Mistrzostwa Świata w Oslo: brąz dla Małysza

Przemysław Markocki
Adam Małysz sięgnął po brązowy medal mistrzostw świata.
Adam Małysz sięgnął po brązowy medal mistrzostw świata. fot. Marek Dybaś
Adam Małysz wywalczył brązowy medal mistrzostw świata. Polak na skoczni Midstubakken w Oslo przegrał tylko z Austriakami Thomasem Morgensternem i Andreasem Koflerem.

KONKURS INDYWIDUALNY
1. Morgenstern - 269,2 pkt (101,5 i 107 m)

3. Niemcy - 968,2
4. Polska - 953 (Małysz - 104,5 i 106,5; Stoch - 101 i 102,5; Żyła - 98 i 101; Hula - 97,5 i 93)
5. Japonia
6. Słowenia
7. Czechy
8. Finlandia

- Cieszę się ogromnie. W kolekcji brakowało mi właśnie brązowego medalu, więc nie będę wybrzydzał - uśmiechał się Małysz, dla którego był to już szósty w karierze medal mistrzostw świata. Wcześniej zdobył 4 złote i 1 srebrny krążek.

Już po pierwszej serii Małysz zajmował trzecie miejsce i wiadomo było, że będzie liczył się w walce o medale. W serii finałowej Polak poleciał o 4,5 metra dalej i utrzymał najniższy stopień podium.

Dalej od niego skakali tylko Kofler i Morgenstern, którzy tego dnia zdecydowanie wyprzedzili rywali.

Dobry występ zaliczył Kamil Stoch, który ostatecznie był szósty. Na 19. miejscu uplasował się Piotr Żyła. Nieudany debiut w mistrzostwach świata zaliczył Tomasz Byrt, który zajął ostatnie 50. miejsce.

Nie mniejsze emocje towarzyszyły kibicom skoków narciarskich w niedzielne popołudnie, kiedy to do rywalizacji przystąpiły drużyny. Równa postawa polskich skoczków w ostatnich zawodach Pucharu Świata dawały nam nadzieję na walkę o medale. Walka była, ale niestety do podium zabrakło sporo.
Zwyciężyli bezkonkurencyjni Austriacy, którzy zdecydowanie pokonali Norwegów i Niemców. Polacy ostatecznie zakończyli na czwartym miejscu, choć przez chwilę wydawało się, że mamy ogromne szanse na podium.

W swoim ostatnim skoku upadek zaliczył Severin Freund, ale przewaga Niemców była tak duża, że nawet pomimo tego wygrali z nami 15 punktami.

Szanse na kolejny medal Małysz ma już w najbliższą środę i czwartek na skoczni HS-134. W drużynie o dobre miejsce "biało-czerwoni" bić się będą w sobotę.