MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliony na oświatę

Sławomir Oskarbski
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 od września na zajęcia wf będą chodzić do nowej sali gimnastycznej.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 od września na zajęcia wf będą chodzić do nowej sali gimnastycznej. Fot. Natalia Czudecka
Miastu przybyła sala gimnastyczna, będą nowe place zabaw i zmodernizowane przedszkola.

W mundurkach i do wyremontowanych szkół wrócą po wakacjach młodzi dębiczanie. Mundurki to pomysł ministra edukacji, remonty i inwestycje to inicjatywa miasta, które w tym roku zaplanowało na ten cel ponad trzy miliony zł.

Najbardziej skutki miejskich nakładów na placówki oświatowe odczują uczniowie Zespołu Szkół nr 1, czyli połączonej Szkoły Podstawowej nr 5 i Miejskiego Gimnazjum nr 3. Od września na zajęcia wf będą chodzić do swojej sali gimnastycznej.

Wystąpią o refundację kosztów

Za jej budowę miasto będzie musiało zapłacić prawie 2,5 mln zł. Wiadomo, że w budżecie brakuje 170 tys. zł i pieniędzy tych miasto poszuka "na zewnątrz".

- Po oddaniu budynku do użytkowania, wystąpimy też o refundację kosztów zakupu wyposażenia sali - mówi Marek Kamiński, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty. - Jest możliwe, że z rezerwy Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymamy ok. 50 tys. zł.

Miasto ma już natomiast wstępną deklarację ministerstwa, że dostanie 128 tys. zł na te remonty w szkołach, które zalecił sanepid. To jednak tylko część potrzebnej kwoty. Miasto chciało z ministerstwa 480 tys. zł.

Kotłownie, kuchnie i place zabaw

Kilkadziesiąt tysięcy złotych miasto przeznaczy na kupno sprzętu biurowego oraz wyposażenia szkolnych kotłowni czy kuchni. Oprócz tego na bieżące remonty wydanych zostanie 200 tys. zł, dzięki czemu nowego blasku nabiorą m.in. klasy i szkolne korytarze.

Miasto przygotowuje się też do dwóch dużych programów inwestycyjnych. Za pięć milionów złotych chce wybudować place zabaw przy czterech przedszkolach, dwóch szkołach podstawowych, dwóch gimnazjach i w ogródku jordanowskim przy ul. Strumskiego.

Dokumentacja tego przedsięwzięcia jest już gotowa, a wniosek o dofinansowanie do Norweskiego Funduszu Inwestycyjnego złożony. Miasto ze swojego budżetu chce wydać tylko 760 tys. zł. Jeśli nie uda zdobyć się pieniędzy z funduszu norweskiego, miasto wyciągnie ręce po pieniądze z Unii Europejskiej.

W przedszkolach będzie ciepło

Drugim wielkim projektem jest termomodernizacja sześciu przedszkoli (1,2,7,9,10,12) i trzech szkół (MG 2, MG 4, ZS 1). Koszt inwestycji to również ponad pięć milionów zł, z czego wkład miasta to 780 tys. zł. Miasto ma już pozwolenia na budowę.

Władze samorządowe chcą też zdobyć pieniądze na budowę boisk wielofunkcyjnych przy gimnazjum nr 4 oraz boiska ze sztuczną trawą przy ul. Cmentarnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24