Mimo krytyki Rzeszów nie zrezygnuje z budowy kolejnych...

  Mimo krytyki Rzeszów nie zrezygnuje z budowy kolejnych buspasów

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Ireneusz Dzieszko i Janusz Korwin-Mikke przeciwko buspasom protestowali w Rzeszowie we wtorek.

  Ireneusz Dzieszko i Janusz Korwin-Mikke przeciwko buspasom protestowali w Rzeszowie we wtorek. ©Krzysztof Łokaj

  Mimo krytyki ze strony kierowców, a także Janusza Korwin-Mikkego, Rzeszów nie zrezygnuje z budowy kolejnych buspasów. - Są tylko częścią naszego potężnego projektu, który w całej Europie zbiera bardzo dobre recenzje - przekonują władze miasta.
  Ireneusz Dzieszko i Janusz Korwin-Mikke przeciwko buspasom protestowali w Rzeszowie we wtorek.

  Ireneusz Dzieszko i Janusz Korwin-Mikke przeciwko buspasom protestowali w Rzeszowie we wtorek. ©Krzysztof Łokaj

  Inwestycje w transport za ponad 400 milionów

  Inwestycje w transport za ponad 400 milionów


  Unijny program miasto ma zrealizować do 2015 roku. Na kwotę ponad 400 mln zł składa się m.in. zakup 80 nowych autobusów, przebudowa głównych ulic i skrzyżowań oraz zakup elektronicznych systemów informacji pasażerskiej i sterowania ruchem w Rzeszowie. W ramach programu nowe buspasy powstaną m.in. na ul. Lisa Kuli, Marszałkowskiej, oraz al. Cieplińskiego i Piłsudskiego.  Zamieszanie wokół budowy buspasów w Rzeszowie trwa od maja ubiegłego roku. Na zlecenie Urzędu Miasta drogowcy namalowali wówczas ich pierwsze, testowe odcinki na al. Sikorskiego.

  Początkowo buspasy nie przeszkadzały w ruchu, bo obowiązywały tylko tu, gdzie aleja ma po trzy pasy ruchu w każdym kierunku.

  Działacze nie odpuszczają

  Kiedy władze Rzeszowa kazały przedłużyć je aż do ul. Robotniczej, w mieście wybuchał wielka awantura. Kierowcy narzekali, że w ten sposób zwężono im jezdnię, kumulując ruch prywatnych samochodów tylko na dwóch pasach (po jednym w każdym kierunku).

  Wówczas do walki z buspasami przystąpili działacze Prawicy Podkarpackiej, którzy twierdzili, ze namalowano je bezprawnie. Kolejne kontrole dokumentów nie potwierdziły tych informacji.

  Wczoraj do walki z buspasami włączył się znany polityk, Janusz Korwin-Mikke. Do Rzeszowa zaprosił go Ireneusz Dzieszko, jeden z liderów Prawicy Podkarpackiej.  - Takie inwestycje pokazują, jak szkodliwe jest wcielenie Polski do UE. Wspólnota daje pieniądze, a my wydajemy je na bezsensowne inwestycje, jak wprowadzenie homoseksualizmu w szkołach czy właśnie takie buspasy.

  Ich jedyny cel to pogrążenie obywatela. Żeby wił się jak sardynka w autobusie, zamiast wygodnie siedzieć w samochodzie - krytykuje Korwin-Mikke, który wspólnie z Ireneuszem Dzieszko ostentacyjnie jeździł samochodem po buspasie.

  Miasto pewne swego

  Urzędnicy z rzeszowskiego ratusza z krytyką się nie zgadzają.

  - To część dużego programu, składającego się z wielu inwestycji. Same buspasy oczywiście nie miałyby sensu, ale specjaliści prowadzili mnóstwo badań i dowiedli, że dzięki całemu programowi ruch w mieście będzie płynniejszy - tłumaczy Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

  Podobnego zdania są eksperci unijnej inicjatywy Jaspers, opiniującej projekty dofinansowane z kasy wspólnoty. Do ratusza dotarła właśnie ich opinia na temat założeń rzeszowskiego programu transportowego.

  - Nie mają do niego żadnych zastrzeżeń. To dla nas podwójnie dobra informacja. Po pierwsze potwierdza słuszność założeń, jakie wypracowaliśmy wspólnie z fachowcami od analiz i planowania ruchu drogowego. Po drugie - to kolejny krok w kierunku pozyskania 75 milionów euro dofinansowania naszych inwestycji - mówi Stanisława Bęben, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

  Decyzja za pół roku

  Teraz dokumentację programu transportowego dokładnie przeanalizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Za ok. 2-3 miesiące przekaże ją do akceptacji Komisji Europejskiej, która podejmie w kwestii dofinansowania ostateczną decyzję. Zajmie jej to kolejne 3-4 miesiące.

  Dofinansowanie jest praktycznie pewne, ponieważ wszelkie założenia i szczegóły projektu były na bieżąco konsultowane z urzędami przyznającymi pieniądze. Przetargi na wszystkie inwestycje zostały już ogłoszone, część inwestycji jest już realizowana.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  "Przebój sezonu" - komedia omyłek w listopadzie w Rzeszowie