Milion złotych dla 10 podkarpackich uczelni. To kolejne takie wsparcie z budżetu Województwa Podkarpackiego [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Udostępnij:
Państwowe i prywatne uczelnie otrzymały wsparcie z budżetu Województwa Podkarpackiego. Pieniądze przeznaczą m.in. na wyposażenie laboratoriów, zakupy profesjonalnego sprzętu, aparatury badawczej do pracowni. Największe kwoty, bo po 230 tys. zł, otrzymały uniwersytet i politechnika.

Kolejny rok z rzędu podkarpackie uczelnie otrzymują pieniądze z budżetu Województwa Podkarpackiego na zakupy inwestycyjne. -Znaczne pule trafiły do naszych największych uczelni, ale staramy się wesprzeć także uczelnie zawodowe oraz niepubliczne - mówił wicemarszałek Piotr Pilch. - Jesteśmy przekonani, że to wsparcie będzie służyło podniesieniu jakości kształcenia i zachęceniu naszej młodzieży, by pozostawała na Podkarpaciu i tu się kształciła.

I tak, 230 tys. zł trafiło do Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na pomoc w zakupie kosztownej aparatury badawczej „Spektrometr IV D Maldi Biotyper” do szybkiej identyfikacji drobnoustrojów. Trafi do Instytutu Technologii Żywności i Żywienia Człowieka.

- Jest to dla nas bardzo ważne urządzenie, które w sposób bardzo szybki i dokładny potrafi w badanej próbce oznaczyć skład mikroorganizmów. Rozpoznaje kilka tysięcy drobnoustrojów i dwukrotnie więcej szczepów bakterii - tłumaczy prof. Idalia Kasprzyk, prorektor ds. Kolegium Nauk Przyrodniczych na UR. - Będzie służyło także do badań nad żywnością ekologiczną.

Identyczne wsparcie otrzymała Politechnika Rzeszowska. Na doposażenie stanowisk laboratoryjnych dydaktyczno - badawczych na potrzeby nowo utworzonych nowych kierunków studiów.

– Wzmocnimy sprzętowo trzy wydziały: matematyki i fizyki stosowanej, elektrotechniki i informatyki oraz chemiczny - mówi prof. Piotr Koszelnik, rektor PRz zaznaczając, że od nowego roku akademickiego uczelnia chce położyć jeszcze silniejszy nacisk na kształcenie praktyczne.

Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu otrzymała 90 tys. zł. Dzięki nim chce podnieść jakość kształcenia na - zgodnych z potrzebami podkarpackiego rynku pracy - deficytowych, praktycznych kierunkach. 80 tys. zł otrzymała Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Pieniądze pójdą na system do badań ergospirometrycznych.

Takie samo wsparcie przyznane zostało Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Przeznaczone zostanie na wyposażenie laboratorium maszyn technologicznych i programowania, umożliwiające kształcenie praktyczne na kierunku mechanika i budowa maszyn (studia II stopnia).

80 tys. dostała też Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu. Uczelnia doposaży pracownię symulacji geriatrycznych w zaawansowane symulatory do kształcenia praktycznego w zakresie monitorowania parametrów życiowych oraz opieki długoterminowej i paliatywnej osób starszych na kierunku pielęgniarstwo.

Z kolei Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu za przyznane 80 tys. wyposaży laboratorium automatyzacji przemysłowych procesów ciągłych i automatyzacji budynku Instytutu Inżynierii Technicznej.

Rzeszowska WSIiZ dostała 70 tys. zł. Na zakup wyposażenia do laboratoriów służących kształceniu na pielęgniarstwie (I stopnia o profilu praktycznym) oraz kosmetologii (II stopnia o profilu praktycznym).

Filia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli otrzymała 35 tys. zł na wzmocnienie potencjału dydaktycznego, a Podkarpacka Szkoła Wyższa im. Bł. Ks. Władysława Findysza w Jaśle -25 tys. na pracownię do projektowania przestrzennego 3D.

Milion złotych dla 10 podkarpackich uczelni. To kolejne taki...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie