Młodzież pomaga chronić przyrodę w mieście

Artykuł sponsorowany
Konkurs „Młodzi obserwatorzy przyrody – chrońmy razem bioróżnorodność” pokazuje, że naprawdę niewiele trzeba, aby uruchomić działania na rzecz miejskiego środowiska. Dziewięć kampanii społecznych poprowadzonych przez uczniów, jest dowodem na to, jak wielki potencjał tkwi w najmłodszych mieszkańcach naszych miast. Akcje edukacyjne przeprowadzone przez Młodych Obserwatorów pozwoliły zaangażować lokalną społeczność w działania na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego w swoim bezpośrednim otoczeniu.

_Pragniemy już od najmłodszych lat zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na otaczający je świat. Podnosić ich świadomość w zakresie ochrony bioróżnorodności w lokalnym, a więc najbliższym ich otoczeniu . Stąd pomysł na projekt „Młodzi obserwatorzy przyrody – chrońmy razem bioróżnorodność”_– mówi Jowita Mytnik – Skała, Prezes Fundacji Veolia Polska. Jestem pod wrażeniem nakładu pracy , zaangażowania oraz kreatywności zarówno uczniów , jak i nauczycieli z poszczególnych szkół, które przystąpiły do naszego konkursu – dodaje.

Na czym polegało wyzwanie rzucone młodym przyrodnikom? W pierwszym etapie konkursu młodzież wzięła udział w zajęciach, podczas których miała szansę poznać otaczającą ich przyrodę - zapylacze, drzewa i ptaki spotykane w miastach. W ciągu ostatnich dziesięcioleci coraz wyraźniej widać negatywne skutki oddziaływania człowieka na środowisko naturalne, co prowadzi do postępującej utraty różnorodności biologicznej. W związku z tym niezwykle istotne są działania edukacyjne mające na celu poszerzanie wiedzy i świadomości w zakresie działań na rzecz ochrony przyrody. Bogatsi o nową wiedzę i praktyczne umiejętności uczestnicy konkursu przystąpili do testu, którego wyniki zadecydowały o wyłonieniu dziewięciu zespołów, które w swoich miastach przeprowadziły edukacyjne kampanie społeczne.

Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowali się uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie. Jury konkursu postanowiło nagrodzić ich pracę drugim miejscem w kategorii wiekowej 16-19 lat. W ramach nagrody zespół otrzymał voucher w wysokości 1 000 zł, który może wydać na dowolny cel. Za największy sukces konkursu należy chyba uznać fakt, że młodzież z kilku szkół postanowiła kontynuować działania: “W naszym odczuciu zrobiliśmy dla przyrody coś wartościowego i ważnego. Nasza kampania nie kończy się z chwilą ogłoszenia wyników konkursu. Planujemy kolejne akcje.”

Jak wyglądała kampania prowadzona w Rzeszowie? Działania licealistów dotyczyły ochrony drzew w mieście. Zaangażowanie uczniów świadczy o tym, że doskonale przyswoili sobie wiadomości o zielonych płucach miast i postanowili swoją wiedzą podzielić się z innymi. Uczniowie zadbali by ich malowniczo położone miasto stało się bardziej przyjazne przyrodzie. Zespół nagrał spot edukacyjny oraz przygotował pomysłowe plakaty i ulotki, z którymi ruszył przeprowadzić akcję informacyjną wśród nauczycieli, pozostałych uczniów i ich rodziców. Powstała prezentacja dotycząca stanu lokalnego środowiska, którą obejrzeli wszyscy uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Poza działaniami edukacyjnymi młodzież zorganizowała też konkurs fotograficzny, którego tematem były stare drzewa rosnące w Rzeszowie. Oryginalnym pomysłem było napisanie i przygotowanie aranżacji piosenek o tematyce ochrony różnorodności biologicznej.

Poza województwem podkarpackim, kampanie społeczne zorganizowała młodzież z Łodzi, Ciechocinka, Poznania, Jarocina, Międzyrzeca Podlaskiego, Zamościa i Tarnowskich Gór. Pomysłowość uczniów zaangażowanych w działania na rzecz przyrody i lokalnych społeczności przerosła oczekiwania organizatorów konkursu - Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Fundacji Veolia Polska. W ramach prac konkursowych powstał między innymi blog o jeżach, gry planszowe, przedstawienia i spoty reklamowe. Zorganizowano warsztaty dla przedszkolaków, wykłady dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, spotkania z ekspertami, liczne wystawy i wiele innych wydarzeń aktywizujących lokalne społeczności w całej Polsce. W ten sposób młodzież wsparła budowanie społeczeństwa obywatelskiego, bez którego ochrona przyrody jest niemożliwa.

Zima to czas, kiedy świat przykryty śnieżną pierzynką trochę zwalnia. Większość ludzi myśli, że przyroda wtedy zasypia, by przebudzić się dopiero na wiosnę. Czy rzeczywiście tak jest? Młodzi Obserwatorzy pokazali, że nie ma złej pory roku żeby spróbować dostrzec przyrodę która nas otacza. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co możesz zrobić by twoje miasto tętniło życiem odwiedź stronę konkursu www.mlodziobserwatorzy.edu.pl.
www.mlodziobserwatorzy.edu.pl.

obserwatorzy_przyrody

LOGO Fundacja Veolia Polska

logo2017_partnership

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24