Chodzi o dwie pamiątkowe tablice na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, z nazwami 21 miejscowości, które w latach 1943 - 1946 bohatersko broniły się przez napadami OUN - UPA. Zawieszono je kilka dni przed uroczystością. Wśród 21 miejscowości znalazła się również Bircza. Ta miejscowość w latach 1945 - 1946 trzykrotnie obroniła się przed napadami UPA. Jednak tuż przed uroczystościami z okazji Święta Niepodległości, jedna z tablic została podmieniona. Na nowej nie ma Birczy.
Sprawa wywołała oburzenie wśród środowisk patriotycznych. Jako jeden z pierwszych zareagował ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, który na swoim blogu zamieścił zdjęcia tablic z Birczą i bez niej.
WIĘCEJ: Trwa czwarta obrona Birczy. To bój o honor [WIDEO]
Oburzenie było tym większe, że podmiany i usunięcia Birczy dokonano po słowach Wołodymira Wiatrowicza, szefa ukraińskiego odpowiednika IPN, że „Birczy bronili czekiści”, a jest to nieprawda.
Dlaczego podmieniono tablice? O to 13 listopada zapytaliśmy e-mailowo MON. Zadaliśmy trzy pytania. Z kim (jaką instytucją) była ustala pierwotna treść tablicy? Dlaczego wykonano nową tablicę i na niej nie było już nazwy „Bircza 1945 - 1946”? Kto podjął decyzję o usunięciu tej nazwy?
Odpowiedź otrzymaliśmy wczoraj, dopiero po 21 dniach od zadania pytań.
”Uprzejmie informujemy, że podnoszona przez Pana kwestia zmiany treści na tablicy upamiętniającej wydarzenia historyczne – Bircza nie pozostaje obojętna resortowi obrony narodowej. Ponadto informujemy, że decyzja o jej usunięciu podyktowana była koniecznością wyboru spośród 200 miejscowości o podobnym charakterze, podobnych wartościach historycznych. Pragniemy podkreślić jednocześnie, że w planach Ministerstwa Obrony Narodowej w najbliższej przyszłości pozostaje uczczenie w należyty sposób miejscowości zajmujących miejsce w historii.”
MON nie odniósł się do wszystkich pytań Nowin. Odpowiedź, którą otrzymaliśmy, była rozsyłana również do innych mediów.
WIDEO: Radni gminy Bircza o usunięciu ich miejscowości z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?