Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi z Rzeszowa na liście finalistów "25 under 25" - najzdolniejszych, najbardziej przedsiębiorczych. Listę opublikował Forbes

beta/ mat. prasowy
Po raz kolejny wyłoniono listę 25 najzdolniejszych, najaktywniejszych i najbardziej przedsiębiorczych młodych osób w Polsce. Wśród nich są startupowcy, genialni naukowcy, studenci najlepszych uczelni w kraju i za granicą, aktywiści walczący z dyskryminacją, nierównością i zmianami klimatu. W zestawieniu znalazły się też osoby z Rzeszowa: Hubert Gross i Tomasz Grzywa.

“25 under 25” jest inicjatywą w skali globalnej, którą zapoczątkowało warszawskie biuro McKinsey & Company wraz z miesięcznikiem „Forbes” w 2018 r. W konkursie co roku wyróżnianych jest 25 osób, których listę publikuje magazyn „Forbes”.

W tym roku kandydaci rywalizowali w 5 kategoriach: „Biznes”, „Działalność społeczna”, „Nauka”, „Nowe technologie” i „Zrównoważony rozwój i klimat”. W każdej kategorii został wyłoniony również laureat, który otrzyma stypendium w wysokości 10 tys. zł. oraz roczne wsparcie wyjątkowego mentora.

Wśród finalistów znaleźli się też mieszkańcy Rzeszowa, którzy zostali wyróżnieni w kategorii „Nauka”

Hubert Gross to student ostatniego roku lotnictwa i kosmonautyki na Politechnice Rzeszowskiej, który na koncie ma szereg nagród, a jego pasją jest kosmos. Zdobył m.in. pierwsze miejsce w International Planetary Aerial Systems Challenge za projekt drona zdolnego do lotu w marsjańskiej atmosferze, drugie miejsce w International Rover Design Challenge 2021 za projekt łazika marsjańskiego do eksploracji jaskiń lawowych oraz pierwsze miejsce w krajowym finale ActInSpace2020 w Niemczech za projekt łączący dane satelitarne i samochodowe w celu lepszego przewidywania plonów.

Zdolny naukowiec ma za sobą także 6-tygodniową analogową misję kosmiczną BRIGHT II czy udział w projekcie modułowej bazy marsjańskiej na Mars Housing Colony Design Challenge. W tej chwili jego najważniejszym przedsięwzięciem naukowym jest grant badawczo-rozwojowy, którego celem jest stworzenie i optymalizacja systemu komunikacji satelitarnej i badań radiowych dla branży lotniczej i kosmicznej.

Tomaszowi Grzywie zawsze spieszyło się do wiedzy. W gimnazjum realizował program nauczania biologii na poziomie licealnym. W liceum uczęszczał na zajęcia biologiczne na Uniwersytecie Rzeszowskim, realizował staże naukowe jako stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, rozpoczął pracę naukową w Centrum Badań Przedklinicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W końcu wylądował na kierunku lekarskim WUM, gdzie jako student czwartego roku rozpoczął studia doktoranckie. Konikiem Tomasza Grzywy jest immunologia. W swoich badaniach szuka odpowiedzi na pytania, dlaczego w niektórych warunkach układ odpornościowy nie działa w wystarczającym stopniu, a w innych jest ponadaktywny. Oprócz tego dzieli się wiedzą, prowadząc zajęcia dla studentów czy pomagając licealistom stawiać pierwsze kroki w karierze naukowej.

Finalistów oraz laureatów wybrała ponad 70 - osobowa kapituła złożona z liderów ze świata biznesu, aktywistów, naukowców czy ekspertów w obszarze nowych technologii. W jej skład weszli m.in. Paweł Borys (Polski Fundusz Rozwoju), Rafał Brzoska (InPost), Tomasz Czechowicz (MCI Capital), Adam Góral (Asseco), Jolanta Karny (Aviva), Sebastian Kulczyk (Kulczyk Investments), Bożena Leśniewska (Orange Polska), Marek Lusztyn (mBank), Andreas Maierhofer (T-Mobile Polska), Katarzyna Marchocka (Geek Girls Carrots), Justyna Orłowska (GovTech), prof. dr hab. Piotr Płoszajski (SGH), dr hab. Katarzyna Śledziewska (DELab UW).

– Po raz kolejny wyłoniliśmy listę 25 wyjątkowych młodych osób, które na co dzień zmieniają społeczne i gospodarcze oblicze Polski. To wyjątkowi przedstawiciele pokolenia, które poszukuje autentyczności i otwartości, kreuje i interpretuje trendy, staje się wskaźnikiem dla innych pokoleń. Warto obserwować tych młodych ludzi, by lepiej zrozumieć czekające nas zmiany społeczne i kulturalne, jak również trendy konsumenckie i biznesowe – komentuje Tomasz Marciniak, partner zarządzający McKinsey & Company w Polsce oraz wiceprzewodniczący kapituły konkursu.

– W ciągu czterech edycji konkursu wyróżniliśmy już ponad sto młodych Polek i Polaków, którzy nieustannie nas inspirują swoją pomysłowością. Dla wielu z nich to początek kariery. Później często wracają na łamy Forbesa wraz z kolejnymi sukcesami – dodaje Paweł Zielewski, redaktor naczelny magazynu Forbes oraz przewodniczący kapituły.

Ogłoszenie wyników odbyło się 30 marca w Warszawie

Podczas wręczania nagród miała miejsce również zbiórka funduszy na rzecz Fundacji Ocalenie, wspierającej uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo McKinsey & Company przekaże 50 tys. złotych na rzecz pięciu wybranych przez laureatów organizacji pozarządowych, które angażują się w niesienie pomocy Ukrainie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24