Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minął pierwszy rok Wojciecha Bakuna, jako prezydenta Przemyśla. Jaki był to okres, co się zmieniło w mieście?

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. Norbert Ziętal
Rok temu Wojciech Bakun, kandydat Kukiz’15, w efektowny sposób wygrał wybory na prezydenta Przemyśla. W drugiej turze wręcz zmiażdżył faworyzowanego kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Jaki jest Przemyśl po upływie tego roku?

- W najbliższych dniach prezydent Przemyśla opublikuje podsumowanie pierwszego roku swojej kadencji — poinformowała nas wczoraj Agata Czereba, rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

68 proc. głosujących pozytywnie oceniło pierwszy rok Wojciecha Bakuna

W ubiegły piątek, na stronie przemyskich nowiny24.pl na Facebooku opublikowaliśmy sondę. Z tylko jednym pytaniem: jak oceniacie pierwszy rok sprawowania władzy przez nowego prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna?

Odpowiedzi udzieliło prawie 1,5 tys. osób. 68 proc. głosujących, tysiąc osób, oceniło dobrze rok prezydentury Wojciecha Bakuna. 32 proc. głosujących, 485 Internautów, negatywnie.

Co ciekawe, w naszej sondzie wzięli udział, z prywatnych kont, m.in. Wojciech Bakun oraz kilkoro radnych koalicji i opozycji. Dokładne wyniki głosowania można sprawdzić na przemyskim fanpage nowiny24.pl na Facebooku.

GOŚĆ NOWIN: Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla - cz. 1

(druga część rozmowy na końcu artykułu)

Co się zmieniło w Przemyślu po roku nowych rządów?

W Przemyślu taki bajzel, że ciężko ocenić. W rok nie da się naprawić nastu lat, ale nadal trzymam kciuki i mocno wierzę w pana Prezydenta

- pisze Internautka na Facebooku.

„Oceniać to można po 3-4 latach, a nie po roku, biorąc pod uwagę kondycję finansową miasta w momencie obejmowania stanowiska” - twierdzi Internauta.

Przeważały opinie, że jeden rok czasu to zbyt mało czasu, na ocenę, tym bardziej że poprzedni prezydent rządził Przemyślem nieprzerwanie przez 16 lat. A Wojciech Bakun wiele razy powtarzał, że swoje plany rozkłada na pięcioletnią kadencję.

Pierwszy rok rządów Bakuna na pewno stoi pod znakiem oszczędności. Tak jak obiecywał w kampanii wyborczej, nie powołał swojego drugiego zastępcy. Nieco pieniędzy w kasie miejskiej zostaje dzięki likwidacji stanowisk zastępców naczelników wydziałów w urzędzie. Pracownicy ci nie zostali zwolnieni, lecz przesunięci na inne stanowiska.

Zawieszona została inicjatywa utworzenia centrum usług wspólnych, które również pozwoliłoby zaoszczędzić nieco publicznych pieniędzy.

Inwestycje w Przemyślu? Jeszcze w poprzedniej kadencji było z nimi słabo, pomimo że władze miejskie były z tej samej opcji, co wojewódzkie i rządowe. W ostatnim roku sytuacja się nie poprawiła. Prywatni inwestorzy? Nadal ich nie ma.

Widać większe zaangażowanie młodych ludzi

Nie było jednak masowych zwolnień w urzędach i spółkach, gremialnego zastępowania zwolnionych „swoimi ludźmi”, co wieścili przeciwnicy Bakuna. Nie ma „bezkarnie biegających po mieście brunatnych hord”, którymi również straszono. Pod tym względem jest spokój na ulicach, nie odnotowano większych incydentów na tle narodowościowym.

Do pozytywów należy zaliczyć większą dbałość o największą atrakcję turystyczną miasta, Twierdzę Przemyśl. Jeszcze w ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli wypominała brak spodziewanych efektów po kosztującej kilka milionów euro renowacji fortów. Głównie kulała informacja. Obecnie, dzięki nawiązanej współpracy z Węgrami, na dobrej drodze jest rozwój tzw. turystyki pamięci.

W ciągu roku, pomimo skromnego budżetu, w Przemyślu udało się zorganizować kilka dużych imprez, widać zaangażowanie młodych mieszkańców i prowadzonych przez nich stowarzyszeń czy grup.

Do negatywów trzeba zaliczyć trwający nadal brak dobrej promocji miasta, które pozwoliłaby zmienić jego postrzeganie na zewnątrz. To w oficjalnych interpelacjach wytykają nawet radni koalicji popierającej Wojciecha Bakuna.

Ekipa Trial Team Przemyśl gościła 6-krotnego mistrz Polski w trialu motocyklowym, Gabriela Marcinowa. Było to pierwsze tego typu szkolenie w mieście nad Sanem. Na motocykl wsiadł m.in. prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun. - Różnych aktywności w życiu próbowałem, ale żeby jeździć motorem po takich wzniesieniach i to jeszcze z przeszkodami to nawet mi się nie śniło - napisał na Facebooku. - Czy dałem się wciągnąć? To się zobaczy, ale jakby ktoś słyszał o używanym motocyklu trialowym to dajcie znać na priv - dodał W. Bakun.

Wojciech Bakun prezydent Przemyśla spróbował swoich sił w mo...

GOŚĆ NOWIN: Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla - cz. 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24