Millenium Hall kontra City Center - pojedynek gigantów w Rzeszowie rozpoczęty

Bartosz Gubernat
Na razie inwestorzy rywalizują o markowych najemców. Za dwa lata zacznie się walka o klientów.
Na razie inwestorzy rywalizują o markowych najemców. Za dwa lata zacznie się walka o klientów. Archiwum
Ponad miliard złotych pochłonie budowa w Rzeszowie dwóch gigantycznych kompleksów handlowo-rekreacyjnych: Millenium Hall i City Center. Pierwszy kompleks będzie gotowy za rok, drugi za dwa lata. Co zaoferują klientom? Hilton, Armani, Versace, Prada, Zara...

MILLENIUM HALL

MILLENIUM HALL

Miejsce - skrzyżowanie ul. Kopisto i Rejtana
Powierzchnia - 140 tys. m kw.
Parking - 1000 samochodów
Wartość - ok. 500-700 mln zł
Data otwarcia - listopad 2011
Inwestor - Develop Investment
Zaawansowanie prac
Konstrukcja budynku jest praktycznie gotowa. Po długim przestoju na placu budowy trwają porządki, a inwestor kończy kompletowanie firm, które zajmą się dla niego dokończeniem prac.
Profil
Galeria będzie nastawiona głównie na handel, kulturę i rozrywkę. Inwestor chce zorganizować w środku kręgielnię, dyskotekę i multikino. Będą tu sklepy najbardziej popularnych polskich i zagranicznych marek. Część gastronomiczną wypełnią markowe fast-foody, elewacja budynku będzie wykończona aluminium, szkłem i kamieniem.
Korzyści dla miasta
Zgodnie z umową z władzami miasta, Rzeszów dostanie od inwestora 5,5 mln zł na przebudowę ul. Rejtana. Za te pieniądze jezdnia zostanie poszerzona, dzięki czemu samochody wjeżdżające do centrum nie będą jej blokować. Na pracę w Millenium Hall może liczyć ok. 1000 osób.

KALENDARIUM
2006 - początek budowy. Obiekt ma powstać w ciągu dwóch lat.
2007, lipiec - prace zaczynają hamować
2008, kwiecień - budowa staje. Miasto obiegają pogłoski, że firma Conres nie jest w stanie samodzielnie skończyć prac.
2008, maj - 40 proc. udziałów w inwestycji kupuje Ryszard Podkulski
2009, kwiecień - Podkulski odsprzedaje swoje udziały zięciowi. Budowa stoi.
2010, styczeń - Podkulski i firma Budpol wnioskują o upadłość Conresu - firmy budującej MH
2010, styczeń - na wniosek banków kredytujących inwestycję komornik ogłasza licytację budowy
2010, luty - Spółka Develop Investment kupuje budowę za 233 mln zł
2011, grudzień - data planowanego otwarcia centrum

Jest 2006 rok. U zbiegu ul. Kopisto i Rejtana firma Conres zaczyna budowę potężnego centrum Millenium Hall. W tym czasie firma Semako przymierza się do wyburzenia Hotelu Rzeszów przy ul. Cieplińskiego. W planach ma budowę pięknego kompleksu hotelowo-konferencyjno-handlowego. Na początku obu inwestorom wszystko idzie dobrze.

Problemy na budowie

W roku następnym sprawy zaczynają się komplikować. Prawomocność pozwolenia na budowę dla Millenium Hall próbuje kwestionować biznesmen Ryszard Podkulski (właściciel m.in. Galerii Graffica, Europy II i Galerii Rzeszów), który w środku placu budowy ma kilkuarową działkę. Prace stają. Z kolei w centrum miasta po dziesięciopiętrowym hotelu zostaje tylko potężna dziura.

Wkrótce w obie inwestycje wchodzi Podkulski. W Millenium Hall zostaje udziałowcem, a budowę po hotelu odkupuje w całości, łącznie z planami.

Mimo tego prace ciągle stoją. Podkulski nie jest bowiem właścicielem wszystkich działek w centrum potrzebnych do kontynuowania budowy, a w sprawie Millenium nie może znaleźć wspólnego języka z głównym udziałowcem - Bogdanem Pawłowskim.

W mieście mówi się, że Podkulski nie chce kontynuować budowy, bo zależy mu na przeciągnięciu najemców do galerii po Hotelu Rzeszów. Sam zainteresowany zaprzecza. Pat trwa do 2010 roku.

W lutym tego roku Millenium Hall zostaje wystawione na licytację przez komornika. Za 233 mln zł kupuje je spółka Develop Investment, reprezentowana przez Martę Półtorak, prezes firmy Marma Polskie Folie.

Oznacza to, że budowa w całości staje się jej własnością.
W tym czasie tempa nabierają też przygotowania do budowy City Center. Na plac po Hotelu Rzeszów wjeżdżają koparki, a Podkulski staje się właścicielem ostatnich działek i informuje, że w czerwcu zacznie budowę.

CITY CENTER

CITY CENTER

Miejsce - skrzyżowanie ul. Cieplińskiego i Piłsudskiego
Powierzchnia - 135 tys. m kw.
Parking - 1000 samochodów
Wartość - ok. 500 mln
Data otwarcia - wrzesień 2012
Inwestor - Park Handlowy Rzeszów Studio CTP

Zaawansowanie prac
Na placu trwają tzw. prace ziemne mające na celu ocenę właściwości geologicznych podłoża i przygotowanie go do budowy. Inwestor czeka już tylko na formalne przejęcie ostatniej działki i pozwolenie na budowę. Prace zamierza zacząć w czerwcu. Na kwotę 500 mln zł, potrzebną do realizacji inwestycji, składają się koszty budowy oraz zakupu działek. Za niewiele ponad 3 ha placu po inwestycję R. Podkulski zapłacił 173 mln zł netto, czyli ok. 210 mln zł brutto. Budowa ma kosztować ok. 300 mln zł. Inwestycja powstanie na kredyt. Podkulski chce, aby zrealizowały ją rzeszowskie firmy budowlane.
Profil
City Center będzie kompleksem o charakterze handlowo-konferencyjno-rozrywkowym. Budynek został zaprojektowany tak, aby klient mógł znaleźć w nim wszystko czego trzeba pod jednym dachem. Ze względu na lokalizację w centrum miasta można przypuszczać, że dużym zainteresowaniem będą cieszyć się jego sale konferencyjne i hotel.
Korzyści dla miasta
W City Center zatrudnienie znajdzie ok. 1000 osób. Zgodnie z obietnicą Podkulski zapłaci miastu także za wartą kilkanaście milionów złotych przebudowę dróg wokół galerii. Przede wszystkim wykona przebicie pod wiaduktem Tarnobrzeskim oraz ulicę wzdłuż torów kolejowych, łączącą ślepą ul. Jabłońskiego z ul. Towarnickiego. Stąd ślimakami będziemy wyjeżdżać na parking City Center. Zbuduje też nową ulicę, która zastąpi wyburzoną pod galerię ul. Borelowskiego.

KALENDARIUM
2005, luty - amerykańska firma Cushman informuje, że zamierza zbudować w miejscu Hotelu Rzeszów gigantyczne centrum hotelowo-konferencyjno-handlowe.
2006, sierpień - firma Semako, właściciel Hotelu Rzeszów i okolicznych działek sprzedaje je funduszowi inwestycyjnemu Copernicus. Teraz inwestorem jest Copernicus, a Cushman będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji.
2007, marzec - rusza rozbiórka Hotelu Rzeszów.
2008, czerwiec - inwestycję przejmuje Ryszard Podkulski. Jednocześnie kupuje od miasta za 8,6 mln zł 34-arową działkę w rejonie ul. Piłsudskiego.
2008, październik - Podkulski dokupuje za 35 mln zł kolejne 95 arów.
2010, kwiecień - Podkulski informuje, że ma już prawo do wszystkich działek potrzebnych pod budowę kompleksu.

Koniec gierek, do roboty!

Jak wynika z planów, galeria w miejscu wyburzonego Hotelu Rzeszów będzie miała 135 tys. m kw. Powierzchnia zostanie podzielona na cztery podstawowe funkcje: handel, rozrywkę, hotel i część konferencyjną.

- Zakupy będzie można robić na trzech piętrach, w skrzydle od strony ul. Piłsudskiego - mówi Andrzej Grun, odpowiedzialny za komercjalizację City Center. - To łącznie 42 tys. m kw. Poziomy zero i plus jeden są przez najemców już praktycznie zajęte. Swoje butiki otworzą tu sławne na całym świcie marki. Zaoferują jednak linie produktów z niższej półki, dopasowując tym samym ceny do podkarpackich realiów.

Obiad z panoramą miasta w tle

Ambitne plany Podkulski ma także wobec części rozrywkowej. W skrzydle od strony wiaduktu Tarnobrzeskiego zamierza otworzyć fitness klub dużej, znanej sieci. Będzie można tu poćwiczyć, zrelaksować się w SPA i zagrać w squasha.

Na 2500 m kw. inwestor obiecuje także multikino z siedmioma salami, wyświetlające filmy w technologii trójwymiarowej. Całość uzupełnią klub muzyczny, parking na 1000 samochodów (nad galerią handlową), biurowiec klasy A i klinika medyczna (od strony wiaduktu Śląskiego).
Czterogwiazdkowy hotel będzie prowadzić jedna z czterech dużych sieci, albo należąca do Podkulskiego Victoria z Lublina. Wieżowiec City Center ma mierzyć 45 metrów i będzie to najwyższy budynek w mieście.

Nocleg w Hiltonie

Wspaniałe atrakcje obiecuje też Marta Półtorak.
- Wierzę, że Millenium Hall będzie kulturalnym i komercyjnym centrum Rzeszowa i jego wizytówką. Dlatego nie zamierzam oszczędzać i zrealizuję je według pierwszej koncepcji przygotowanej przez poprzedniego właściciela, Bogdana Pawłowskiego - deklaruje Półtorak.

Co zawiera ta koncepcja?
- Piękną halę widowiskową na kilka tysięcy ludzi, hotel sieci Hilton, markowe sklepy, restauracje i multikino. Ta budowa to moje dziecko i bardzo zależy mi, aby powstała. Dlatego służę pani Półtorak w każdej chwili pomocą - deklaruje Pawłowski.

Wizytówki miasta

Jak zapewniają inwestorzy, zarówno City Center, jak i Millenium Hall będą wykonane z najwyższej klasy materiałów.
- Budynek w tym miejscu musi być wizytówką miasta - podkreśla Podkulski. - Dlatego wykończę go najwyższej jakości szkłem i granitem. Nocą będzie wspaniale podświetlony. Przed wejściem wybuduję fontannę multimedialną, tańczącą w rytm muzyki. Wodotrysk powstanie też w środku i będzie się rozciągał przez trzy kondygnacje, podobnie jak ścianka wspinaczkowa. Przy wejściu zostawię 400 m kw. na wystawy i wernisaże. Tak jest np., w Złotych Tarasach w Warszawie.

- Ja też nie zamierzam oszczędzać, bo realizując taką inwestycję nie wolno pozwolić sobie na oszczędności - podkreśla Marta Półtorak. - Centrum tej klasy musi być piękne, trwałe i nowoczesne. Zarówno klient jak i najemca to partner, o którego trzeba zadbać. Nie można myśleć tylko o zysku. Sporo pieniędzy trzeba także dołożyć.

Walczą o najlepsze marki

Rozmowy w sprawie komercjalizacji obu budynków są bardzo zaawansowane. Podobno swoje stoiska otworzą w nich takie marki jak Armani, Zara, Versace czy Prada. Będzie także miejsce dla sieciowych, znanych na całym świecie restauracji. Prawdopodobnie wejdzie ktoś z grupy KFC, Pizza Hut i Burger King, których w Rzeszowie jeszcze nie ma. Marta Półtorak szczegóły zamierza ujawnić w połowie maja.

- Zdradzę jedynie, że zdaniem firmy zajmującej się komercjalizacją Millenium Hall będzie to jedno z kilku najlepszych w Polsce tego typu centrów.

Rossmann będzie miał silną konkurencję

Wideo

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~Gość~

Ciekawe kto u Armaniego na wsi będzie kupował !?

i
imrich PDKP
hehehehhe jak sie czyta to forum to po prostu bąki zrywać.... Propozycje budowy fabryk buhahaha, ukryte skarby w Przemyślu heheh, wieczna pamięc o tym jak coś wyglądało 10 lat temu heheheh, Media Markt hehheheh i inne cuda wianki.
Ja wam powiem tylko tyle dobrze że ten Miliard złotych wyląduje na Podkarpaciu, a Rzeszów i Przemyśl to cudowne miasta, ale zupełnie inne. Pozdrawiam napiszcie coś jeszcze głupiego, będzie co na weekendzie czytać

CO RACJA TO RACJA -DOBRZE ŻE CHOCIAŻ MILIARD TU WYLĄDUJE CHOĆ POWINNO BYĆ CO NAJMNIEJ 100 ŻEBY DZWIGNĄĆ PDKP Z TEGO MARAZMU ALE W TYCH REALIACH POD POLSKĄ BRUDNĄ LENIWĄ ZŁODZIEJSKĄ ADMINISTRACJĄ ZOSTAJĄ TYLKO OCHŁAPY A NA TYFUSA WARSZAWSKIEGO PŁACIMY HARACZ W ZAMIAN OTRZYMUJEMY BRUD SMRÓD NAWYKI BIAŁORUSKIE I NA DODATEK OKRAJAJA NA PODKARPACKI KRAJ Z GAZU I BLOKUJĄ JAK TYLKO MOGĄ ROZWÓJ INFRASTRUKTURY - NIE MA CO UKRYWAC ŻE NAJKORZYSTNIEJ BYŁOBY ODERWAC SIĘ OD TEGO TYFUSIARSTWA MAZOWIECKIEGO I STWORZYĆ UNIĘ CHOĆBY ZE SLOVENSKO W IMIE NASZEJ PRZYSZŁOŚCI I NASZYCH DZIECI TU PRZY TYM BYDLE POLEKIM NAWET NIE WIADOMO CZY BĘDZIE ZA CO ZDECHNĄĆ ,ALE DO TEGO POTRZEBA ŚWIADOMOŚCI I ODWAGI.AHOJ!
G
Gość

hehehehhe jak sie czyta to forum to po prostu bąki zrywać.... Propozycje budowy fabryk buhahaha, ukryte skarby w Przemyślu heheh, wieczna pamięc o tym jak coś wyglądało 10 lat temu heheheh, Media Markt hehheheh i inne cuda wianki.
Ja wam powiem tylko tyle dobrze że ten Miliard złotych wyląduje na Podkarpaciu, a Rzeszów i Przemyśl to cudowne miasta, ale zupełnie inne. Pozdrawiam napiszcie coś jeszcze głupiego, będzie co na weekendzie czytać

p
paja

ty wieśniaku spod rzeszowskiej wsi którys zobaczył 4 pasmowa ulicę w wawie dzieki Bogu ze wyjechaleś do stolicy wiesniactwa ,zakompleksinych dupków w bm-kach, w zamkniętych osiedlach. Postuj sobie frajerze w korkach po 4 godz dziennie moze sie dowartosciujesz .

W dniu 24.04.2010 o 11:12, ex-rzeszowiak z wawy napisał:

"Millenium Hall", "City Center", "Center Park", "Capital Park" - jakim trzeba być zakompleksionym frajerem, żeby nadawać takie nazwy tym bazarom XI wieku w mieścinie która jest odcięta od cywilizowanego świata o dobre kilka godzin jazdy samochodem. Nazwy te pasują do NYC, LA czy Londynu ale nie do miasteczka, w którym po 21-szej po ulicach hula wiatr. Miasta które zasypia razem z kurami. Miasta, które miastem nie jest. Miasta w którym zycie kulturalne umarło wraz z ostatnimi rzeszowskimi emigrantami.

J
JA

"mieszkańcy to wspaniali ludzie!"

HAHAHAHAHAHAHAHA PROSZĘ CIĘ JESZCZE NIE MOGĘ PRZESTAĆ SIĘ ŚMIAĆ RZESZÓW WSIĄ ZAWSZE ZOSTANIE NAWET GDYBY MIELI TAM PRZENIEŚĆ STOLICĘ POLSKI BO NIKT NIE ZAPOMNI JAKIM TO RZESZÓW BYŁ PIĘKNYM "MIASTEM" NIE TAK DAWNO AHA I SZKODA ŻE POD PRZEMYSKIM MEDIA MARKT TAK DUŻO REJESTRACJI RZ BLEH AŻ NIE DOBRZE SIĘ ROBI CIAO :*

m
moj
W dniu 24.04.2010 o 11:12, ex-rzeszowiak z wawy napisał:

"Millenium Hall", "City Center", "Center Park", "Capital Park" - jakim trzeba być zakompleksionym frajerem, żeby nadawać takie nazwy tym bazarom XI wieku w mieścinie która jest odcięta od cywilizowanego świata o dobre kilka godzin jazdy samochodem. Nazwy te pasują do NYC, LA czy Londynu ale nie do miasteczka, w którym po 21-szej po ulicach hula wiatr. Miasta które zasypia razem z kurami. Miasta, które miastem nie jest. Miasta w którym zycie kulturalne umarło wraz z ostatnimi rzeszowskimi emigrantami.


aleś gościu pojechał, pewnie ci wszystko opadło...
n
nieważne

Podobno w Realu ma być KFC, czy coś więcej na ten temat wiadomo?

P
Przemyślaczek
W dniu 24.04.2010 o 15:31, CarRzeszowskiWładcaPodkarp napisał:

powstająca IKEA + MH + City Center = NAJAZD Tajojków, przydały by się jakieś pola namiotowe/kempingowe koło tych przybytków, bo gdzie będą biedaki nocować ?? a może jakieś specjalne osiedle zbudować?? przecież 90 % z tych przemyślaków się przeprowadzi do naszego wspaniałego, najlepszego i najcudowniejszego miasta!!! już nie mówię jak te tajojskie rupiecie RPR zakorkują miasto... masakra.Dziś mało kto pamięta jak 20 lat temu wyglądał Rzeszów, a za 20 lat nikt nie będzie pamiętał jak dziś wygląda Przemyśl. Zabytek to nie hotel Rzeszów nikt go nie zburzy tylko będzie musiał wyremontować. To co najcenniejsze i unikatowe na skalę europejską mamy pod ziemią i dopiero pokażemy turystom

Wiele decyzyjnych osób w Rzeszowie ma tego świadomość i na wszelki możliwe sposoby próbuje zahamować rozwój mojego pięknego miasta. Przemyśl jest skazany na turystyczny sukces a Rzeszów ma znikome szanse na szersze zaistnienie, dlatego proponuję więcej pokory, a nawet wspieranie restauracji naszych rozkosznych zabytków.
~marek~
W dniu 24.04.2010 o 18:21, ~mieszkanka~ napisał:

bardzo fajnie ze w rzeszowie sie cos dzieje mam tylko nadzieje ze skoro powstaje tyle miejsc pracy znajde tam jakias posade... a nie obsadzi sie tam samych swoich


Na pewno fajnie ale... to nie jest zakład produkcyjny, tylko handel więc zatka się rynek , ponieważ ludzi u nas nie przybywa , a co chwila powstają galerie gdzie oferowane jest to samo! Jest to strasznie krótkowzroczne działanie, co widać już np. w mieście Krakowie, gdzie na sprzedaż są wystawione 3 galerie! Wystarczy zliczyć wszystkie galerie(metry kwadratowe) , które są do tej pory w Rzeszowie i dodać te dwie nowe podzielić przez liczbę mieszkańców i wynik będzie porażający! Nie wyjdzie nawet 1 mieszkaniec na metr kwadratowy powierzchni! Przepraszam, ale to jest proste ekonomiczno-marketingowe myślenie! Morał będzie z tej wojny taki, że dwóch przeciwników się nawzajem wykończy, a przede wszystkim Pan Podkulski ponieważ ma tych galerii kilka! Już to widać, w galerii Europa, Graffica i Rzeszów , po prostu zaczynają świecić pustkami!
~mieszkanka~

bardzo fajnie ze w rzeszowie sie cos dzieje mam tylko nadzieje ze skoro powstaje tyle miejsc pracy znajde tam jakias posade... a nie obsadzi sie tam samych swoich

~fff~
W dniu 24.04.2010 o 11:12, ex-rzeszowiak z wawy napisał:

"Millenium Hall", "City Center", "Center Park", "Capital Park" - jakim trzeba być zakompleksionym frajerem, żeby nadawać takie nazwy tym bazarom XI wieku w mieścinie która jest odcięta od cywilizowanego świata o dobre kilka godzin jazdy samochodem. Nazwy te pasują do NYC, LA czy Londynu ale nie do miasteczka, w którym po 21-szej po ulicach hula wiatr. Miasta które zasypia razem z kurami. Miasta, które miastem nie jest. Miasta w którym zycie kulturalne umarło wraz z ostatnimi rzeszowskimi emigrantami.Pojechałeś leczyć kompleksy do Warszawy, ale widać że jeszcze bardziej cię obrosły.
C
CarRzeszowskiWładcaPodkarp

powstająca IKEA + MH + City Center = NAJAZD Tajojków, przydały by się jakieś pola namiotowe/kempingowe koło tych przybytków, bo gdzie będą biedaki nocować ?? a może jakieś specjalne osiedle zbudować?? przecież 90 % z tych przemyślaków się przeprowadzi do naszego wspaniałego, najlepszego i najcudowniejszego miasta!!!
już nie mówię jak te tajojskie rupiecie RPR zakorkują miasto... masakra.

~gość~
W dniu 24.04.2010 o 14:31, ~gość~ napisał:

I co jeszcze dodam, że Ferenc ma dobre pomysły, np. pomysł na stworzenie kolejki w Rzeszowie, ale przy tym powinien na trasie takiej kolejki wymyślić jakieś atrakcje, bo sama kolejka nic nie da! Dla samej przejażdżki kolejką nikt do Rzeszowa nie przyjedzie! A samym mieszkańcom jest ona zbyteczna! Po drugie , Rzeszów jako jedyne miasto w Polsce w zamku ma sąd - wiem jest to spuścizna komunistyczna , ale komunizm padł 21 lat temu! W takim zamku powinno być muzeum, restauracje a na dziedzińcu powinny się odbywać cotygodniowe koncerty kameralne! To ściągnie turystów! A nie kolejne galerie!!!


Przepraszam, że tyle piszę ale temat jest ciekawy! Rzeszów jest pięknym i dumnym ze swojej historii miastem, mieszkańcy to wspaniali ludzie! Powstało tu na przełomie ostatnich lat wiele innych niż galerie inwestycji, same przecudowne parki w mieście! A propos parków , to serce mi sie kraje jak patrze na park najsłynniejszego rzeszowianina Pana Prof. Szajny, miejsce przecudowne, tylko nie pilnowane! Stado żuli pijących alkohol, zaczepiających przechodniów i chmara piesków obsry..cych zieleniec! A straż miejska pilnując kościoła na Farze tego nie widzi!
s
szyderka

ani pierwszy ani drugi nie będzie gotowy ani za rok ani za dwa lata. bez podniety.

~gość~
W dniu 24.04.2010 o 14:17, ~gość~ napisał:

Akurat nie jestem z Warszawy ale pochodze z Gdańska i mieszkam w Rzeszowie od 11 lat, na pewno w tym okresie wiele się zmieniło na lepsze ale... Miasto 178 tysięczne posiada więcej galerii handlowych niż np. Gdańsk! Lepiej by było, aby wybudowano jakiś zakład pracy czy nawet stworzono, oceanarium (tak jak jest w niemieckim Stralsundzie) czy tym podobne, aby ściągnąć do Rzeszowa turystów i pokazać piękne miasto, niż walić puste frazesy w stylu Rzeszów miasto innowacji!


I co jeszcze dodam, że Ferenc ma dobre pomysły, np. pomysł na stworzenie kolejki w Rzeszowie, ale przy tym powinien na trasie takiej kolejki wymyślić jakieś atrakcje, bo sama kolejka nic nie da! Dla samej przejażdżki kolejką nikt do Rzeszowa nie przyjedzie! A samym mieszkańcom jest ona zbyteczna! Po drugie , Rzeszów jako jedyne miasto w Polsce w zamku ma sąd - wiem jest to spuścizna komunistyczna , ale komunizm padł 21 lat temu! W takim zamku powinno być muzeum, restauracje a na dziedzińcu powinny się odbywać cotygodniowe koncerty kameralne! To ściągnie turystów! A nie kolejne galerie!!!
Dodaj ogłoszenie