Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież chce strzelać i uczyć się zasad obrony

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Także na Podkarpaciu Wojska Obrony Terytorialnej, po inwazji Rosji na Ukrainę odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową ze strony młodzieży.
Także na Podkarpaciu Wojska Obrony Terytorialnej, po inwazji Rosji na Ukrainę odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową ze strony młodzieży. Fot. Krzysztof Kapica
Wojna, która toczy się na Ukrainie zwiększyła wśród młodzieży zainteresowanie m.in. strzelaniem z prawdziwej broni i szeroko rozumianymi sprawami obronności.

Wychodząc naprzeciw tym zainteresowaniom już od września, do szkół podstawowych i średnich powrócą lekcje przysposobienia obronnego.

- O zamiarze wprowadzenia do szkół przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa”, w ramach którego mają powrócić elementy przysposobienia obronnego od 1 września br., poinformował Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Przedmiot będzie nauczany w ósmej klasie szkoły podstawowej i pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej - wyjaśnia Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz, rzecznik prasowy - Podkarpackiego Kuratorium Oświaty.

Obciążenie tym przedmiotem nie będzie duże, bo to ma być tylko jedna godzina tygodniowo. - Obecnie trwają rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej i ekspertami, jakie treści powinien zawierać nowy przedmiot. Nie są na ten moment znane szczegółowe rozwiązania wprowadzenia tego przedmiotu do szkół - dodaje pani rzecznik.

Okazuje się, że również wielu studentów nie tylko wykazuje zainteresowanie obronnością, czy nawet wojskowością, ale też angażuje się i włącza w różne aktywności z tym związane.

- Studenci Politechniki Rzeszowskiej na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne zawsze byli zainteresowani służbą wojskową, ale też służbą w innych formacjach umundurowanych. Konflikt na Ukrainie jedynie zwiększył zainteresowanie nauką posługiwania się bronią palną, a możemy to zaobserwować poprzez zapisy do uczelnianego koła strzeleckiego "Kaliber" funkcjonującego na Politechnice Rzeszowskiej, do którego w ostatnim tygodniu zapisało się ponad 70 chętnych studentów. Koło funkcjonuje od kilku lat i tak skokowego przyrostu członków koła jeszcze nie obserwowaliśmy – wyjaśnia ppłk rez. dr inż. Marek Barć, który jest od kilku lat jednym z opiekunów koła "Kaliber".

Podobnie jest na uniwersytecie.

- Zajęcia łączące się z tematyką bezpieczeństwa, cieszą się dużym zainteresowaniem, studenci biorą czynny udział w konferencjach poświęcone tej tematyce. Agresja Rosji na Ukrainę zdecydowanie zwiększyła zainteresowanie studentów obronnością. Wielu z nich śledzi sytuację i w trakcie zajęć ciekawie komentują wydarzenia. Studenci dyskutują i mają pomysły. Młodzież w sprawach obronności jest bardzo kreatywna - uważa dr Maciej Milczanowski, zastępca dyrektora Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego. - W sumie studiuje u nas niemal 500 studentów, ale chętnych było kilkukrotnie więcej. Jest to jeden z trzech najbardziej popularnych kierunków studiów na uniwersytecie - dodaje.

Okazuje się, że dobrowolne szkolenie wojskowe studentów w ramach programu "Legia Akademicka" zostało zapoczątkowane na politechnice. W 2017 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy ówczesnym Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Ministrem Obrony Narodowej o stworzeniu takiego programu. Program obowiązuje do dnia dzisiejszego i aktualnie trwa V edycja tego programu.

- W 2017 roku do programu "Legia Akademicka" z uczelni rzeszowskich przystąpiła tylko Politechnika Rzeszowska, a w 2021 roku dołączył Uniwersytet Rzeszowski. Oprócz tych dwóch uczelni rzeszowskich w programie uczestniczy jeszcze Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu . W całym kraju do programu w ramach V edycji Legii Akademickiej przystąpiło prawie 70 uczelni zarówno publicznych jak i niepublicznych oraz szkoły wojskowe - mówi ppłk rez. dr inż. Marek Barć.

- Młodzież chce opanować umiejętności strzeleckie, walki wręcz, uczestniczyć w obozach survivalowych. - W programie studiów są zajęcia ze strzelectwa i elementów samoobrony. Studenci ogromnie interesują się Legią Akademicką. Przez kilka lat duża grupa naszych studentów brała udział w zajęciach LA w politechnice, a w tym roku dzięki decyzji MON prowadzimy "Legię Akademicką" już na uniwersytecie - dodaje dr M. Milczanowski.

Szkolenie z obronności nie oznacza, że każdy musi uczyć się strzelać, bo nie każdy musi to lubić. W systemie obronnym są też różne zadania jak m.in. ratownictwo medyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24