Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi Polacy nie myślą o emeryturze bo za wcześnie, starsi - by nie dostarczać sobie dodatkowego zmartwienia. PPK zmienią ten trend?

AIP
Bartek Syta / Polska Press
Aż 68 proc. Polaków w wieku 18-24 lat nie myśli o emeryturze, ponieważ to dla nich zbyt odległy temat, z kolei 52 proc. osób starszych nie chce martwić się na zapas. To wnioski z badania “Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków”, zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia.

Ponad 40 proc. Polaków rzadko lub w ogóle nie myśli o emeryturze, najczęściej z powodu odległości w czasie tego zjawiska, taką odpowiedź wskazywali młodzi ludzie w wieku 18-24 lat.

57 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lat wskazywało również, że są za młodzi i mają jeszcze dużo czasu do emerytury.

Taką odpowiedź zaznaczali częściej mężczyźni (24 proc. do 19 proc.). Młodsi Polacy wskazywali również że nie chcą martwić się na zapas (22 proc.) częściej na taką odpowiedź wskazywały kobiety (38 proc. do 34 proc.). Tylko 7 proc. wskazało, że nie ma czasu o tym myśleć, a 3 proc. nie myśli, ponieważ podjęło działania w tym kierunku, przy czym więcej mężczyzn zaznaczyło taką odpowiedzi (9 proc. do 4 proc.).

Starsze osoby w wieku 45-64 lat najczęściej wskazywały, że nie myślą o emeryturze, ponieważ nie chcą martwić się na zapas.

Częściej taką odpowiedź zaznaczały kobiety (38 proc. do 34 proc.). Co ciekawe osoby w podeszłym wieku nie myślą też o emeryturze, ponieważ nie mają na to czasu. Taką odpowiedź wskazało 19 proc. ankietowanych, z niewielką przewagą kobiet (15 proc. do 14 proc.). Tylko 11 proc. osób w wieku 45-64 lat nie musi się martwić emeryturą ponieważ podjęło działania w tej sprawie. Tutaj zdecydowanie więcej odpowiedzi wskazali mężczyźni (9 proc. do 4 proc.).

Kobiety myślą o emeryturze częściej niż mężczyźni

23 proc. kobiet bardzo często myśli o emeryturze przy czym mężczyzn tylko 16 proc.. Często - 40 proc. kobiet a 41 proc. mężczyzn, tutaj widać niewielką tylko przewagę płci męskiej. Natomiast rzadko o emeryturze myślą zazwyczaj mężczyźni (29 proc. do 24 proc.). Z kolei bardzo rzadko 9 proc. mężczyzn i 4 proc. kobiet.

– Im szybciej zaczniemy myśleć o emeryturze tym efektywniej zaczniemy gromadzić środki na godne życie w przyszłości. Wypłata z ZUS to tylko jedno ze źródeł finansowania naszych potrzeb na emeryturze. Polecam także inwestycje w bezpieczne instrumenty finansowe. Wystarczy odłożyć 100-200 zł miesięcznie, aby po kilkunastu latach mieć znaczącą, dodatkową gotówkę. Na pewno warto także zadbać o udział w Pracowniczych Programach Kapitałowych i zapytać swojego pracodawcę o szczegóły. Pierwsze grupy pracowników będą mogły z tego skorzystać już od 1 lipca 2019r. – komentuje prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1200 Polaków w wieku 18-64 lata. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania (z wyłączeniem osób przebywających na rencie, emeryturze lub uprawnionych do wcześniejszego przejścia na emeryturę).

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodzi Polacy nie myślą o emeryturze bo za wcześnie, starsi - by nie dostarczać sobie dodatkowego zmartwienia. PPK zmienią ten trend? - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24