Ministrowie i marszałek na budowie obwodnicy Tarnobrzega. Prezydent miasta odebrał czek na blisko 12 milionów (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister infrastruktury Rafał Weber i marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl przyjechali w sobotę do Tarnobrzega. Podczas konferencji na placu budowy obwodnicy prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek odebrał symboliczny czek na dofinansowanie najważniejszej miejskiej inwestycji z rezerwy subwencji ogólnej.

Budowa obwodnicy Tarnobrzega trwa od lutego 2021 roku. Koszt samych robót budowlanych, które wykonuje forma Strabag, to blisko 49 milionów złotych, z czego ponad 42 miliony stanowi unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Suma wydatków na inwestycję zwiększy się o koszt wywłaszczenia gruntów. Nie jest jeszcze znana kwota, jaką trzeba będzie wydać z budżetu miasta na ten cel.

Dla samorządu liczy się każda dodatkowe źródło pieniędzy, które pomoże sfinansować oczekiwaną od kilkudziesięciu lat inwestycję. Dlatego z radością władze miasta przyjęły wiadomość o 11,8 milionach złotych rządowego wsparcia z rezerwy subwencji ogólnej. Osobiście dobrą wiadomość dla Tarnobrzega przekazali podczas sobotniej wizyty szefowie resortu infrastruktury – minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Rezerwa subwencji ogólnej to coroczny mechanizm rządowy wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Wśród miast na prawach powiatu ze wsparcia skorzysta też Tarnobrzeg, z olbrzymią, bo wynoszącą aż 11 milionów 800 tysięcy złotych kwotą dofinansowania.

To wynik naszej ciężkiej, codziennej pracy, tej której nie widać, która nie dzieje się w blasku fleszy, nie mam bowiem w zwyczaju na wyrost chwalić się każdym wyjazdem do Warszawy, każdą rozmową przeprowadzoną w jakiejś istotnej dla miasta sprawie, każdym wnioskiem przygotowanym przez urzędników, a czekającym dopiero na ocenę

– mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Podziękował ministrowi Adamczykowi, wiceministrowi Weberowi oraz marszałkowi Ortylowi za ujęcie Tarnobrzega w planach tegorocznego podziału subwencji. Ważne dla Tarnobrzega decyzje zapadały bowiem jeszcze jesienią ubiegłego roku. Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Finansów, po analizie i weryfikacji wniosków w zakresie zgodności z zapisem ustawowym oraz dodatkowymi kryteriami uzgodnionymi z przedstawicielami samorządów, jeszcze w październiku 2020 roku przedstawiły wspólne stanowisko w sprawie podziału rezerwy subwencji ogólnej na 2021 rok. Zaproponowany podział środków został pozytywnie zaopiniowany przez Zespół do spraw Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W tym roku na drogi samorządowe przeznaczamy cztery miliardy złotych, licząc rezerwę i rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, ale w różnych programach samorządy otrzymują łącznie sześć miliardów. Trzeba wskazać jeszcze na jedno – mówił dziś w Tarnobrzegu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Budujemy spójny ruszt drogowy, komunikacyjny w naszym kraju, aby można było do obwodnicy Tarnobrzega dotrzeć bezpiecznie z każdego zakątka Europy. Aby przekraczając polską granicę czuć się bezpiecznie na nowoczesnych, polskich drogach

.

Wiem, że głównym źródłem finansowym, które wspiera budowę obwodnicy Tarnobrzega są środki desygnowane przez marszałka województwa podkarpackiego, ale wiem też, że miasto szukało innego źródła, aby odciążyć swój budżet. Tym bardziej jest mi miło zakomunikować, że prawie 12 milionów do budowy obwodnicy dołoży polski rząd Prawa i Sprawiedliwości

– mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Dodał, że rząd chce wspierać te inwestycje drogowe, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju transportowego, rozwoju komunikacyjnego. Niewątpliwie obwodnica Tarnobrzega takie znaczenie ma, ponieważ będzie ułatwiać komunikację na relacji Tarnobrzeg – Sandomierz, na relacji Tarnobrzeg – Mielec, ale również na relacji Grębów czy Stalowa Wola, Mielec czy Stalowa Wola – Sandomierz.

– Warto spojrzeć na inwestycję budowa obwodnicy Tarnobrzega w pewnych skojarzeniach. Wszyscy lubimy, my samorządowcy, kiedy mamy do czynienia z takim montażem finanso⁹wym. A ten montaż się tu pięknie jawi, bo są środki budżetu miasta, środki województwa, środki z budżetu państwa i wreszcie są środki Unii Europejskiej – podkreślił marszałek Władysław Ortyl.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie