczętych inwestycji pozwala przypuszczać, że w najbliższym czasie rynek utrzyma wysoki poziom sprzedaży.
  Mieszkania w Rzeszowie bardzo dobrze się sprzedają
  Sytuacja na podkarpackim rynku nieruchomości jest bardzo dobra. Ubiegły rok deweloperzy zamknęli świetnymi wynikami sprzedaży, jeszcze lepszymi od rekordowego 2016 roku. I nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie ten trend miał się odwrócić. Szacuje się, że w skali kraju liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła o 10 procent w stosunku do 2016 roku. Co prawda na Podkarpaciu pod względem liczby nowych mieszkań oddanych do użytku zanotowaliśmy nieznaczny spadek, ale już liczba inwestycji, które są rozpoczęte, albo zostały zgłoszone i czekają na budowę robi wrażenie.

  - To oznacza, że kolejne dwa lata na rynku będą w dalszym ciągu dobre. Te mieszkania będą bowiem wówczas oddawane do użytku - tłumaczy Jaromir Rajzer, właściciel biura nieruchomości Certus w Rzeszowie.

  Co kupujemy najczęściej? Eksperci analizujący rynek nieruchomości wskazują przede wszystkim na mieszkania średniej wielkości, o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Klienci najczęściej wybierają pierwsze, bądź drugie piętro. Ze względu na bardzo dużą podaż, a co za tym idzie, bogatą ofertę i duży wybór, w Rzeszowie lepiej sprzedają się nowe mieszkania. Klientów przyciągają takie atuty jak atrakcyjna lokalizacja, nowe osiedle, nowoczesne budownictwo, przestronne i funkcjonalne wnętrza, duże tarasy, czy balkony. Najczęściej wybierane są nowe mieszkania, które można wykończyć od początku do końca po swojemu. Bogusław Sobczyk, dyrektor marketingu w firmie DevelopRes sprzedaż grupuje jednak na trzy segmenty. - W przypadku osób szukających mieszkania na lokatę kapitału decyduje przede wszystkim lokalizacja. Skoro mówimy o zakupie pod wynajem, to naturalne, że lepiej zainwestować w nieruchomość położoną blisko centrum, czy na przykład uczelni. I w tej grupie najlepiej sprzedają się mieszkania o powierzchni około 40-50 metrów, dwupokojowe – mówi Bogusław Sobczyk. Drugi segment sprzedaży to mieszkania o powierzchni około 50-60 metrów kwadratowych, najczęściej trzypokojowe. Wybierają je przede wszystkim młode małżeństwa, które niekoniecznie szukają lokalizacji blisko śródmieścia. Ważniejsza jest dla nich zielona i spokojna okolica, ale także bliskość przedszkoli, szkół i sklepów. - W przypadku największych mieszkań, na przykład 90-100 metrowych apartamentów trudno mówić o jakimś trendzie. Tu w każdym przypadku sprawa jest bardzo indywidualna, a klienci mają różne oczekiwania. Ale trudno się dziwić, tego typu mieszkania ze względu na duży metraż kosztują nawet pół miliona złotych – mówi Bogusław Sobczyk.

  Z analizy przygotowanej przez ekspertów firmy Certus wynika, że na rynku pierwotnym standardem jest kwota w przedziale 4800-5000 zł za metr kwadratowy. To cena transakcyjna. Co ciekawe, spore zmiany notuje się na rynku wtórnym. Jaromir Rajzer zwraca uwagę, że w latach 2007-2016 za metr kwadratowy używanego mieszkania trzeba było zapłacić w Rzeszowie około 4400-4500 zł. Ale od III kwartału 2016 roku ceny zaczęły rosnąć, dostosowując się do kwot, jakie deweloperzy żądają za nowe mieszkania.

  - Aktualnie średnia cena to 4750 zł za metr kwadratowy używanego mieszkania. Wzrost wynika zarówno ze skoku cen mieszkań nowych, jak i z faktu, że przez pewien czas rządowy program Mieszkanie Dla Młodych także dopuszczał zakup na rynku wtórnym – tłumaczy Jaromir Rajzer. O cenie nowego mieszkania w Rzeszowie decydują przede wszystkim lokalizacja i standard wykonania. W budynkach postawionych w oparciu o nowoczesne, designerskie projekty cena na poziomie 5500 zł za metr kwadratowy nie powinna nikogo dziwić. Taniej, poniżej 4800 zł za m kw. mieszkania można kupić na obrzeżach miasta, w klasycznych, 4-5 piętrowych blokach. Jednak i w tym przypadku standard jest dzisiaj dość wysoki, a na wyposażeniu budynku są m.in. windy obsługujące także poziom piwnicy i podziemnego garażu.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.