Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Ziobro znów w Rzeszowie. Temat: zamek Lubomirskich

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
Archiwum
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w lutym przyjedzie do Rzeszowa. Celem wizyty będzie podpisanie porozumienia w sprawie przekazania miastu zamku Lubomirskich. Prezydent Ferenc chce przeznaczyć obiekt na cele kulturalne.

List intencyjny w tej sprawie podpisano jesienią ubiegłego roku. Z inicjatywy Marcina Warchoła, posła PiS, wiceministra Sprawiedliwości, w ratuszu spotkali się przedstawiciele miasta, sądu okręgowego i resortu. Ustalono, że strony podejmą działania w kierunku budowy nowego gmachu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, który aktualnie mieści się na zamku. Pozwoli to na wyprowadzkę sędziów w nowe miejsce i przekazanie zamku miastu, które widzi tu instytucje kultury.

Działka od miasta

Porozumienie w tej sprawie ma zostać podpisane jeszcze w lutym. Na jego podstawie każda ze stron będzie wiedziała, jakie obowiązki do niej należą i co robić, aby doprowadzić do przekazania zamku miastu. Dokument będzie można podpisać, bo zgodę na realizację planu wyraziła Prokuratoria Generalna, która zarządza mieniem Skarbu Państwa, w tym przypadku zamkiem w Rzeszowie.

Na zlecenie resortu sprawiedliwości wykonano także badania geologiczne na działce, którą pod budowę sądu przekaże miasto. Leży ona po sąsiedzku z wybudowanym wcześniej budynkiem Sądu Rejonowego, który przed laty także funkcjonował na zamku w Rzeszowie. Eksperci potwierdzili, że teren jest stabilny i nadaje się pod budowę tak dużego obiektu. Działka ma prawie 1,1 ha powierzchni. Aby ją zwolnić, miasto już wcześniej przeniosło na ul. Dworaka bazar, który działał tu przez wiele lat.

- Teren oficjalnie przekażemy podpisując akt notarialny. Następnie to ministerstwo zajmie się już szczegółami budowy sądu i ono będzie ją prowadzić. Jako miasto deklarujemy pomoc przy załatwieniu formalności związanych z budową – mówi Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa.

Chociaż taki pomysł przewijał się w trakcie rozmów na temat budowy sądu, miasto nie będzie ostatecznie jej współfinansować.
Urzędnicy na razie nie zdecydowali, w jaki sposób zamek ostanie wykorzystany. Decyzje w tej sprawie zapadną na podstawie propozycji, jakie ma przygotować specjalny zespół powołany przez prezydenta Rzeszowa. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele świata kultury, sztuki i nauki.

Jest jednak niemal pewne, że do zamku nie przeniesie się Muzeum Okręgowe, które obecnie mieści się przy ul. 3 Maja. Zamkowe pomieszczenia nie nadają się na ekspozycję jego dzieł, a ich przebudowa na większą skalę raczej nie będzie możliwa ze względu na obostrzenia ze strony konserwatora zabytków.

– Na zamku widzimy koncerty, spektakle teatralne, z pewnością znajdzie się miejsce zarówno dla istniejących instytucji i muzeów, jak i dla nowych jednostek. Jak chociażby teatr muzyczny, czy teatr tańca – mówiła jesienią Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Rzeszowa.

Pomieszczeniami na zamku zainteresowane będzie także Muzeum Diecezjalne, które posiada wiele wspaniałych dzieł, ale ze względu na brak powierzchni nie może ich aktualnie wyeksponować. Szacuje się, że budowa nowego sądu potrwa do czterech lat, a miasto przejmie zamek nie wcześniej niż w 2024 roku.


Zobacz też: Rewitalizacja parku przy Dąbrowskiego w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24