Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mirosław Karapyta uznany winnym części zarzutów. Sąd Rejonowy w Przemyślu skazał go na cztery lata więzienia [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Mirosław Karapyta, były marszałek województwa podkarpackiego i był wojewoda podkarpacki, został skazany przez Sąd Rejonowy w Przemyślu na cztery lata więzienia. Wyrok jest nieprawomocny. Oskarżony zgodził się publicznie na ujawnienie wizerunku i podanie nazwiska.
Mirosław Karapyta, były marszałek województwa podkarpackiego i był wojewoda podkarpacki, został skazany przez Sąd Rejonowy w Przemyślu na cztery lata więzienia. Wyrok jest nieprawomocny. Oskarżony zgodził się publicznie na ujawnienie wizerunku i podanie nazwiska. Norbert Ziętal
Mirosław Karapyta, były marszałek podkarpacki, został przez sąd uznany winnym części zarzutów zawartych w akcie oskarżenia. Został skazany m.in. na karę 4 lat pozbawienia wolności. Nieprawomocny wyrok ogłoszono dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Przemyślu, gdzie toczył się proces.

Oskarżony Mirosław Karapyta publicznie zgodził się na podawanie w mediach jego pełnego nazwiska oraz ujawnienie wizerunku.

Mirosław Karapyta został uznany winnym większości zarzutów, jakie w akcie oskarżenia zawarła przeciwko niemu Prokuratura Regionalna w Lublinie. Został przez sąd skazany na 4 lata pozbawienia wolności, bez zawieszenia. Ponadto musi zwrócić korzyści majątkowe, który, zdaniem sądu, uzyskał z części zarzucanych mu czynów oraz ponieść koszty sądowe.

POLECAMY: Mirosław Karapyta przerywa milczenie: Podsuwano mi różne kobiety, czasami korzystałem

Sąd uznał winę Karapyty odnośnie zarzutów obyczajowych, m.in. usiłowań gwałtów oraz części zarzutów korupcyjnych i innych. Od kilku zarzutów Karapyta został uniewinniony.

Przed rozpoczęciem procesu Mirosław Karapyta oświadczył dziennikarzom, że jest niewinny, a do sądu przyszedł „z pozytywnym nastawieniem na pozytywne rozstrzygnięcie”.

Powtórzył to również przed kamerami dzisiaj, po zakończeniu odczytywania wyroku. Ustne uzasadnienie wyroku było niejawne. Stwierdził, że na pewno będzie się odwoływał od wyroku.

Proces prowadził sędzia Sądu Rejonowego w Przemyślu Andrzej Kowalczyk.

W lutym 2013 r. agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do gabinetu Karapyty, wówczas marszałka województwa podkarpackiego, oraz jego prywatnego mieszkania. Szukali dokumentów poświadczających nieprawidłowości finansowe. Karapyta był wtedy na prywatnym wyjeździe w Brazylii. W kwietniu 2013 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA i tymczasowo aresztowany. Wyszedł po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Podczas procesu odpowiadał z wolnej stopy.

Prokuratura Regionalna w Lublinie postawiła Mirosławowi Karapycie 16 zarzutów.

Najpoważniejsze zarzuty dotyczyły przyjmowania łapówek w latach 2008-2013, czyli gdy Karapyta był wojewodą, a później marszałkiem podkarpackim. Chodziło o różne kwoty. Był też inny rodzaj zarzutów, obyczajowych. W późniejszym okresie, jak wynikało z ustaleń śledztwa ustaleń śledztwa, za seks miał załatwić pracę oraz pomóc w uzyskaniu prawa jazdy.

Wkrótce więcej szczegółów w tej sprawie.

Zapadły również wyroki dla dwóch innych oskarżonych.

Robert M., były zastępca komendanta powiatowego policji w Jarosławiu został skazany na 3 tys. złotych grzywny za ujawnienie Mirosławowi Karapycie szczegółów śledztwa.

Henryk S., były burmistrz Ustrzyk Dolnych, został skazany na 1,5 roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 5 lat, oraz 10 tys. złotych grzywny za trzykrotne opłacenie, z budżetu gminy Ustrzyki Dln, pobytów turystycznych. Chodzi o korzyści o wartości 1800 złotych, 840 złotych oraz 600 złotych. Łącznie 3240 złotych.

Wyciąg z wyroku ma być podany do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie w tygodniku Życie Podkarpacie oraz przez pół roku na stronach internetowych Sądu Rejonowego w Przemyślu, Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24