Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misyjna wyprawa

MIECZYSŁAW NYCZEK
28 lutego uczestnicy wyprawy dotarli na przemyski Rynek.
28 lutego uczestnicy wyprawy dotarli na przemyski Rynek. JAN JAROSZ
PRZEMYŚL. Zainaugurowana została akcja "Wyprawa misyjna dzieci archidiecezji przemyskiej", nad którą patronat objął metropolita - ks. abp Józef Michalik.

Jej celem - tłumaczy ks. Adam Rejman, dyrektor do spraw misji archidiecezji przemyskiej - jest budzenie i rozwój świadomości misyjnej wśród 120 tysięcy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Chodzi o uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie tego w odległych krajach misyjnych. Co roku z głodu umiera 15 milionów dzieci. W samej Afryce 14 milionów nie ma domu, żyjąc na ulicach.

- Otwórzcie się na dzieci Afryki,

na waszych rówieśników w innych częściach świata, na tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa - tak 28 lutego do zgromadzonych na spotkaniu inauguracyjnym w Gimnazjum nr 3 w Przemyślu zaapelował bp Adam Szal.
Dobrym przykładem może tu być kółko misyjne przy parafii Św. Trójcy w Przemyślu. Chodząc po kolędzie, dzieci uzbierały 4300 zł. Całą tę kwotę przesłały do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, z przeznaczeniem na pomoc rówieśnikom z Filipin, Boliwii i Afryki.
- Ale ważny jest także dar modlitwy o pokój na wszystkich kontynentach - dodaje ksiądz Rejman. - Naszą archidiecezję podzieliliśmy symbolicznie na 5 kontynentów (np. archiprezbiterat jarosławski to Azja, a przemyski to Ameryka Północna). Pod kierunkiem 1000 katechetów, dzieci będą duchowo "pielgrzymować" po krajach danego kontynentu, poszerzając swoje wiadomości z geografii, poznając problemy, kulturę i religię poszczególnych narodów czy plemion.
W 196 krajach misyjnych na wszystkich kontynentach pracuje około 2 tysięcy misjonarzy z Polski. Są wśród nich kapłani oddelegowani z archidiecezji przemyskiej: po trzech w Kamerunie i Kazachstanie, dwóch w Gwatemali oraz po jednym w Japonii, Czadzie, Ekwadorze i Mołdawii. Bardzo często znajdują się w trudnej sytuacji, zarówno duchowej, jak i materialnej.
- Jedną z form pomocy, jakiej mogą im udzielić dzieci - podkreśla Piotr Dytko, alumn IV roku Wyższego Seminarium Duchownego - jest tzw. patronat misyjny, polegający na otaczaniu danego misjonarza czy misjonarki opieką modlitewną, a także utrzymywanie kontaktu listownego. Takie przejawy duchowego wsparcia dodają im nadziei i siły do dalszej pracy.
- Możecie też - przemyskim uczestnikom Wyprawy Misyjnej podpowiedział biskup Szal - próbować nawiązać z misjonarzami i misjonarkami

korespondencję pocztą elektroniczną.

- Chodzi o pamięć i łączność z tymi, którzy są daleko od ojczyzny.
Akcja zainicjowana przez duszpasterstwo misyjne archidiecezji przemyskiej potrwa do 15 czerwca. Bieżące meldunki o jej przebiegu będą umieszczane na stronie internetowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24