MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro na konferencji w sprawie budowy zakładu karnego dla kobiet w Chmielowie

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
O zaawansowanych planach budowy nowoczesnego więzienia dla kobiet w Chmielowie, podczas czwartkowej konferencji prasowej mówili: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i szef Służby Więziennej, generał Jacek Kitliński. Spotkanie z dziennikarzami zorganizowano przed Oddziałem Zewnętrznym w Chmielowie Zakładu Karnego w Dębicy, gdzie wkrótce powstać ma pawilon dla kobiet.

Zakład karny i areszt śledczy dla kobiet będzie jedyną tego typu jednostką na Podkarpaciu. Przypomnijmy, że w 2018 roku został zlikwidowany jedyny w województwie Areszt Śledczy w Nisku (wraz z zakładem karnym dla kobiet), w którym nie można było zapewnić właściwych warunków nie tylko osadzonym tam kobietom, ale także pracującym funkcjonariuszom Służby Więziennej. Stąd decyzja o budowie nowoczesnej, innowacyjnej jednostki penitencjarnej właśnie w Chmielowie, w bezpośrednim sąsiedztwie oddziału zewnętrznego Zakładu Karnego w Dębicy.

- Areszt Śledczy w Nisku dla kobiet funkcjonował od wielu lat. Były tam bardzo trudne warunki do odbywania kary przez osadzone tam kobiety i do pełnienia służby funkcjonariuszy. Były cele wieloosobowe, bez zachowania w pełni humanitarnych warunków odbywania kary - przypomniał generał Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej. - Dlatego została podjęta decyzja, żeby wygasić tamtą jednostkę, funkcjonariusze pracują w pobliskich jednostkach. Jeśli chodzi o populację kobiet w jednostkach penitencjarnych, nie jest ona zbyt duża. I bardzo dobrze. Aktualnie przebywa w zakładach penitencjarnych 74 tysiące 532 osoby, w tym około 3 tysięcy kobiet, czyli około 6 procent populacji. Dla kobiet pobyt w zakładzie karnym jest szczególnie trudny, to przede wszystkim matki, żony, partnerki. W zakładzie, który powstanie, będzie nie tylko nowoczesna infrastruktura. Będziemy tu realizować nowatorskie programy resocjalizacyjne, będzie oddział dla uzależnionych od alkoholu kobiet, który funkcjonował w Nisku a jest przeniesiony do Rzeszowa, planujemy też rozszerzyć terapię na uzależnionych od hazardu. Będą też realizowane programy pozwalające niwelować deficyty osób skazanych, czyli treningi zastępowania agresji, będziemy uczyli nowych ról, jakie kobieta powinna spełniać - mam na myśli kwestię wychowywania dzieci i odpowiedzialności.

W jednostce w Chmielowie w dobrych warunkach będą mogli praktykować studenci kierunków resocjalizacyjnych z pobliskich uczelni, nie tylko z Rzeszowa, ale też ze Stalowej Woli. Część absolwentów będzie też mogła znaleźć w nowej placówce zatrudnienie.

- Liczni przedsiębiorcy z okolicy zatrudniają osadzonych. Można powiedzieć, że zakład karny w Chmielowie jest wzorcowym modelem programu „Praca dla więźniów”, wzorcowym modelem tego, jak wygląda nowoczesna służba więzienna i tego, jak można współpracować z przedsiębiorcami – mówił wiceminister sprawiedliwości, doktor habilitowany Marcin Warchoł. - Nowa jednostka będzie też miejscem, do którego lokalni rolnicy będą mogli dostarczać swoje towary, lokalni przedsiębiorcy będą mogli dostarczać swoje usługi, gdzie znajdą licznie pracę mieszkańcy okolic. To duża szansa dla rozwoju, nowe miejsca pracy. Patrząc również wstecz, w 2010 rok i powódź stulecia - mieszkańcy ramię w ramię z osadzonymi ratowali miejscowości przed powodzią. To pokazuje, że jest wielka szansa współpracy.

Nowe więzienie dla kobiet zostanie oddane do użytku w 2022 roku i ma być unikatowe na skalę europejską. Pawilon więzienny dla 250 kobiet będzie spełniał najwyższej europejskie standardy. W oknach nie będzie już krat, a przestronne cele mieszkalne będą miały z oddzielne węzły sanitarne. Inwestycja przewiduje także powstanie hali produkcyjnej, gdzie osadzone będą mogły pracować i tzw. domu przejściowego, czyli miejsca dla 40 skazanych kobiet, które odbywały karę po raz pierwszy. System dozoru ma być tam maksymalnie zmniejszony, a warunki do złudzenia przypominać te domowe. W ten sposób kończące odsiadkę więźniarki będą przygotowywały się do opuszczenia zakładu karnego. Rozwiązanie, które podpatrzono w Norwegii jest zresztą finansowane z tak zwanych funduszy norweskich.

Druga część czwartkowej konferencji poświęcona była tematom ogólnopolskim, jak choćby kwestiom reformy sądownictwa. Na pytania odpowiadał minister Zbigniew Ziobro, przy każdej możliwej okazji chwaląc „dobrą zmianę” i krytykując opozycję.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro na konferencji w sprawie budowy zakładu karnego dla kobiet w Chmielowie - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24