Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Dębna zmarł 18 lat temu, urzędnicy z Leżajska traktują go jak żywego

Małgorzata Motor
- Na pewno konsulat polski w Nowym Jorku wysłał nam oryginalny akt zgonu, ale zgubiłam go w całym tym pogrzebowym zamieszaniu. Dokumenty to ostatnia rzecz, o której się myśli w tym czasie - mówi Krystyna Piekło.
- Na pewno konsulat polski w Nowym Jorku wysłał nam oryginalny akt zgonu, ale zgubiłam go w całym tym pogrzebowym zamieszaniu. Dokumenty to ostatnia rzecz, o której się myśli w tym czasie - mówi Krystyna Piekło. Fot. Dariusz Danek
Ryszard Piekło ma swój grób, rodzina zaświadczenie od księdza, że go pochował i kopię aktu zgonu. To jednak nie wystarcza, by urzędnicy uznali mężczyznę za zmarłego i wpisali do rejestru zgonu.

Ryszard Piekło zmarł we wrześniu 1991 roku w Nowym Jorku w wieku 40 lat. Rodzina bez problemu sprowadziła jego zwłoki z zagranicy i zorganizowała pogrzeb. Wybrała nawet zasiłek pogrzebowy. Ale z uznaniem go za zmarłego zmaga się już kilkanaście lat.

Zaświadczenie nie pomogło

Krystyna Piekło zaraz po śmierć męża poszła to leżajskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Przedstawiła kopię aktu zgonu uzyskaną w USA. Urzędnicy stwierdzili jednak, że to za mało, by wpisać go do rejestru zgonów. Nie pomogło nawet świadectwo wystawione przez księdza.

Zgodnie z przepisami do rejestru można wpisać zmarłą osobę tylko na podstawie oryginalnego aktu zgonu i dokumentu przetłumaczonego przez przysięgłego.
Pani Krystyna ma tylko ten ostatni.

- Pracownicy urzędu poradzili mi, bym postarała się o oryginał w konsulacie w Nowym Jorku - twierdzi.

ZUS poszedł rodzinie na rękę

Nie byłby to problem, gdyby nie to, że na taki dokument trzeba czekać miesiącami, a pani Krystynie zależy na czasie. Do końca roku musi załatwić u notariusza formalności związane z wykupem mieszkania.

- Powiedział mi, że bez podpisu męża nic nie zrobię i kazał go przyprowadzić. A ja jak mam to zrobić, skoro on nie żyje?! - irytuje się.

Chociaż w ZUS tak samo są wymagane oryginalne dokumenty, rodzina bez problemu otrzymała zasiłek pogrzebowy. Dlaczego nie można tego zrobić w USC?

- Nie pozwalają na to przepisy - wyjaśnia Elżbieta Piątkowska, kierownik USC w Leżajsku.

W piątek urzędnicy poinformowali nas, że wysłali pismo do polskiego konsulatu w Nowym Jorku o przekazanie im oryginalnego aktu zgonu.

Do sprawy wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24