NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Studniówka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie
  • Najlepsze restauracje w Przemyślu według użytkowników portalu TA [TOP 15]
  • Tak rozmawiają policjanci. Znasz ich slang? [QUIZ]

  Mirosław Karapyta uznany winnym części zarzutów. Sąd...

  Mirosław Karapyta uznany winnym części zarzutów. Sąd Rejonowy w Przemyślu skazał go na cztery lata więzienia [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Mirosław Karapyta, były marszałek podkarpacki, został przez sąd uznany winnym części zarzutów zawartych w akcie oskarżenia. Został skazany m.in. na karę 4 lat pozbawienia wolności. Nieprawomocny wyrok ogłoszono dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, gdzie toczył się proces.
  Mirosław Karapyta, były marszałek województwa podkarpackiego i był wojewoda podkarpacki, został skazany przez Sąd Rejonowy w Przemyślu na cztery lata
  1/11
  przejdź do galerii

  Mirosław Karapyta, były marszałek województwa podkarpackiego i był wojewoda podkarpacki, został skazany przez Sąd Rejonowy w Przemyślu na cztery lata więzienia. Wyrok jest nieprawomocny. Oskarżony zgodził się publicznie na ujawnienie wizerunku i podanie nazwiska. ©Norbert Ziętal

  Oskarżony Mirosław Karapyta publicznie zgodził się na podawanie w mediach jego pełnego nazwiska oraz ujawnienie wizerunku.

  Mirosław Karapyta został uznany winnym większości zarzutów, jakie w akcie oskarżenia zawarła przeciwko niemu Prokuratura Regionalna w Lublinie. Został przez sąd skazany na 4 lata pozbawienia wolności, bez zawieszenia. Ponadto musi zwrócić korzyści majątkowe, który, zdaniem sądu, uzyskał z części zarzucanych mu czynów oraz ponieść koszty sądowe.

  POLECAMY: Mirosław Karapyta przerywa milczenie: Podsuwano mi różne kobiety, czasami korzystałem

  Sąd uznał winę Karapyty odnośnie zarzutów obyczajowych, m.in. usiłowań gwałtów oraz części zarzutów korupcyjnych i innych. Od kilku zarzutów Karapyta został uniewinniony.

  Przed rozpoczęciem procesu Mirosław Karapyta oświadczył dziennikarzom, że jest niewinny, a do sądu przyszedł „z pozytywnym nastawieniem na pozytywne rozstrzygnięcie”.

  Powtórzył to również przed kamerami dzisiaj, po zakończeniu odczytywania wyroku. Ustne uzasadnienie wyroku było niejawne. Stwierdził, że na pewno będzie się odwoływał od wyroku.

  Proces prowadził sędzia Sądu Rejonowego w Przemyślu Andrzej Kowalczyk.

  Zobacz galerię

  W lutym 2013 r. agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do gabinetu Karapyty, wówczas marszałka województwa podkarpackiego, oraz jego prywatnego mieszkania. Szukali dokumentów poświadczających nieprawidłowości finansowe. Karapyta był wtedy na prywatnym wyjeździe w Brazylii. W kwietniu 2013 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA i tymczasowo aresztowany. Wyszedł po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Podczas procesu odpowiadał z wolnej stopy.

  Prokuratura Regionalna w Lublinie postawiła Mirosławowi Karapycie 16 zarzutów.

  Najpoważniejsze zarzuty dotyczyły przyjmowania łapówek w latach 2008-2013, czyli gdy Karapyta był wojewodą, a później marszałkiem podkarpackim. Chodziło o różne kwoty. Był też inny rodzaj zarzutów, obyczajowych. W późniejszym okresie, jak wynikało z ustaleń śledztwa ustaleń śledztwa, za seks miał załatwić pracę oraz pomóc w uzyskaniu prawa jazdy.

  Wkrótce więcej szczegółów w tej sprawie.

  Zapadły również wyroki dla dwóch innych oskarżonych.

  Robert M., były zastępca komendanta powiatowego policji w Jarosławiu został skazany na 3 tys. złotych grzywny za ujawnienie Mirosławowi Karapycie szczegółów śledztwa.

  Henryk S., były burmistrz Ustrzyk Dolnych, został skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 5 lat, oraz 10 tys. złotych grzywny za trzykrotne opłacenie, z budżetu gminy Ustrzyki Dln, pobytów turystycznych. Chodzi o korzyści o wartości 1800 złotych, 840 złotych oraz 600 złotych. Łącznie 3240 złotych.

  Wyciąg z wyroku ma być podany do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie w tygodniku Życie Podkarpacie oraz przez pół roku na stronach internetowych Sądu Rejonowego w Przemyślu, Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (36)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (36) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo