W ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego z udziałem minister edukacji Barbary Nowak uczestniczyli wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, wicemarszałek województwa podkarpackiego Małgorzata Jarosińska-Jedynak, samorządowcy, przedstawiciele podkarpackich urzędów i instytucji, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie rozpoczynający nowy rok szkolny.
Współpraca dyrektorów szkół z samorządem
- Zespół Szkół Technicznych w Mielcu jest przykładem tego, jak ważne jest zaangażowanie dyrektorów, a także współpraca z samorządem, przemysłem i nowymi technologiami. To dzięki temu szkoła rozwija się i jest wzorem dla całego kraju, a młodzież, która z niej wychodzi jest pełna ambicji, wiedzy i umiejętności kluczowych na rynku pracy - powiedziała podczas uroczystości szefowa resortu edukacji.
Wojewoda podkarpacki podkreśliła, że ZST w Mielcu jest największą szkołą średnią w województwie, z ponad 1800 uczniami. Zaznaczyła, że szkoła, działająca od 112 lat, kształci młodzież w kluczowych dziedzinach technicznych i zawodowych, takich jak branża lotnicza, informatyczna, samochodowa oraz gastronomiczna.
- To niezwykle istotne, gdyż technologia ma ogromne znaczenie we współczesnym świecie. Szkolnictwo techniczne i branżowe to podstawa naszej gospodarki i przyszłości kraju - mówiła wojewoda. - To właśnie Wy, przyszli technicy, specjaliści, zawodowcy, inżynierowie będziecie odpowiedzialni za dalszy postęp i innowacje. Dziękuję Wam za wybór właśnie takiej ścieżki kształcenia.
Wicemarszałek województwa podkarpackiego, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, odczytała list od marszałka Władysława Ortyla, absolwenta ZST w Mielcu.
Reforma będzie oparta na dwóch filarach
W trakcie swojego przemówienia szefowa resortu edukacji podkreśliła, że opracowywana reforma będzie opierać się na dwóch filarach, mających na celu sprostanie zarówno wyzwaniom współczesnego świata, jak i wymaganiom gospodarki.
Zwracała też uwagę, że MEN priorytetowo traktuje rozwój innowacyjnych technologii oraz wsparcie szkół oferujących kształcenie zawodowe. Zaznaczyła, że choć wybór innych typów szkół również jest wartościowy, absolwenci techników są doskonale przygotowani zarówno do natychmiastowego podjęcia pracy z wysokimi kompetencjami, jak i do kontynuowania nauki, rozwijania kariery praktycznej lub akademickiej.
- Niezwykle ważne jest, by kierunki kształcenia w szkołach były przystosowane do wyzwań współczesnego świata. W najbliższym czasie MEN przeprowadzi szerokie konsultacje z różnymi środowiskami, w tym z pracodawcami, by jak najlepiej móc przygotowywać młode osoby do wejścia na rynek pracy - zwracała uwagę minister Nowacka. - Badania kompetencji przyszłości pokazują, że do najbardziej pożądanych cech, zaliczana jest umiejętność komunikacji, współpracy w zespole, adaptacji do nowej rzeczywistości i znajomość języków, w tym języków programowania. To ważne, by szkoła wyposażała młodzież w takie umiejętności.
W programie uroczystości znalazły się zarówno uroczyste ślubowanie uczniów rozpoczynających naukę w ZST, jak i prezentacja szkoły z licznymi występami artystycznymi.
- Wizyta minister Barbary Nowackiej jest uhonorowaniem pracy zarówno nauczycieli, jak i uczniów - mówił Arkadiusz Gałkowski, dyrektor szkoły.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Tak wygląda szara rzeczywistość żony Mroczka 4 miesiące po ślubie. Koniec bajki?
- Paweł Deląg tylko raz był bliski ślubu. Aktor zdradził nazwisko niedoszłej żony
- Przeżyła z mężem 40 lat. Nie wiedziała, że już nie żyje. Sama odeszła zaraz po nim
- Wachowicz ściągnęła makijaż i pokazała plamy na dłoniach! Ledwo da się ją rozpoznać