Mimo pandemii lotnisko w Jasionce zapowiada inwestycje za 53 miliony złotych. To plan na najbliższe dwa lata

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Bezpieczeństwo, ochrona środowiska i cyfryzacja to trzy najważniejsze dziedziny, w których planujemy inwestycje w najbliższych dwóch latach - zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka.

- Branża lotnicza w ostatnim czasie zmaga się z wielkim kryzysem. Jednym z największych w historii lotnictwa cywilnego od czasów II wojny światowej - mówił dziś podczas konferencji prasowej w Jasionce prezes Hamryszczak. - Naszą receptą na wyjście z niego jest postawienie na rozwój, na inwestycje. Czas pandemii to tak naprawdę też moment, kiedy menedżerowie powinni podejmować odważne decyzje i przygotowywać się do nowego rozdania, które mamy nadzieję czeka nas, gdy rynek lotniczy zacznie się odradzać.

Prezes Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka zdradził szczegóły przygotowanego planu inwestycyjnego na lata 2021 - 22, który w większości zostanie sfinansowany przez PPL. Budżet na ten cel to 53 mln zł. Największa jego część, bo ok. 32 mln zł pójdzie na bezpieczeństwo.

- Jakie zadania przewidzieliśmy? Przede wszystkim chcieliśmy postawić na innowacyjne, nowoczesne, zgodne z najwyższymi standardami europejskimi urządzenia systemu kontroli bagażu kabinowego, system do wykrywania materiałów wybuchowych, urządzenia do kontroli bagażu ponadgabarytowego, maszyny do utrzymania nawierzchni drogowych i lotniskowych, holowniki samolotów i bagażu, schody, taśmociągi.

Planowane inwestycje związane z ochroną środowiska - za ok. 18 mln zł - to energooszczędne źródła światła zarówno na płycie lotniska, drodze kołowania, drogach dojazdowych i w budynkach lotniska, rozbudowa stacji paliw lotniczych i wprowadzenie niskoemisyjnych źródeł zasilania oraz modernizacja systemu retencji wody.

Na cyfryzację pójdą 3 mln zł.

- Zamierzamy zmodernizować system łączności radiowej, aby zapewnić bezproblemowe komunikowanie się obsługi naziemnej z wieżą kontroli lotów. W planach jest też system zarządzania gospodarką magazynową. Chcemy wprowadzić nowoczesne oprogramowanie do zarządzania czasem pracy oraz różnego rodzaju procesami w przedsiębiorstwie. Myślimy również o innowacyjnym systemie informacji wizualnej dla pasażera.

- Mam nadzieję, że te inwestycje sprawią, iż lotnisko w Jasionce będzie jeszcze nowocześniejszym portem, lepiej dostosowanym do rosnących oczekiwań przewoźników, ale także bardziej przyjaznym pasażerom. Dzięki temu będziemy, mam nadzieję, mogli aktywnie uczestniczyć w odbudowie ruchu lotniczego w portach regionalnych. Ten plan jest też ważnym sygnałem dla załogi, że mamy realną perspektywę przetrwania obecnego kryzysu

- przekonywał prezes Hamryszczak.

- Dynamiczny rozwój ruchu lotniczego, jaki miał miejsce w Jasionce na przestrzeni ostatnich kilku lat, potwierdził celowość dokonanych tu inwestycji, współfinansowanych z budżetu województwa. Wierzę, że kolejne przedsięwzięcia poprawiające bezpieczeństwo, redukujące ślad węglowy czy podnoszące jakość usług lotniczych, pozwolą spółce na szybki powrót na ścieżkę wzrostu – podkreślał z kolei marszałek Władysław Ortyl.

Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP tłumaczył, dlaczego nie zgadza się z głosami, które mówią, że marnotrawstwem, czy absurdem wręcz jest inwestowanie w infrastrukturę lotniczą w okresie głębokiego kryzysu na rynku lotniczym.

- Infrastrukturę transportową buduje się nie na lata, ale dziesięciolecia - mówił. - Okres spowolnienia, kryzysu to szczególnie dobry moment, żeby w taką infrastrukturę inwestować. Łatwiej wtedy pozyskać wykonawców, łatwiej o dobre ceny na różnego rodzaju usługi, materiały. A przede wszystkim to odpowiedni czas, żeby na spokojnie przygotować się do momentu, kiedy nastąpi odbicie, kiedy wróci ruch lotniczy.

Marcin Horała zaznaczył, że inwestycje oczywiście nie mogą być celem samym w sobie, lecz muszą być uzasadnione strategicznie i ekonomicznie.

- A taką inwestycją jest rozwój lotniska w Jasionce. Ten port idealnie wpisuje się w koncepcję nowego systemu transportowego Polski, którego sercem będzie Centralny Port Komunikacyjny.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury mówił o potencjale tego miejsca: - Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka ma w sobie ogromny potencjał. Po pierwsze będzie spięty z Centralnym Portem Komunikacyjnym, a po drugie posiada zalety logistyczne, jeśli chodzi o transport cargo. To coś, na co powinniśmy stawiać. W Jasionkę warto inwestować, Jasionka to port przyszłości – podkreślał.

Krzysztof Sobolewski – poseł na Sejm RP, zwrócił uwagę, że inwestycje lotniskowe wyprzedzają potrzeby logistyczne, które pojawią się wraz z końcem pandemii i umożliwią szybszy powrót do normalności:

- Nie będziemy siedzieć z założonymi rękami i patrzeć, tylko wychodzimy naprzeciw temu, co na nas teraz prześladuje. Będziemy przygotowani, aby wracać do normalności najszybciej, jak tylko się da. To nasze „podkarpackie okno na świat” i jednocześnie „okno świata na Podkarpacie” poprzez takie inwestycje będziemy otwierać szerzej – mówił poseł.

Obok inwestycji współfinansowanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, w tym roku na terenie lotniska w Jasionce rozpoczną się prace związane z budową nowego hangaru i budynków, które będą tworzyć bazę techniczną spółki LOT AMS, należącej do Polskiej Grupy Lotniczej.

Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie