Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mjr Maria Mirecka-Loryś spocznie na Powązkach. Najstarsza kobieta-weteran walk o niepodległość pochodziła z Ulanowa na Podkarpaciu

Polskie Radio 24
Archiwum/Polska Times
Najstarsza kobieta-weteran walk o niepodległość, major Maria Mirecka-Loryś ps. "Marta" spocznie 17 sierpnia na warszawskich Powązkach. Nestorka podziemia narodowego i Polonii amerykańskiej zmarła 29 maja w wieku 106 lat. Uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy. Mirecka-Loryś pochodziła z Ulanowa k. Niska.

Ceremonia, organizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej, rozpocznie się o 10:00 mszą świętą żałobną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po liturgii nastąpi przewiezienie urny na Stare Powązki, gdzie w samo południe rozpocznie się ceremonia pogrzebowa. Urna z prochami zmarłej zostanie złożona w grobie rodzinnym Mireckich. W grobie zostanie umieszczona również urna z ziemią z pola bitwy pod Zadwórzem. Właśnie dziś przypada 102. rocznica starcia, które w historii zapisało się jako "polskie Termopile".

"Heroiczny bój polskich żołnierzy podczas wojny polsko-bolszewickiej miał bowiem dla Pani Major wyjątkowe znaczenie, czego wyrazem było wielokrotne uczestnictwo w uroczystościach upamiętniających polskie Termopile. To właśnie tam walczył jej najstarszy brat, który znalazł się w niewielkiej grupie ocalałych z oddziału liczącego kilkuset żołnierzy" - czytamy na stronie internetowej Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Maria Mirecka-Loryś przyszła na świat 7 lutego 1916 roku w Ulanowie na Podkarpaciu. W trakcie studiów na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie wstąpiła do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Od października 1939 roku działała w strukturze konspiracyjnej podporządkowanej Stronnictwu Narodowemu. Wiosną 1940 roku została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, następnie komendantką NOWK Okręgu Rzeszowskiego. Pełniła również rolę kurierki Komendy Głównej Narodowej Organizacji Wojskowej, a po scaleniu NOW z Armią Krajową kierowała Wojskową Służbą Kobiet Rzeszowskiego Podokręgu AK. Od wiosny 1945 roku awansowana na Komendantkę Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

W grudniu 1945 roku przedostała się na Zachód, najpierw do Włoch, Wielkiej Brytanii a następnie do USA, gdzie aktywnie włączyła się w działalność niepodległościową w organizacjach polonijnych. W latach 1964-1995 pełniła funkcję redaktor naczelnej „Głos Polek”. W 2004 roku powróciła na stałe do Polski. Uhonorowana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz wieloma innymi odznaczeniami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24