Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrz musi trenować, czyli degustować i oceniać wina

Józef Lonczak
Mistrz musi trenować, czyli degustować i oceniać winaWielką sztuką jest właściwa ocena wina. Można się tego nauczyć, ale trzeba trenować, degustować i oceniać wina.
Mistrz musi trenować, czyli degustować i oceniać winaWielką sztuką jest właściwa ocena wina. Można się tego nauczyć, ale trzeba trenować, degustować i oceniać wina. Archiwum
Sztuką jest produkcja dobrego wina i jeszcze większą sztuką jest właściwa jego ocena. Można w tym zostać mistrzem, ale trzeba trenować, czyli degustować i oceniać wina.

 

 

- Jak można zostać mistrzem winiarstwa? - Właśnie na praktycznym kursie winiarstwa słuchacze mogą ćwiczyć umiejętności poprawnego prowadzenia degustacji i uczyć się oceniać wina – odpowiada powiada Ewa Wawro, prezes Fundacji „Galicja Vitis” z Jasła.

 

Na przykład przedostatni zjazd słuchaczy tegorocznego Praktycznego Kursu Winiarstwa poświęcony był głównie ćwiczeniu umiejętności poprawnego prowadzenia degustacji i ocenie wina.

 

Przez kilka godzin uczestnicy kursu ćwiczyli zmysł powonienia korzystając z zestawów zapachowych opracowanych przez Jeana Lenoira: 54 podstawowych aromatów występujących w winie oraz 12 wad wina.

 

- Zmysł węchu jest najczulszym detektorem ludzkiego ciała, bez odpowiedniego przygotowania i ciągłych ćwiczeń trudno jest jednak bezbłędnie opisywać aromaty, z którymi spotykamy się na co dzień. Oceniając wino często szukamy właściwego określenia na dobrze nam znane zapachy, o których mówimy, że „coś mi to przypomina”, ale co konkretnie tego bez regularnych ćwiczeń nie jesteśmy w stanie powiedzieć – tłumaczy Ewa Wawro.

Okazuje się, że przy ocenie degustacyjnej wina wytrenowanie naszego zmysłu węchu jest bardzo pomocne. Cytując twórcę zestawów z próbkami zapachowymi: „Nasi rodzice i nauczyciele uczyli nas trzech podstawowych umiejętności: czytania, pisania i arytmetyki. Nikt jednak nawet nie pomyślał, by przekazywać nam wiedzę o języku zapachów”.

 

Ćwiczenia z aromatami były doskonałym uzupełnieniem wykładów pt. „Podstawy degustacji i oceny wina” prowadzonych przez Ewę Wawro. W trakcie zajęć słuchacze Kursu łączyli teorię z praktyką ćwicząc każdy etap degustacji na konkretnych próbkach win.

- To nie pierwsze zajęcia dotyczące degustacji i oceny wina, w jakich w ciągu roku uczestniczyli Słuchacze Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Za każdym razem cieszą się jednak dużym zainteresowaniem uczestników. Do tematu wrócą jeszcze raz na ostatnim zjeździe podczas zajęć prowadzonych przez M. Bielkę-Vescovi – zapewnia Ewa Wawro.

 

Słuchacze PAW nie zapomnieli także o pracach w przetwórni. Pod czujnym okiem Romana Myśliwca przygotowali wstępnie swoje wina do czekającego kursantów za niespełna miesiąc egzaminu dyplomowego. Pod uwagę brana jest kolejność zgłoszeń.

 

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło. Przy okazji warto dodać, że trwa nabór na drugą edycję Praktycznego Kursu Winiarstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24