Mirosław Majkowski o Przemyślu: Nie możemy bać się inwestować w turystykę

Norbert ZiętalZaktualizowano 
Mirosław Majkowski.
Mirosław Majkowski. Norbert Ziętal
Rozmowa z Mirosławem Majkowskim, prezesem Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K.” o szansach turystycznych Przemyśla.

Stowarzyszenie, którego jest pan prezesem, postanowiło zająć się schronem obrony cywilnej, wybudowanym w latach 60. ub. wieku, w okresie zimnej wojny. Wydzierżawiliście go, wyremontowaliście, wyposażyliście w sprzęt z epoki a teraz zapraszacie turystów. Czy takie rzeczy mogą kogoś zainteresować?

Po raz pierwszy w tym schronie byłem dwa lata temu, przed nocą muzeów. Wtedy zobaczyłem, że w tym schronie jest historia i ogromny potencjał. To historia, którą dzisiaj niektórzy starają się wymazać, jak i cały okres PRL-u, tak jakby tego czasu w ogóle nie było. To jest błędne pojęcie, bo przecież przez 50 lat coś się w naszym kraju działo, toczyło się życie. Dlaczego mamy o tym zapominać? To jest nasza historia. Jestem przeciwnikiem relatywizowania historii. I zauważamy, że jest duże zainteresowanie tamtymi czasami, w tym także ludzi młodych. Jest coraz więcej kolekcjonerów, którzy zbierają przedmioty z tamtej epoki. Mamy też najmłodsze pokolenie, dla którego pewne rzeczy są już nieznane, a dla nas zupełnie oczywiste. Kolega przyszedł do naszego schronu z córką. Gdy zobaczyła stary telefon, z tarczą, to się pytała co to jest.

Schron od kilku dni jest dostępny dla turystów. Jakie były wrażenia pierwszych gości?

To był na tyle tajny obiekt, że nawet dzisiaj 90 proc. mieszkańców nie wie, że znajduje się on pod Szkołą Podstawową nr 14. Dzisiaj są zaskoczeni, bo wielokrotnie przechodzili czy przejeżdżali obok tego miejsca. Po zakończeniu zwiedzania schronu twierdzą, że są zaskoczeni, że taki obiekt może być tak ciekawy. Posiadamy też pewną nowość, gogle z obrazem trójwymiarowym. Jesteśmy chyba pierwszym obiektem turystycznym w regionie, który to oferuje. Mamy ambitne plany co do tej techniki, ale na razie są one tajemnicą. A co do pierwszych dni, to pomimo braku jakiejś większej reklamy, mieliśmy już sporo odwiedzających. Wiele osób, w tym wycieczki szkolne, już zarezerwowało terminy.

Czy Przemyśl może zarabiać na turystyce, a jej flagowym produktem może być tematyka dwóch wojen?
Zdecydowanie tak. Nadal brakuje w Przemyślu i okolicy produktu turystycznego, który mógłby tutaj zaistnieć. Jednak do tego potrzebne są inwestycje. Jeżeli chce się coś wyciągać, to najpierw trzeba coś włożyć. Przemyśl to miasto, które zostało pozbawione handlu zagranicznego, bliskości autostrady. Miasto, które umiera demograficznie i gospodarczo. Dlatego miasto powinno wykorzystać potencjał, który posiada. Na wielką skalę powinniśmy inwestować w turystykę. Jeden dolar zainwestowany w tę dziedzinę, to siedem dolarów zysku. Są obiekty z I i II wojny, ale przede wszystkim z okresu budowy Twierdzy Przemyśl.

polecane: 60 Sekund biznesu: Ekonomia współdzielenia coraz popularniejsza.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Komisarz

"Dno Sanu" może wygrywać wybory co najwyżej w Krzywczy.

G
Gość

Nie żadna "dolina" tylko najgłębsze dno Sanu na podbudówce antyukraińskiej. Sama krasa elyta. Lepiej znają cyrylicę i ukraińskie święta niż sami Ukraińcy :D

m
marcos
W dniu 26.05.2016 o 12:04, Leon napisał:

Panem Majakowskim nie ma się co przyjmować ,już ABW bierze się powoli za jego kumpli więc i na niego przyjdzie czas

 

To co poniżej - napisał o Panu Mirosławie Majkowskim znany mu Pan Marcin Rej. Myślę, że jak Pan Majkowski wygra z Panem Rejem proces zniesławienie to można pomyśleć o poparciu Pana Majkowskiego. Problem w tym że Pan Rej nie może się doczekać pozwu od Pana Majkowskiego...


 

O MAJDANIE DLA ROSYJSKIEGO MSZ

Jak w całej Polsce, agresja wobec Ukraińców w Przemyślu nasiliła się w okresie Majdanu, a następnie wojny na wschodzie Ukrainy. Zaledwie trzy dni po rozstrzelaniu Majdanu przez snajperów reżimu Janukowycza (prawdopodobnie ściągniętych z Rosji), 23 lutego 2014 roku Majkowski publikuje zjadliwy, pisany jakby w gniewie propagandowy tekst o Majdanie w polskojęzycznej edycji rosyjskiego czasopisma „Życie Międzynarodowe” (Международная жизнь). Zawarte były tam już wszystkie tezy, które dopiero w ciągu kilku następnych miesięcy miały zalać polski Internet. Majkowski nauczył się ich w trymiga. Tytuł wypracowania brzmiał „Propaganda na miarę goebellsowskiej” i tylko ten tytuł się tam zgadza, ale jako opis artykułu.

Международная жизнь jest oficjalną publikacją MSZ Federacji Rosyjskiej – w jego radzie programowej zasiada nie byle kto, bo sam minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow, jego zastępca Sergiej Riabkow i cały kwiat rosyjskiej dyplomacji. Należy zakładać, że nie pozwala się tam też publikować byle komu. Wniosek: rosyjskie MSZ uznaje, że Majkowski to nie jest byle kto.

Podobny dyskredytujący Majdan tekst pojawił się wtedy w darmowej gazecie „Misiek Przemyski” wkładanej mieszkańcom Przemyśla do skrzynek pocztowych . „Misiek Przemyski” de facto wychodzi pod patronatem regionalnego ugrupowania Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu , którego liderem jest polityczny patron Majkowskiego, wielokrotnie przez nas opisywany Andrzej Zapałowski .

p
po prostu Ziutek
W dniu 17.06.2018 o 09:47, sledik napisał:

Po to wiec aby turysci przebywali dluzej nalezy zmienic Rozklad Jazdy Pociagow i Autobusow.Jak bedzie tylko jedno polaczenie TYLKO rano i tylko 2 razy w tygodniu to turysci beda musieli zostac te 3-4 dni aby odjechac.Sprawa banalnie prosta.

 


Po to wiec aby turysci przebywali dluzej nalezy zmienic Rozklad Jazdy Pociagow i Autobusow.

Jak bedzie tylko jedno polaczenie TYLKO rano i tylko 2 razy w tygodniu to turysci beda musieli zostac te 3-4 dni aby odjechac.

Sprawa banalnie prosta.

 

Albo połączenie raz na miesiąc.

s
sledik
W dniu 17.06.2018 o 08:27, po prostu Ziutek napisał:

Przemyśl nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom. Kilka godzin wystarczy, aby go zwiedzić, i wrócić na dworzec, aby pojechać do Lwowa.

Po to wiec aby turysci przebywali dluzej nalezy zmienic Rozklad Jazdy Pociagow i Autobusow.

Jak bedzie tylko jedno polaczenie TYLKO rano i tylko 2 razy w tygodniu to turysci beda musieli zostac te 3-4 dni aby odjechac.

Sprawa banalnie prosta.

p
po prostu Ziutek

Przemyśl nie ma zbyt wiele do zaoferowania turystom. Kilka godzin wystarczy, aby go zwiedzić, i wrócić na dworzec, aby pojechać do Lwowa.

G
Gość
W dniu 11.06.2018 o 00:38, Suwalczanka napisał:

Przyjdzie czas banderowcu i na was, wasze banderowskie panachydy-maskarady kiedyś się skończą, bo ktoś się o to postara! Może właśnie dlatego Przemyśl niezbyt przyciąga turystów ze względu na to a nie co innego! Przemyśl musi się wreszcie oczyścić z banderowców! Potem kolejne polskie miasta na wschód od Przemyśla będą oczyszczane! Rekonstrukcje historyczne pana Mirosława to skarb Przemyśla, który jest bezcenny!

Potem pewnie będziecie "oczyszczać" Suwalszczyznę z Litwinów ,Podlasie z Białorusinów, Śląsk z Niemców, Pomorze z Kaszubów. Są jeszcze Czesi, Żydzi i Cyganie??? Pewnie taka to już wasza wyklęta tradycja palenia stodół. Tylko najpierw musicie powstać z kolan bo z tego co można zaobserwować to powoli padacie na ryje. 

Takich kilku pionków miejscowych głupków i Ukrainożerców to sobie może. Zrobić rekonstrukcję za czyjeś pieniądze :D

S
Suwalczanka
W dniu 26.05.2016 o 12:04, Leon napisał:

Panem Majakowskim nie ma się co przyjmować ,już ABW bierze się powoli za jego kumpli więc i na niego przyjdzie czas


Przyjdzie czas banderowcu i na was, wasze banderowskie panachydy-maskarady kiedyś się skończą, bo ktoś się o to postara! Może właśnie dlatego Przemyśl niezbyt przyciąga turystów ze względu na to a nie co innego! Przemyśl musi się wreszcie oczyścić z banderowców! Potem kolejne polskie miasta na wschód od Przemyśla będą oczyszczane! Rekonstrukcje historyczne pana Mirosława to skarb Przemyśla, który jest bezcenny!
G
Gość
W dniu 28.05.2016 o 10:26, nick napisał:

Zostawie to tobie. Robisz to skuteczniej.

Idź wariacie na inny wątek i tam się z podobnymi tobie,przepustkowiczami z psychiatryków wyzywaj.

Ten temat dotyczy turystyki i rozwoju Przemyśla. Skoro nic ciekawego nie masz do powiedzenia,idź się wypróżniać gdzie indziej.

G
Gość
W dniu 27.05.2016 o 23:35, nick napisał:

Znowu "bijesz pianę". I dalej odgrywasz specjalistę od psychoanalizy. Jesteś śmieszny.Jak mawiał klasyk: "spieprzaj dziadu".

To,że zamiast d..ą sr..sz gębą to wiadomo. Może teraz coś w temacie wątku zdołasz wypierdzieć.

n
nick
W dniu 26.05.2016 o 11:30, turysta napisał:

Reaguję wyłącznie na zaprezentowaną głupotę połączoną ze zwierzęcą nienawiścią wobec ludzi w wątku dotyczącym turystyki. Bywałem kiedyś często w Przemyślu i wiem,że miasto /jego mieszkańcy/ mają potencjał, który trzeba uruchomić,by przyśpieszyć rozwój usług turystycznych. W samym Przemyślu i niedaleko miasta jest wiele atrakcyjnych budowli,które można objąć programem zwiedzania przez każdą grupę wycieczkową.Ujadaniem,które tu prezentujesz,nigdzie niczego nie załatwisz. Nawet współczucia dla siebie nie wzbudzisz. Jesteś przypadkiem dla specjalisty a nie obiektem godnym poważnego potraktowania. Sącz więc sobie nadal jad chorej wyobraźni na innym wątku, ale nie przeszkadzaj tym,którzy chcą coś pożytecznego dla miasta uczynić. 

Znowu "bijesz pianę". I dalej odgrywasz specjalistę od psychoanalizy. Jesteś śmieszny.

Jak mawiał klasyk: "spieprzaj dziadu".

G
Gość

No ale panie Majkowski kto panu broni inwestowac w turystyke?

Nie masz pieniedzy?

 

Zmien prace, wez kredyt i ... INWESTUJ!!!

A
Arek

Chyba wyschło źródło z rekonstrukcjami.

w
wert
W dniu 27.05.2016 o 11:32, nemo napisał:

Jakoś nie widać tych mitycznych milionów. To po prostu próba pana Majkowskiego wyciąnięcia przez pana M. jakichś pieniędzy "na turystykę" z Urzędu Miasta.

jak dużą masz wadę wzroku?

n
nemo

Jakoś nie widać tych mitycznych milionów. To po prostu próba pana Majkowskiego wyciąnięcia przez pana M. jakichś pieniędzy "na turystykę" z Urzędu Miasta.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3